Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Elektrownia Rybnik: Dziś umowa, cztery miliardy złotych później również prąd z gazu, a w przyszłości może i z wodoru

Realizacja tak dużej inwestycji to szansa dla Rybnika. W szczytowym okresie przy budowie bloku ma pracować od półtora tysiąca do dwóch tysięcy osób. Taka masa ludzi musi gdzieś mieszkać, jeść, a także korzystać z różnego rodzaju usług i rozrywek. Władze Rybnika liczą również, że wkrótce pojawią się kolejne firmy, które zdecydują się zainwestować w mieście.

Elektrownia Rybnik: Dziś umowa, cztery miliardy złotych później również prąd z gazu, a w przyszłości może i z wodoru
Prezes Polimex Mostostal S.A. Krzysztof Figat, wiceprezes PGE ds. operacyjnych Ryszard Wasiłek, prezes spółki Rybnik 2050 (spółka zależna PGE) Paweł Noga, prezes PGE Wojciech Dąbrowski i dyrektor zarządzający w Siemens Energy Polska Grzegorz Należyty tuż po podpisaniu umowy na budowę nowego bloku energetycznego w Rybniku.

Budowa, która na kilka lat ożywi Rybnik i okolicę

9 lutego podpisano umowę na budowę bloku gazowego o mocy 882 MW w Elektrowni Rybnik. - Będzie to największa tego typu elektrownia w Europie. Będzie produkowała energię elektryczną dla prawie dwóch milionów gospodarstw domowych. Ta elektrownia spełnia najostrzejsze normy środowiskowe i zapewni mieszkańcom Rybnika czystsze powietrze - powiedział prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski 9 lutego w Rybniku.

Prezes PGE wyraził nadzieję, że inwestycja zostanie zrealizowana w terminie i zamknie się w zaplanowanym budżecie. - Ta budowa na kilka lat ożywi region Rybnika - dodał prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

PGe wyda na budowę nowego bloku 3 mld zł netto. Kolejne 760 mln zł netto to z kolei koszt wieloletniej umowy serwisowej.

Za cztery lata gaz, a w przyszłości również wodór

Nowy blok gazowy wybuduje konsorcjum firm Polimex Mostostal - Siemens Energy. Realizacja tej inwestycji to dla Polimeksu szansa na rozwój, zwiększenie obrotów, poprawę reputacji i podniesienie kwalifikacji - powiedział prezes spółki Polimex Mostostal Krzysztof Figat.

- Chcemy dotrzymać budżetu, chcemy dotrzymać terminu. Mamy nadzieję, że nie będzie kolejnej pandemii i wojna będzie się wygaszać - powiedział w Rybniku prezes Polimeksu Krzysztof Figat.

Prezes zarządu Siemens Energy w Polsce Grzegorz Należyty zapewnił, że technologia nowej elektrowni jest najnowocześniejszą na rynku i umożliwia współspalanie mieszanki wodoru i gazu.

- To sprawia, że elektrownię będzie można eksploatować przez kolejne kilkadziesiąt lat - podkreślił Grzegorz Należyty.

To jeszcze nie koniec bloków węglowych

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski w rozmowie z Nowinami przyznał, że uruchomienie bloku gazowego nie będzie oznaczać odstawienia bloków węglowych. - Elektrownia w Rybniku jest czwartą co do wielkości elektrownią w Polsce, te bloki pracują już od 50 lat. Bloki węglowe będą sukcesywnie wyłączane, ale będą pracowały dotąd, dopóki będą potrzebne. Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne - powiedział nam prezes PGE*.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski powiedział Nowinom, że bloki węglowe Elektrowni Rybnik będą pracowały tak długo, jak będzie taka potrzeba.

Skąd wziąć tyle gazu?

Elektrownia będzie zużywać około 1 mld m3 gazu rocznie. Skąd PGE weźmie tyle gazu? Prezes PGE wskazuje na Baltic Pipe (gaz z Norwegii), LNG (terminal w Świnoujściu) oraz zwiększenie wydobycia krajowego.

Infrastruktura do przesyłu gazu ma być gotowa za cztery lata. Będzie to odrębna inwestycja realizowana przez Gaz-System. - Za cztery lata, bo wtedy planujemy rozpocząć produkcję energii elektrycznej z bloku, ta infrastruktura będzie gotowa. To wszystko zbiegnie się w czasie - wyjaśnia prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Ruch w mrowisku

Pierwszy zastępca prezydenta Rybnika Janusz Koper cieszy się, że prowadzone od dziesięciu lat dyskusje na temat modernizacji rybnickiej elektrowni doprowadziły do podpisania umowy na budowę nowego bloku energetycznego.

- Dziś wiemy, że jest podpisana umowa, że taki zakład w Rybniku powstanie i będzie funkcjonował przez kolejne 20 lat. Jest to bardzo dobrym sygnałem dla miasta. Liczymy, że wieść o tym, że taka inwestycja jest tu realizowana, przyciągnie również innych inwestorów do miasta. To jest pierwsza duża jaskółka, która pokazuje innym, że warto przyjechać do Rybnik

- mówi zastępca prezydenta Rybnika Janusz Koper.

Wiceprezydent Rybnika Janusz Koper liczy, że realizacja tak wielkiej inwestycji w Rybniku przyciągnie do miasta kolejnych inwestorów.

Wiceprezydent Rybnika dodaje, że dwa tysiące osób zatrudnionych przy budowie bloku energetycznego wpłynie stymulująco na rybnicką ekonomię. Jednocześnie dostrzega komplikacje związane z realizacją tak dużej budowy w mieście - przede wszystkim ruch tysięcy samochodów. Zapowiada, że miasto będzie w kontakcie z inwestorem i wykonawcą, tak aby zapewnić pracownikom dojazd komunikacją zbiorową do pracy i z pracy.

W wydarzeniu wzięli udział również m.in. senator Wojciech Piecha, radny Karol Szymura i radny Jacek Mularczyk.

Wojciech Żołneczko

* To z kolei oznacza, że nowy blok gazowy - wbrew zapowiedziom, które padły w części oficjalnej uroczystego podpisania umowy - nie zapewni czystego powietrza w Rybniku. Co najwyżej nie przyczyni się do pogorszenia jego jakości. W końcu bloku węglowe mają wciąż działać. Poza tym działalność elektrowni nie przesądza o jakości powietrza w Rybniku, duże znaczenie ma tzw. niska emisja z indywidualnych źródeł ogrzewania budynków mieszkalnych.

Ludzie

Janusz Koper

I Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika.

Karol Szymura

Radny Miasta Rybnika (klub PiS).

Wojciech Piecha

Były senator

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~lewoświat (178.36. * .243) 12.02.2023 19:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~SiłaMiasta (37.47. * .29) na każdą niegospodarność pieniądze można, a nawet trzeba wydusić z ludzi, niezależnie jak ich sobie nazwiesz [klient, podatnik, poddany]. Jeśli dziś nie widzicie biegunki z podmienianiem źródeł energii, takiej jaką ona jest, czyli jako marnotrawstwa [jeszcze wczoraj zachęcali do uzbrajania posesji w gaz, a już trują, że do 2028-2035 gaz w UE musi zostać wyeliminowany z ogrzewnictwa] to zdaje się, nie ma z kim i o czym dyskutować. Acha - proponuję, żeby w sprawie wiatraków, to wykształcone ponad miarę mieszczuchy dały przykład. Aby dać nauczkę ciemnogrodowi, należy elektrownie wiatrowe stawiać w środku osiedli deweloperskich, w miastach powyżej 150 tysięcy mieszkańców, czyli najbliżej masowego odbiorcy. Po 15 latach doświadczeń dopiero dopuścić je do krajobrazu wsi.

~SiłaMiasta (37.47. * .29) 12.02.2023 16:36
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

@Don C duże miasta dobrze sobie radzą z wszelkimi zmianami. Rybnik mial, ma i zawsze będzie miał potencjał ekonomiczny jakich nie mają ośrodki okoliczne. Nawet bez kopalni.

Don_C 10.02.2023 22:45
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Po odejściu od węgla Rybnik upadnie Panie @ energetic

~Energetic (46.134. * .61) 10.02.2023 22:24
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

To bardzo ważna inwestycja dla całego Śląska która po odejściu od węgla zabezpieczy region przed niedoborami prądu. Rybnik bardzo zarobi na budowie. Budujący będą chcieli gdzieś mieszkać, jeść, kupować.