Świat puzzli Jana Świerczka z Krzanowic zobaczycie na raciborskim zamku
Wydają się błahe, niepozorne, ale ułożone i oprawione robią wrażenie. O czym mowa? To puzzle, którym jako swojej pasji, od lat oddaje się Jan Świerczek, emerytowany górnik z Krzanowic.
Ta ponadczasowa układanka w ostatnim czasie straciła trochę na znaczeniu, ale nadal ma wielu zwolenników, zarówno wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Na rynku jest ogromny wybór różnych rodzajów puzzli, które z powodzeniem można dopasować do każdego niezależnie od wieku, umiejętności, a także zainteresowań. Wybrane z nich, będzie można przez cały marzec oglądać w sali żyrandolowej w Domu Książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu. - Na finisaż wystawy pt. „Świat puzzli” Powiat Raciborski i Zamek Piastowski w Raciborzu zapraszają we wtorek 21 marca o godz. 16:00, wstęp wolny - zachęca Krystyna Niklewicz, dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu.
Jan Świerczek urodził się w Bieńkowicach. To człowiek wielu talentów. Od 15 roku życia interesuje się muzyką. Przez wiele lat, w czasie wolnym od pracy grał jako perkusista w zespołach muzycznych i pracował jako akustyk przy wydarzeniach kulturalnych. Prowadził znane w okolicy zespoły takie jak: „Remedium” oraz „Bumerang”. Współpracował też z „Estradą Rybnicką”. W latach 90. XX wieku hobbystycznie zainteresował się układaniem puzzli. Jednak jako czynny zawodowo górnik nie miał zbyt wiele czasu na rozwijanie dodatkowych pasji. Dopiero po przejściu na emeryturę, w wolnym czasie coraz częściej oddawał się swojej pasji. W 2001 roku zamieszkał w Krzanowicach. Wpadł wówczas na pomysł, aby swoimi obrazami urozmaicić program wielkanocnej procesji konnej w rodzinnej miejscowości. Stworzył serię obrazów z końmi, które wzbudziły bardzo duże zainteresowanie publiczności. Idąc za ciosem tej popularności, postanowił stworzyć nietuzinkową kolekcję obrazów. Kiedy w 2020 roku rozpoczęła się pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, skupił się na tworzeniu obrazów z puzzli na dużą skalę.
Jego prace są chętnie eksponowane na wystawach, a także podczas wydarzeń kulturalnych. Obrazami obdarowuje zaprzyjaźnione osoby oraz instytucje. 500 puzzli układa nawet w 6 godzin, 1000 puzzli średnio w dwa dni. Wyszukuje tylko najciekawsze obrazy o dużym stopniu trudności. Dawniej po puzzle jeździł do Opawy oraz zaopatrywał się w sklepie w Raciborzu. Obecnie materiał do swoich prac znajduje w internecie. Stworzył już 145 obrazów, na które składa się ponad 130 tys. elementów. W swoich nietypowych pracach podejmuje się różnych tematów.
źródło: Zamek Piastowski w Raciborzu, oprac. (d)
Czytaj także:
co ty zrobiłeś stworzyłeś ?
aby o ciebie napisali też w nowinach ?
nic !
trollujesz i tyle !
a o trollach niestety tu nie piszą !
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu