"Zamczysko na Kotówce". Spotkanie autorskie z Pawłem Porwołem [ZDJĘCIA]
W wodzisławskiej bibliotece odbyło się spotkanie z Pawłem Porwołem, związane z jego najnowszą publikacją "Zamczysko na Kotówce". Był to wieczór przepełniony historią, tradycją i legendami z powiatu wodzisławskiego.
Znany wodzisławski historyk Paweł Porwoł zachwycił publiczność informacjami o nieistniejącym zamku z lubomskiego wzgórza. Wspomniał między innymi o legendzie i swoim dziadku, który wielokrotnie opowiadał mu historię zamku. Nawiązał do wydarzeń historycznych ówczesnej Europy i Jana II Żelaznego. Tło historyczne pozwala twierdzić, że zamek ten istniał naprawdę. Może na to wskazywać również herb Pszowskich Dołów, które kiedyś były osobną miejscowością. W herbie widoczna jest droga prowadząca do zamku. Informacje przekazane przez historyka spotkały się z wielkim zainteresowaniem. W spotkaniu uczestniczyły osoby z całego powiatu.
Piąta publikacja powiatu
- „Zamczysko na Kotówce” jest piątą publikacją z cyklu wydawniczego pn. „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego”. Wczoraj miało swoją premierę w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim. Podczas spotkania Paweł Porwoł opowiadał o legendach i podaniach związanych ze znajdującym się w Lubomi zamczyskiem, konfrontując je z faktami historycznymi. Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami z autorem oraz wymianą informacji historycznych. Każdy z uczestników otrzymał bezpłatny egzemplarz „Zamczyska na Kotówce”. Każdy mógł też liczyć na autograf oraz personalny wpis Pawła Porwoła. Pozostałości średniowiecznego zamku na Kotówce w Lubomi są zdaniem specjalistów jednym z najcenniejszych zabytków archeologicznych na terenie Górnego Śląska. Najnowsze wydawnictwo – zatytułowane „Zamczysko na Kotówce” – na kilkudziesięciu stronach przypomina zapomnianą historię obiektu, który jest rzadkim reliktem ufortyfikowanej siedziby książęcej z XIV-XV w. Stanowisko posiada zachowaną formę terenową i nawarstwienia kulturowe, które są nasycone licznymi zabytkami ruchomymi (także z epoki brązu). Pierwszą publikację z nowego cyklu wydawniczego pn. „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego” Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wydało w 2015 r. Celem cyklu wydawniczego jest promocja Powiatu Wodzisławskiego tj. ciekawych miejsc, interesujących historii i innych ciekawostek - czytamy na stronie powiatu wodzisławskiego.
Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu
- Bardzo ciekawa, kolejna publikacja pana Pawła Porwoła z serii Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego "Zamczysko na Kotówce". Opis jednego z najcenniejszych zabytków archeologicznych na terenie Górnego Śląska, a mianowicie średniowiecznego zamku na Kotówce w naszym lubomskim lesie. Warto sięgnąć po lekturę i pogłębić swoja wiedzę na temat historii Lubomi, a w szczególności terenu jednego z największych i najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich w województwie śląskim. Można zauważyć, że dużo mieszkańców Lubomi i okolicznych wsi odbywa spacery w tamtejszym lesie, dlatego warto być świadomym bogatej historii tego miejsca - mówi Joanna Pytlik Primus - dyrektor biblioteki w Lubomi.
- Od samego początku na spotkaniu odczuwało się rodzinną atmosferę, a to głównie za sprawą samego prowadzącego pana Pawła który rozpoczął prelekcję od własnych wspomnień o" starziku" i okolicznych miejscach, w tym też Kotówce. Prelekcja była dość długa, pełna wiedzy historycznej, ale nie nudna ponieważ przeplatana była gwarą śląską ciekawostkami i anegdotami. Zadziwia mnie pamięć i wiedza historyczna autora, który pokazał temat w szerokim kontekście historycznym. Moim zdaniem nie było to proste zadanie ponieważ o Kotówce nie zachowały się żadne pisane materiały. Zachowały się tylko przekazy ustne -legendy. W wodzisławskiej Zawadzie mieszkam już 10 lat i nigdy nie słyszałam o żadnym zamku. Dzięki Panu Pawłowi, na którego spotkaniu autorskim udało mi się być, już wiem że niedaleko mnie w lubomskim lesie, znajduje się takie miejsce. W najbliższym czasie zamierzam wraz z rodziną odszukać to miejsce, usiąść na wzgórzu i wyobrazić sobie kata przechadzającego się po zamku królewskim albo średniowieczne zwyczaje mieszkających tutaj ludzi. Na spotkanie przeprowadziłam również dzieci, ponieważ uważam że niezwykle ważne jest by wiedzieli skąd pochodzą znali swoją tożsamość kulturową, którą w dzisiejszym świecie tak bardzo chce nam się odebrać. Nie jest to moje pierwsze spotkanie z literaturą Pana Pawła. Mialam niezwykłą przyjemność uczestniczyć w spotkaniu autorskim trzy lata temu i zapoznać się z historią uzdrowisk w Zawadzie i Kokoszycach bardzo polecam wszystkim lekturę tej broszury, jest niezwykle ciekawa i odkrywcza. Mam nadzieję, że niebawem i w Zawadzie mieszkańcy będą mogli wysłuchać opowieści Zawady, Kokoszyc i pobliskiej Lubomi - mówi Aleksandra Elsner.
Będą kolejne spotkania
Organizatorzy zapewniają, że będą dwa kolejne spotkania z Pawłem Porwołem. Pierwsze odbędzie się w Lubomi, a drugie w Pszowie. Warto wygospodarować trochę czasu i przyjść, aby zapoznać się z ciekawą historią zamku.
Kolejne spotkania odbędą się w Lubomi - 16 marca, i w Pszowie, 19 marca. Początek o 16:30.
Ferrus Dux tam mordowoł dołowików
Jak i gdzie mozna sie dowiedzieć kiedy bedzie organizowane kolejne spotkanie z panem Porwołem?