Marynarka męska – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jeśli zajrzymy do męskiej garderoby, to marynarka będzie jednym z podstawowych jej elementów. W przeciwieństwie do trendów sprzed lat nie zakłada się jej tylko do garnituru. Teraz kwalifikuje się ją do uniwersalnych ubrań, jakie sprawdzą się w różnych konfiguracjach.
W pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy interesuje nas marynarka męska do garnituru, czy szukamy czegoś do mniej zobowiązujących zestawień, na przykład z chinosami. Oba typy bardzo się między sobą różnią pod względem kroju, detali i kolorystyki. Nie możemy nosić marynarki z garnituru do jeansów ani casualowej do garniturowych spodni. To rozróżnienie nie jest jedyną rzeczą, o jakiej pamiętać musimy. Co jeszcze jest ważne?
Materiał
Bez względu na to, na jaką okazję szukamy marynarki i w jakich porach roku zamierzamy ją nosić, ważna jest tkanina, z jakiej ją wykonano. Zawsze koncentrujemy się na modelach z materiałów naturalnych. W przypadku marynarek do garnituru będzie to przede wszystkim wełna. Grubszą założymy zimą cienką wiosną i latem. Marynarki casualowe mogą być natomiast z bawełny, lnu albo sztruksu. Ten ostatni szczególnie docenimy, kiedy na zewnątrz będzie zimno.
Całkowicie rezygnujemy z marynarek z tworzyw sztucznych. W części przypadków już z daleka widać, że ubranie jest złej jakości. Poza tym nie zapewni ciepła ani cyrkulacji powietrza, więc będziemy się pocić.
Krój i dopasowanie
Kiedy już przeprowadzimy wstępną selekcję i wiemy, jakie modele są warte zainteresowania, a z jakich od razu zrezygnować, możemy poszczególnym marynarkom przyjrzeć się bliżej. Ubranie powinno być symetryczne, co znaczy, że guziki z przodu mają dzielić sylwetkę na pół, podobnie jak ścieg na plecach ma być zgodny z linią kręgosłupa.
Po założeniu upewnijmy się, że marynarka dobrze na nas leży. Nie może być zbyt ciasna, bo po zapięciu guzików będzie opięta i wygląda to bardzo źle. Tak samo nie zakładajmy marynarki za szerokiej, bo zacznie się marszczyć i zaburzy proporcje sylwetki. Następnie przyglądamy się długości marynarki i jej rękawów. Dobrze dobrany model będzie zakrywać pośladki. W przypadku marynarek casualowych możemy patrzeć również na nieco krótsze modele. Z kolei rękaw ma kończyć się 2 cm nad przegubem nadgarstka. Jeżeli zaliczamy się do grona niższych mężczyzn, szczególnie uważajmy, by marynarka ani jej rękawy nie były za długie, bo optycznie będziemy wyglądać na jeszcze niższych.
Wybór marynarki a sylwetka
Kolejnym aspektem, o jakim pamiętamy, jest nasza figura. Przy szczupłej sylwetce zaleca się modele zwężane w talii, z węższymi rękawami i lekko watowanymi ramionami. Taka marynarka świetnie podkreśli naszą figurę. Jeśli do tego chcielibyśmy dodać sobie kilka kilogramów, to zastanówmy się nad ubraniem w kratę.
Kiedy jesteśmy posiadaczami wydatnego brzuszka i mamy masywną budowę ciała, skupmy się na modelach prostych i w ciemniejszych odcieniach. Jeżeli zależy nam na wzorze, to dobrze, by były to pionowe prążki. Unikajmy za to prążków poziomych, marynarek dopasowanych i jasnych kolorów.
Materiał zewnętrzny