Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Izabela Kloc: moczki i makówki są śląskim wkładem w europejskie tradycje kulinarne

Po dwuletniej przerwie spowodowanej  pandemią wrócił Festiwal Moczki i Makówki. Dziewiąta edycja tej imprezy pod każdym względem okazała się rekordowa. Jeszcze nigdy nie było tak wielu uczestników konkursu, widzów i atrakcyjnych nagród. Festiwal organizuje Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Ziemi Mikołowskiej oraz Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego ze Śląska.

Izabela Kloc: moczki i makówki są śląskim wkładem w europejskie tradycje kulinarne

- Zrobienie dobrej makówki i moczki to najwyższa szkoła kulinarnego wtajemniczenia. Najlepsze przepisy przechodzą w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Makówki i moczki to nie tylko świąteczne przysmaki, ale ważny element śląskiego dziedzictwa kulturowego, które należy chronić od zapomnienia i propagować wśród najmłodszych pokoleń – przekonuje europoseł Izabela Kloc, pomysłodawczyni Festiwalu.

- Pierwszy Festiwal zorganizowaliśmy w 2013 roku i był on adresowany głównie do mieszkańców powiatu mikołowskiego. Z czasem impreza nabierała coraz większego rozmachu i zasięgu przy rosnącym zainteresowaniu regionalnych mediów. Myślałam, że festiwal z 2020 roku będzie rekordowy, ale tegoroczna edycja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – dodaje Ewelina Lewandowska, prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Ziemi Mikołowskiej.

W katowickiej restauracji „Leśne Patio” zjawiło się około 350 gości, w tym wielu ubranych w tradycyjne śląskie stroje. Do konkursu zgłoszono 19 moczek i 23 makówki. Autorzy tych przysmaków przyjechali ze wszystkich zakątków naszego regionu. Było o co walczyć. Na zwycięzców czekały wysokiej klasy wielofunkcyjne roboty kuchenne.

Zasady rywalizacji są niezmienne od lat. Moczki i makówki oceniane są osobno przez pięcioosobowe jury, powołane dla każdej z kategorii. Jurorzy przyznają punkty od 1 do 5. Aby zapewnić zasadę bezstronności, wystawionym do konkursu potrawom nadawane są numery porządkowe. Nazwiska zwycięzców i uczestników ujawniane są po zakończeniu pracy komisji skrutacyjnej liczącej punkty.

W tym roku, w jury zasiedli: Piotr Pyzik – wiceminister Aktywów Państwowych, Jan Chrząszcz – wicewojewoda śląski, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Ziaja, Dorota Tobiszowska – senator, Bolesław Piecha – poseł, Tadeusz Kopeć – senator, Dariusz Polowy – prezydent Raciborza, Barbara Prasoł – wójt gminy Wyry, Krzysztof Okrzesik – wójt gminy Gilowice, Łukasz Miąsik – dyrektor TVP3 Katowice.

Jurorzy nie mieli łatwego zadania, ponieważ smak, aromat i estetyka wykonania stały w tym roku na najwyższym poziomie. W kategorii moczki wygrała ekipa Klubu Seniora przy PKPS w Katowicach. Drugie miejsce zajęła Helena Hyba, a podium zamknęło Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowie. Pierwsza trójka w kategorii makówek: Koło Gospodyń Wiejskich w Mszanie, Katarzyna i Gabriel Bryguła, Koło Gospodyń Wiejskich w Połomii.

O oprawę muzyczną imprezy zadbał Happy Big Band z Mysłowic pod dyrekcją Mirosława Kaszuby. Festiwalowi towarzyszyła prezentacja znanego dziennikarza telewizyjnego Przemysława Adamskiego, który opowiedział o przenikaniu się tradycji kulinarnych krajów Europy środkowo-wschodniej. Organizatorzy już zaczęli planowanie dziesiątej, jubileuszowej edycji Festiwalu Moczki i Makówki.

Tekst sponsorowany

Ludzie

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.