Wydano pozwolenie na budowę gazociągu Racibórz - Oświęcim. To ważna inwestycja dla Elektrowni Rybnik
Gazociąg zwiększy bezpieczeństwo energetycznego naszego regionu i umożliwi przyłączenie do sieci przesyłowej nowego bloku energetycznego w Rybniku.
Komplet decyzji administracyjnych dla nowej inwestycji Gaz-Systemu
Wojewoda Małopolski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę na terenie województwa małopolskiego ośmiokilometrowego odcinka gazociągu Racibórz - Oświęcim. Państwowy Gaz-System posiada już pozwolenia na budowę pozostałych odcinków tego gazociągu na terenie woj. śląskiego. Tym samym spółka ma wszystkie decyzje administracyjne umożliwiające budowę gazociągu.
Gazociąg ważny dla całego regionu
Gazociąg Racibórz - Oświęcim o łącznej długości 116 km wraz z systemową stacją redukcyjno-pomiarową Suszec zwiększy przepustowość sieci przesyłowej na terenie województw śląskiego i małopolskiego. Razem z funkcjonującymi już połączeniami Korytarza Północ-Południe utworzy pierścieniowy układ przesyłu gazu, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne regionu.
Gazociąg zostanie połączony z budowanym obecnie gazociągiem Oświęcim – Tworzeń oraz planowanym do realizacji gazociągiem Kędzierzyn-Koźle – Racibórz. Inwestycja umożliwi również przyłączenie do sieci przesyłowej bloku gazowo-parowego w Rybniku (zobacz również: Elektrownia Rybnik: Dziś umowa, cztery miliardy złotych później również prąd z gazu, a w przyszłości może i z wodoru).
Cztery odcinki nowego gazociągu
Na potrzeby etapu uzyskiwania decyzji pozwolenia na budowę, projekt gazociągu Racibórz - Oświęcim został podzielony na cztery odcinki – trzy na terenie województwa śląskiego i jeden na terenie woj. małopolskiego tj.:
- gazociąg DN700 od Raciborza do Rybnika o długości 38,7 km
- gazociąg DN700 od Rybnika do granicy województw śląskiego i małopolskiego w gminie Bojszowy o długości 58,8 km
- gazociąg DN 300 do Suszca o długości 10,5 km
- gazociąg DN700 na terenie województwa małopolskiego o długości 8 km.
Zakończenie inwestycji planowane jest w 2026 roku.
źródło: Gaz-System S.A., oprac. ż
Wszystko cycuś, tylko zamiast zmodernizować do najwyższych standardów bloki energetyczne na wszechobecny i sporo tańszy od gazu nasz węgiel to wolą je zastąpić gazowymi. Kto za to zapłaci - MY. Jeszcze co po niektórzy zatęsknią za węglem, przyszłość to zweryfikuje. Będą mydlić oczy klimatem, a zwykły obywatel będzie ponosił tego koszty.
Coś się zaczęło dziać w tym mieście. Co chwila info o kolejnych inwestycjach. Jak na kryzys energetyczny i wojnę w Ukrainie to SRC świetnie sobie radzi