Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przy szpitalu w Rybniku działa całodobowa stacja dializ. Tyle że chorzy o tym nie wiedzą

- Pacjenci z Rybnika i okolic nie muszą szukać tej opieki na zewnątrz - podkreśla dr Jarosław Madowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, zapraszając chorych do korzystania z usług placówki.

Przy szpitalu w Rybniku działa całodobowa stacja dializ. Tyle że chorzy o tym nie wiedzą
Kierownik stacji dializ dr Magdalena Grzanka i jeden z dializowanych pacjentów. - Niektórzy pacjenci trafiają do nas przypadkowo, bo gdzieś słyszeli, że stacja dializ jest nieczynna, albo że jest prywatna. Tak nie jest. Tymczasem stacja dializ działa przy szpitalu, w ramach kontraktu z NFZ, na miejscu jest wykwalifikowany personel - podkreśla dr Magdalena Grzanka, kierownik stacji dializ.

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku zorganizowała konferencję prasową promującą działalność stacji dializ. Miesięcznie korzysta z niej około 70 pacjentów, tymczasem stacja byłaby w stanie obsłużyć dalszych 40 chorych.

Stacja dializ działa w trybie 24-godzinnym. Szpital zatrudnia wykwalifikowany personel pielęgniarski ze specjalizacją w dziedzinie nefrologii i dializoterapii oraz lekarzy, z których jeden zawsze jest na miejscu. Jeśli to konieczne, szpital może zaoferować pacjentom również transport medyczny.

Nerki chorują po cichu i podstępnie

Przewlekła choroba nerek dotyka około 850 mln ludzi na całym świecie. W Polsce problem dotyczy około 5 mln ludzi, przy czym zaledwie 4% chorych jest tego świadomych. Dlaczego? - Nerki chorują po cichu - mówi dr Magdalena Grzanka, kierownik stacji dializ WSS nr 3 w Rybniku.

Początkowe objawy choroby trudno powiązać z nerkami. Zaczyna się od osłabienia, a dopiero później pojawiają się: utrata apetytu, nudności, wymioty, obrzęki, wysokie ciśnienie tętnicze.

Kierownik stacji dializ dr Magdalena Grzanka i dyrektor szpitala dr Jarosław Madowicz.

Wystarczy jedno proste badanie

Szacuje się, że około 100 tys. osób rocznie umiera w Polsce z powodu choroby nerek i powikłań, które one powodują m.in. chorób sercowo-naczyniowych.

Tymczasem przewlekłą chorobę nerek można zdiagnozować w stosunkowo łatwy sposób - wystarczy wykonać ogólne badanie moczu i poziomu kreatyniny.

Dlaczego nerki są takie ważne?

- Nerki to naczelny filtr organizmu człowieka. Za pomocą nerek usuwamy produkty przemiany materii. Nerki regulują gospodarkę wapniowo-fosforanową, kwasowo-zasadową, wodno-elektrolitową. Nerki produkują aktywną formę witaminy D, która pozwala utrzymać układ kostny w prawidłowym funkcjonowaniu. Produkują też erytropoetynę, która pobudza szpik kostny do produkcji krwinek czerwonych - wyjaśnia dr Magdalena Grzanka, kierownik stacji dializ WSS nr 3 w Rybniku.

Jak prawidłowo dbać o nerki?

Aktywność fizyczna, unikanie siedzącego trybu życia, spożywanie co najmniej 2,5 l płynów dziennie (najlepiej wody), unikanie leków przeciwbólowych, regularna kontrola wartości ciśnienia tętniczego, kontrola poziomu glikemii - to zasady, których powinniśmy przestrzegać, chcąc zadbać o nasze nerki.

Doktor Magdalena Grzanka podkreśla, że w grupie ryzyka są osoby zmagające się z otyłością, nadciśnieniem oraz cukrzycą. Takie osoby powinny raz w roku wykonywać badanie ogólne moczu i poziomu kreatyniny. Osoby przyjmujące leki przeciwbólowe czy cierpiące na choroby autoimmunologiczne powinny badać mocz co dwa lata.

Przeszczep albo dializy

W przypadku zaawansowanej choroby, pacjent zostaje postawiony wobec konieczności dializowania nerek. Takie zabiegi są wykonywane trzy razy w tygodniu, każdy z nich trwa cztery godziny. - To koło ratunkowe dla pacjentów w schyłkowej niewydolności - mówi dr Magdalena Grzanka.

W takich przypadkach jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep. Jednak tych zabiegów wykonuje się stosunkowo niewiele. Problemem jest dostępność dawców, a także zdolność pacjentów do przejścia tak trudnego zabiegu (nie kwalifikują się do niego np. pacjenci z zaawansowaną miażdżycą).

Dr Magdalena Grzanka i dr Wiesława Bryzik-Wechowska przy jednym z 23 stanowisk do dializ w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

W jakim wieku są chorzy?

65-70 lat - to przeciętny wiek pacjentów korzystających ze stacji dializ działającej w WSS nr 3 w Rybniku. Choć zdarzają się również pacjenci młodsi, 30-paroletni.

Zdarza się, że chorują również dzieci, choć w przypadku tak młodych pacjentów niewydolność nerek ma zazwyczaj charakter wrodzony.

Marzy im się poradnia nefrologiczna

Poradnia nefrologiczna działająca przy WSS nr 3 w Rybniku to marzenie dr Magdaleny Bednarz.

- Podejmujemy starania, żeby uruchomić poradnię nefrologiczną, jednak uruchomienie takiej poradni musi być połączone ze wznowieniem działania oddziału internistycznego - mówi dyrektor szpitala Jarosław Madowicz.

Dyrektor szpitala przyznaje, że wciąż prowadzi rozmowy w sprawie wznowienia interny, jednak te nie należą do prostych. - Próbujemy, ale jakaś zmowa milczenia jest. Z kim byśmy nie rozmawiali, to w pewnym momencie kontakt się urywa - mówi dyrektor J. Madowicz. Główną przeszkodą pozostaje obsada stanowiska kierownika interny.

Wojciech Żołneczko

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].