Wieloletnia szefowa PCPR w Wodzisławiu Śląskim przeszła na emeryturę
Irena Obiegły szefowała PCPR-owi przez 24 lata, wcześniej była wicedyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach.
Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi I stopnia
Irena Obiegły w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej zatrudniona była od 1994 roku. W latach 1994-1999 pełniła funkcję zastępcy dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. 8 lipca 1997 r. po przerwaniu wału przeciwpowodziowego w okolicy rzeki Olzy został zalany Dom Pomocy Społecznej w Gorzycach. Woda zalała całą powierzchnię domu, w którym zamieszkiwało 141 pensjonariuszy. Z narażeniem życia wspólnie z pracownikami Irena Obiegły ewakuowała pensjonariuszy. Nikt z pensjonariuszy nie ucierpiał w wyniku powodzi, za co została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi I stopnia.
Irena Obiegły była współzałożycielką Fundacji Na Dobro Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia, której głównym zadaniem było niesienie pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym.
24 lata imponującej pracy
Stanowisko dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie objęła w 1999 roku. Była inicjatorem budowania nowego systemu wsparcia społecznego dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w powiecie wodzisławskim. Z jej inicjatywy w powiecie powstały następujące jednostki działające w obszarze polityki społecznej:
- w 2001 r. Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Wodzisławiu Śląskim – obecnie Powiatowy Ośrodek Wsparcia PERŁA,
- w 2006 r. Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim,
- od 2005 r. czyniła stania w kierunku utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej, który został ostatecznie utworzony w 2008 r. jako Zakład Usług Pralniczych,
- w 2011 r. Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Wodzisławiu Śląskim, który pierwotnie swoją siedzibę miał na ul. Wałowej 30 – obecnie ul. Pszowska 92a,
- w 2013 r. Powiatowy Ośrodek Wsparcia w Połomi-obecnie prowadzony na zlecenie Powiatu Wodzisławskiego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej – Ośrodek Św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śląskim,
- w 2014 r. Powiatowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Wodzisławiu Śląskim,
- w 2017 r. utworzono mieszkania chronione dla 14 osób (mieszkania treningowe i wspierane).
Inicjatorka wielu działań
W 2011 r. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pod kierownictwem dyrektor Obiegły zostało wyznaczone na organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Pani Irena była inicjatorką działań zmierzających do integracji środowiska osób niepełnosprawnych: w 2012 roku została powołana przez Marszałka Województwa Śląskiego na członka Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Członkiem Rady była przez dwie kadencje, do 2020 roku.
Była autorką modelowych koncepcji działań w zakresie zabezpieczania niezbędnych potrzeb mieszkańców Powiatu – osób niepełnosprawnych, rodzin zastępczych oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez szerzenie idei wolontariatu. Począwszy od 2007 roku corocznie powoływana jest grupa wolontariuszy – uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim. Irena Obiegły była również członkiem zespołu opracowującego podręcznik instruktażowy dla kadry pomocy społecznej pn.: „Model realizacji usług o określonym w standardzie w powiecie„, który to zespół powołany był przy Wspólnocie Roboczej Związków Organizacji Socjalnych „WRZOS”.
W trakcie pracy na stanowisku Dyrektora PCPR pozyskiwała i koordynowała realizację następujących projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej:
- 2008-2014 – Dobry Start
- 2010-2012 – Świadomy obywatel
- 2015-2016 – Lepsze Jutro
- 2017-2018 – Środowiskowy Interfejs Pomocowy
- 2017-2018 – Mieszkania chronione szansą na lepsze życie
- 2019-2021 – Oaza aktywności
- 2019-2022 – Pokonajmy samotność – Cieszmy się życiem!
źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl., oprac. ż