Franciszek Pieczka pośmiertnie uhonorowany. Zostanie patronem Szkoły Podstawowej w Godowie
Okazuje się, że to właśnie śp. Franciszek Piecza cieszył się zdecydowanie największym poparciem szkolnej społeczności i został wybrany na patrona godowskiej podstawówki.
W Szkole Podstawowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Godowie odbyły się wybory patrona szkoły. Głosami uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły oraz rodziców na patrona wybrany został Franciszek Pieczka - wybitny aktor, Honorowy Obywatel Gminy Godów i absolwent godowskiej podstawówki.
Wybory na patrona szkoły odbyły się 15 i 16 lutego. Poprzedzone były zgłaszaniem kandydatów. Wśród nich najczęściej wskazywanym była śp. Franciszek Pieczka. "Był wybitnym aktorem filmowym i teatralnym. Urodził się i wychował w Godowie. Choć ostatecznie osiadł w Warszawie, to często wracał do rodzinnej miejscowości. W wywiadach często podkreślał skąd pochodzi i jak wiele dobrego dał mu Godów. Tutaj chodził do szkoły, uczył się życia, tutaj rozpoczęła się miłość do kina. Sam aktor powiedział, że z domu rodzinnego wyniósł wiarę, poszanowanie takich wartości jak honor, praca, uczciwość i lojalność" - brzmi jedno z uzasadnień dołączonych do kandydatury aktora.
Okazuje się, że Pieczka był nie tylko najczęściej wskazywany jako kandydat, ale też jego kandydatura uzyskała zdecydowanie największą liczbę głosów. Wybór patrona oznacza, że teraz realizowana będzie dalsza część procedury nadania szkole imienia, której finałem będzie podjęcie przez Radę Gminy w Godowie stosownej uchwały i zorganizowanie uroczystości nadania placówce imienia.
Przypomnijmy, że Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie. Tutaj się wychował i kształcił. W 1954 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Występował w teatrach: Dolnośląskim w Jeleniej Górze (1954-55), Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie (1955-64), Starym im. Modrzejewskiej w Krakowie (1964-68), Dramatycznym w Warszawie (1968-74), Powszechnym w Warszawie (1974-2015). Zagrał w ponad 125 filmach i serialach telewizyjnych, również zagranicznych. Za swoją twórczość został wielokrotnie uhonorowany, w tym dwoma najwyższymi polskimi odznaczeniami dostępnymi dla cywilów: Orderem Orła Białego (najwyższe odznaczenie) i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (drugie pod względem starszeństwa odznaczenie cywilne), a także najwyższym odznaczeniem nadawanym osobie wyróżniającej się w działalności kulturalnej tj. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od 2008 r. Honorowy Obywatel Gminy Godów. Zmarł 23 września 2022 r. w Warszawie.