Czym jest przepuklina i jak ją leczyć?
Przepuklina polega na przemieszczeniu się zawartości danej jamy ciała (najczęściej brzusznej) na skutek osłabienia jej ścian. Większość rodzajów przepuklin zbudowanych jest z wrót, kanału, worka i zawartości. Wrota to miejsce, przez które uwypukla się zawartość przepukliny. Jako zawartość określamy struktury, które uległy przemieszczeniu. Kanał przepukliny to trasa, która jest pokonywana przez zawartość do sąsiedniej jamy ciała bądź też tkanki podskórnej, worek natomiast okrywa zawartość przepukliny - w przypadku przepuklin jamy brzusznej będzie to np. otrzewna.
Przyczyny powstawania przepuklin
Przepukliny mogą być wrodzone, nabyte bądź pourazowe - te ostatnie pojawiają się w wyniku nacięcia jako powikłanie operacji brzusznej. Przepukliny wrodzone powstają w trakcie życia płodowego jako wynik nieprawidłowego rozwoju ścian jam ciała, a ujawnić się mogą nawet do kilku miesięcy po urodzeniu. U niemowląt najczęściej występuje przepuklina pępkowa oraz przepuklina pachwinowa. Przepukliny często rozwijają się też u małych dzieci z osłabioną ścianą brzucha. Ponadto do czynników zwiększających ryzyko przepukliny należą wszelkie czynności, które zwiększają nacisk na ścianę brzucha i ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. Należą do nich:
- przewlekły, uporczywy kaszel,
- długotrwałe zaparcia,
- powiększona prostata,
- nadwaga oraz otyłość,
- częste podnoszenie ciężkich przedmiotów,
- wzmożony wysiłek fizyczny,
- płyn brzuszny,
- wysiłek podczas oddawania moczu,
- mukowiscydoza,
- dializa otrzewnowa,
- palenie tytoniu,
- nieprawidłowa dieta,
- ciąża (szczególnie mnoga),
- niska waga urodzeniowa,
- operacje w obrębie jamy brzusznej,
- niezstąpione jądra.
Ryzyko przepukliny wzrasta również z wiekiem, ponieważ u osób starszych osłabiają się tkanki. Niektóre z rodzajów przepuklin częściej dotykają kobiet, a niektóre mężczyzn.
Jakie są rodzaje przepuklin?
Wyróżniamy wiele rodzajów przepuklin, klasyfikowanych według tego, jakie tkanki i gdzie są uwypuklone. Do najczęściej występujących należą: przepukliny brzuszne (pachwinowe, pępkowe, pępowinowe, kresy białej, udowe), przepukliny oponowe, przeponowe, oponowo-rdzeniowe czy przepukliny jądra miażdżystego.
Ponadto przepukliny dzielimy na:
- zewnętrzne - zawartość przepukliny przemieszczona zostaje do tkanki podskórnej,
- wewnętrzne - zawartość jednej jamy ciała przemieszcza się do innej, najczęściej sąsiadującej przestrzeni wewnętrznej.
Przepuklina może być także odprowadzalna lub nieodprowadzalna. W przypadku tej pierwszej możliwe jest ręczne odprowadzenie zawartości worka przepukliny do właściwej jamy ciała. Kiedy przy przewlekłej przepuklinie wytworzone zrosty uniemożliwiają przemieszczenie jej zawartości w prawidłowe miejsce, mówimy o przepuklinie nieodprowadzalnej.
Zdarza się również, że przy przepuklinie występują zaburzenia krążenia krwi i w jej zawartości znajduje się pasaż jelitowy (przepuklina uwięźnięta) bądź dochodzi do niedrożności narządu znajdującego się w przepuklinie i jego niedokrwienia, a nawet do martwicy będącej zagrożeniem dla życia. Te rodzaje przepuklin wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Ich objawami są: nagły ból, ocieplenie i obrzęk skóry, zaczerwienienie w obrębie przepukliny, a także nudności i zaparcia.
Leczenie przepuklin - laparoskopowe i klasyczne operacje w Medicus Clinic
W Medicus Clinic przepukliny wszelkiego rodzaju operuje się zarówno metodą laparoskopową, jak i klasyczną - kompleksowe leczenie jest dobierane indywidualnie do pacjenta oraz jego potrzeb. Najczęściej leczenie przepukliny polega na zszywaniu tkanki lub uzupełniając ubytki w nich siatką, nazywaną też szczepem, przy użyciu metody beznapięciowej. Wykwalifikowana kadra lekarska z wieloletnim doświadczeniem wykonuje zabiegi wykorzystując sprzęt i aparaturę najnowszej generacji, każdorazowo mając na uwadze dobro i zdrowie pacjenta. Nowoczesne placówki są komfortowe i zapewniają pacjentom możliwość powrotu do pełni sił.
Materiał zewnętrzny