Co należy wiedzieć o filtracji stawu ogrodowego?
Cieszenie się naturalnie zrównoważonym oczkiem wodnym w ogrodzie to z pewnością osiągalny luksus dla każdego właściciela stawu. Trochę podstawowej wiedzy z pewnością pomoże Państwu utrzymać piękno stawu przez cały sezon. Oprócz roślin, ryb, napowietrzania, skał i żwiru, niewymagający konserwacji staw ekosystemowy wymaga również odpowiedniej filtracji, aby utrzymać czystą i klarowną wodę.
Na rynku są dostępne filtry biologiczne i mechaniczne.
Filtr biologiczny przyjmuje wodę, która przeszła już przez filtr mechaniczny, znajdujący się zazwyczaj po przeciwnej stronie stawu ogrodowego. Filtracja odbywa się na zasadzie działania bakterii, które nie naruszają biologicznej równowagi życia w stawie i eliminują niepożądane substancje. Przekształcają one rozłożone odpady stawowe w mniej szkodliwe związki, które mogą być wykorzystane jako nawóz dla roślin wodnych. Jeśli filtracja biologiczna zmniejszy ilość glonów i mętności, możemy cieszyć się czystą wodą. A z czego składa się taki filtr biologiczny? Składa się z pompy, sterylizatora (lampy) UV i filtra biologicznego.
Filtr mechaniczny wychwytuje i usuwa grube zanieczyszczenia i osady. Posiadamy filtry mechaniczne szczelinowe i bębnowe. Oba te typy są bardzo wydajne, a różnica polega na ich konserwacji. Filtr szczelinowy musi być czyszczony mechanicznie, a filtr bębnowy jest bezobsługowy. Do filtra mechanicznego możemy również dołączyć skimmer (oczyszczacz powierzchni), który wyłapie mniejsze zanieczyszczenia. Głównym zadaniem filtracji mechanicznej jest usuwanie zanieczyszczeń, zanim opadną one na dno stawu i ulegną rozkładowi.
Dobry system filtracji biologicznej, połączony z odpowiednim filtrem mechanicznym, który usuwa cząstki stałe zanim woda trafi do urządzenia filtracji biologicznej, jest najskuteczniejszym sposobem filtrowania wody.
Rola roślin wodnych
Kolejnym ważnym elementem filtracji oczka wodnego jest zastosowanie roślin. Ich piękno jest z pewnością atutem estetycznym takiego stawu ogrodowego, ale zasadniczym zadaniem, jakie spełniają te rośliny jest również filtracja wody. Rośliny pomagają oczyszczać wodę w stawie poprzez redukcję składników odżywczych, filtrowanie osadów i pochłanianie toksycznych związków w procesie zwanym fitoremediacją (nazwa pochodzi od greckiego słowa phyto = roślina i łacińskiego remedium = oczyszczać). Rośliny zanurzone i brzegowe zapewniają również pożywienie, cień i ochronę dla ryb oraz innych dzikich zwierząt żyjących w stawie i wokół niego.
Podsumowując, aby utrzymać wysoką jakość wody w stawie należy przeprowadzić prosty proces wielokrotnego przepuszczania wody przez filtr mechaniczny i biologiczny. A żeby osiągnąć jeszcze większy sukces, dodajemy napowietrzanie, wspomniane rośliny, żwir, skały i ryby, które pomogą stworzyć zrównoważony ekosystem w naszym oczlu wodnym. Bardzo ważna jest także regularna pielęgnacja i czyszczenie elementów filtracyjnych oraz wymiana mediów. Bez tego filtracja nie będzie tak skuteczna, a także zmniejszy się wydajność filtra.
Materiał zewnętrzny