Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak się robi śląskie palmy i ozdoby? Warsztaty KGW Grabówka [ZDJĘCIA]

W niedzielne popołudnie członkinie i członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Grabówce uczestniczyli w warsztatach, na których wykonywano śląskie palmy i ozdoby świąteczne.

Jak się robi śląskie palmy i ozdoby? Warsztaty KGW Grabówka [ZDJĘCIA]
Uczestnicy warsztatów w Grabówce. Foto Fryderyk Kamczyk

Było to pierwsze tego typu spotkanie zorganizowane przez KGW oraz panią sołtys Gabrielę Świerzy, która podkreślała, że palma wykonywana na śląsku ma swoje specyficzne cechy i nie można jej kupić na bazarze.

- Chcieliśmy wykonywać palmy śląskie, tak jak kiedyś robiły to nasze starki, czyli babcie. Palmy, które kupujemy na straganach, targach czy marketach całkowicie  różnią się od tych, które wykonywało się na Śląsku. To część naszej tradycji i kultury. Nasze starki robiły palmy skromne, ale była w nich zawarta ludowa teologia, dlatego śląska palma była mała (40- 50 cm), nie miała żadnych ozdób typu sztuczne kwiaty czy wstążki itd. Była złożona z konkretnych gałązek krzewów i drzew. Każda z tych elementów nawiązywała do męki Chrystusa i miała pewną symbolikę, sama liczba już była symboliczna. Gałązek musiało być 5 wtedy symbolizowały 5 ran Chrystusa na krzyżu, albo 7 co symbolizowało miecze boleści w sercu Maryi. Tak to było w śląskiej tradycji przekazywane - mówi sołtys Gabriela Świerzy.

Z czego składa się śląska palma?

- Musiała być gałązka, która miała kolor lub odcień czerwony. Wykorzystywano wierzbę lub dereń, symbolizowała ona krew Chrystusa. Konieczna była również gałązka posiadająca kolce, jako odniesienie do korony cierniowej, a gałązka drzewa owocowego symbolizowała odradzające się życie. Musiały też być kocanki czy kociki, różnie nazywane. Palma taka składała się również z gałązki bzu, krzewu różańcowego i bukszpanu - wspomina sołtys Grabówki.

Powróćmy do tradycji

Pani sołtys chce powrócić do tradycyjnej formy robienia palm i zachęca aby wykonywać je własnoręcznie. Warsztaty przebiegały w radosnej atmosferze, uczestnicy bardzo poważnie podeszli do zadań, które musieli wykonać. Oprócz palm zajmowano się również ozdobami  świątecznymi. 

- Zachęcam wszystkie osoby, aby zainteresowały się naszą śląską tradycją wielkanocną. Ja sama musiałam dorosnąć do pewnych rzeczy. Był okres kiedy sama kupowałam palmy, które nie miały nic wspólnego z naszą tradycją - zachęca sołtys Świerzy.

Sołtys Gabriela Świerzy (z prawej) z mamą Anielą Kochanek podczas warsztatów w WDK. Foto Fryderyk Kamczyk
  

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].