Panele słoneczne, czyli jak zaoszczędzić na rachunku za prąd?
Panele słoneczne to dzisiaj często wybierane rozwiązanie na ciągle rosnące rachunki za prąd. Instalacja fotowoltaiki jest prosta i nieskomplikowana, a pozyskiwana energia jest tańsza i bardziej przyjazna dla środowiska niż ta pozyskiwana z paliw kopalnych. Energia słoneczna jest też opłacalna. To znaczna oszczędność na rachunkach za energię elektryczną. Korzystanie z energii słonecznej jest nie tylko tańsze, ale również bardziej przyjazne dla środowiska, gdyż pozwala na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i innych substancji szkodliwych dla naszej planety. Warto sprawdzić, czy fotowoltaika jest możliwym rozwiązaniem dla potrzeb Twojego domu.
Co to są ogniwa fotowoltaiczne i systemy słoneczne?
Energia wytwarzana z instalacji fotowoltaicznej na dachu własnego domu nie generuje dodatkowych kosztów związanych z produkcją, transportem, instalacją i utylizacją. Nie stanowi więc dodatkowego źródła zanieczyszczeń w przeciwieństwie do tradycyjnych sieci energetycznych. Dostępne obecnie ogniwa słoneczne mogą przetwarzać do ok. 20 procent energii światła na energię elektryczną. Wiele informacji na temat produktów i usług dotyczących odnawialnych źródeł energii można uzyskać na stronie https://eonfoton.pl/.
Płytki nazywane są ogniwami słonecznymi lub ogniwami fotowoltaicznymi (foto = światło i voltaic = wytwarzanie energii elektrycznej), po angielsku PV. Kiedy światło słoneczne jest przechwytywane przez panele, wytwarzany jest prąd stały, którego siła zależy od wielkości modułu i intensywności światła słonecznego. Potem inwerter przetwarza je na prąd zmienny.
Jakie są rodzaje systemów fotowoltaicznych?
Rozróżnia się systemy fotowoltaiczne on-grid (podłączone do sieci energetycznej i z nią zintegrowane) i systemy off-grid (nazywane samodzielnymi lub wyspowymi systemami słonecznymi), które nie są podłączone do sieci dystrybucyjnej. Najczęściej fotowoltaika w domu to instalacja, która jest częścią systemu energetycznego domu i jest podłączona do tradycyjnej sieci elektrycznej, co ma wiele zalet, na przykład korzystanie z zasilania zewnętrznego w razie nagłej potrzeby. Jednak ilość samodzielnie wyprodukowanej energii i tak pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd.
Moduły fotowoltaiczne są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i jakości. Panele mogą być używane jako element budowlany na dachu lub elewacji lub jako osłona przeciwsłoneczna. Ogniwa słoneczne można na przykład wbudować w szkło lub oszklenie w celu ochrony przed promieniami słonecznymi. Oznacza to, że jednocześnie wytwarzają elektryczność i chronią przed słońcem. Bezawaryjny i ekologiczny system można zamontować, korzystając z porad zamieszczonych na stronie https://eonfoton.pl/dla-domu/fotowoltaika.
Materiał zewnętrzny