Poradnik wiedzy prawnej, czyli najważniejsze informacje o planie spłaty wierzycieli
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to ostatnia deska ratunku dla osób, które utraciły kontrolę nad swoją sytuacją finansową. W dzisiejszych czasach każdy z nas chce prowadzić życie na wysokim poziomie. Drogie auta brane w leasing, najlepsze telefony na raty oraz ekskluzywne wakacje w połączeniu z obowiązkowymi świadczeniami pieniężnymi to najszybsza droga do osiągnięcia bankructwa. W jego ramach rozpisywany się plan spłaty wierzycieli. Czym dokładnie jest oraz jak wygląda, dowiesz się z niniejszego wpisu! Czytaj dalej!
Indywidualny plan spłaty wierzycieli – sprawdź, na co zwraca uwagę sąd
Kiedy wierzyciele ubiegający się o zapłatę nie dają za wygraną, a Twój stan konta święci pustkami czas zdecydować się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W wielu przypadkach to jedyne rozwiązanie pozwalające na rozpoczęcie życia z nową czystą kartą. Tak jak wspominaliśmy, w ramach prowadzonego postępowania rozpisywany jest sądowy plan spłaty wszystkich wierzycieli dochodzących swoich należności. Oczywiście przed ustaleniem spłaty ocenie poddaje się cały majątek dłużnika i to właśnie na jego podstawie określa się tzw. harmonogram spłat. Zawsze należy mieć na uwadze, że wszystkie ustalenia mają charakter indywidualny. Okres, na jaki plan spłaty wierzycieli zostanie rozpisany, zależy od sytuacji finansowej, a także możliwości zarobkowych dłużnika. Warto jednak mieć na uwadze, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi plan spłaty nie może trwać więcej niż 36 miesięcy. Oczywiście od sytuacji osobistej osoby ogłaszającej upadłość konsumencką zależy także wysokość rat, jakie regularnie będzie musiała wpłacać na konto wierzycieli.
Piętrzące się długi powierz profesjonalistom i rozpocznij nowy etap w życiu
Prowadzona upadłość konsumencka w niektórych przypadkach kończy się umorzeniem długów bez rozpisywania planu spłaty wierzycieli. Musisz jednak mieć świadomość, że do takich sytuacji dochodzi stosunkowo rzadko. Sąd wydaje taką decyzję w skrajnych przypadkach, kiedy pojawiają się przesłanki wskazujące, że sytuacja osoby zbankrutowanej nie ulegnie poprawie i w dalszym ciągu nie będzie ona zdolna do spłaty wierzycieli. Prawo upadłościowe nie należy do najłatwiejszych. Składa się z wielu zawiłych przepisów, których zrozumienie wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego, zanim zdecydujesz się na wszczęcie postępowania upadłościowego, skorzystaj z pomocy prawnej, jaką oferuje Kancelaria Adwokacka Ptak & Wspólnicy. Ich wieloletnie doświadczenie, a także kompleksowa znajomość przepisów prawnych oraz wprowadzanych nowelizacji to Twoja szansa na uporanie się ze spędzającymi sen z powiek zadłużeniami. Pamiętaj, że bez odpowiedniej wiedzy samodzielne działania mogą przynieść odwrotny efekt od oczekiwanego i znacząco wydłużyć całe postępowanie. Skorzystaj z porady prawnej, przedstaw swój problem i zobacz, jaką strategię ustalą dla Ciebie wysoce wykwalifikowani specjaliści!
Materiał zewnętrzny