Ocena właściwości baterii litowych i innych. Jak sprawdzić pojemność? Testy ogniw
Produkujesz albo magazynujesz baterie różnego rodzaju? Masz wątpliwości co do jakości niektórych - zwłaszcza jeśli uległy wypadkowi lub były przechowywane w nieodpowiednim miejscu? Ocena właściwości baterii pozwoli Ci sprawdzić ich bezpieczeństwo i dowiedzieć się, czy nadają sie do użytku. Zobacz, na czym polega ta procedura i co zrobić z bateriami, które już nie nadają się do pracy.
Ocena właściwości baterii uszkodzonych - gdzie zlokalizować miejsce dla testów?
Najlepiej wyznaczyć osobną przestrzeń, w której znajdą się urządzenia do testów. Powinna być zamykana i mieć zadaszenie, chroniące przed słońcem, deszczem i śniegiem, by jak najlepiej zabezpieczyć składowane w niej baterie. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku dużych zakładów, w których testowanie baterii i akumulatorów odbywa się często.
Dla mniejszych firm stosuje się urządzenia mobilne - wystarczy ustalić termin i eksperci przyjeżdżają z własnym sprzętem. W tym przypadku nie jest potrzebne oddzielne pomieszczenie, tylko dostęp do zasilania z siły i wyrównana powierzchnia miejsca, w którym prowadzone będą prace. Część zadaszona jest niezbędna jedynie dla modułów, które zostaną poddane kwarantannie.
Badania baterii litowo-jonowych i pozostałych - test wydajności po uszkodzeniu
Żeby sprawdzić, czy ogniwa nie uległy zniszczeniu, trzeba ładować je i rozładować prądem stałym i zmiennym. Jednocześnie należy kontrolować poziom temperatury baterii. Tak przygotowane ogniwo sppędza czas na kwarantannie, podczas której także sprawdza się temperaturę. Na koniec wyznaczonego okresu po raz kolejny testuje się wysokość napięcia. Wówczas wiadomo, jaka jest pojemność baterii (mAh), czy są i ile wynoszą straty energii, temperatura i napięcie.
Dokładne sprawdzenie baterii jest wyjątkowo ważne, ponieważ produkty te zawierają wiele czynników chemicznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i przyrody - m.in. kadm, ołów, rtęć, aż po zasady tworzącą elektrolit.
Oferta dla producentów ogniw, magazynów i przewoźników
Dlaczego trzeba sprawdzać baterie i rozładowywać je w razie potrzeby? Uszkodzone mogą stwarzać ryzyko dla ludzi i środowiska. Jeśli nadal zachowują ładunek, w magazynie występuje zagrożenie pożarem. Również podczas ich transportu może dojść do nieprzewidzianych wypadków.
Opróżnione baterie dają się recyklingować, dzięki czemu nie zaśmiecają ekosystemu, a przy okazji masz pewność, że nie zostaną użyte niezgodnie ze swoim przeznaczeniem.
Rozładowanie baterii - co zrobić, kiedy nie nadają się do użytku?
Na podstawie wyników po testach wydajności specjaliści informują Cię, co powinieneś zrobić. Jeśli baterie nie uległy uszkodzeniu, wracają do obrotu, jeśli jednak któryś z parametrów wskazuje na awarię, wówczas musisz poddać je recyklingowi. Kompletne rozładowanie sprawia, że bateria nie odzyskuje samoczynnie energii i nie można jej po raz drugi naładować.
Ogniwa rozładowuje się komputerowo, dzięki czemu cały proces jest w pełni bezpieczny i odbywa się na terenie zakładu w wyznaczonym miejscu.
Specjaliści od sprawdzania parametrów - stanowisko mobilne lub stacjonarne
Ocena sprawności baterii to ważna procedura, dlatego najlepiej powierzyć ją fachowcom, wyposażonym w specjalny system przeznaczony do bezpiecznego testowania i rozładowywania ogniw. Z Battery Energy Back zapewnisz bezpieczeństwo użytkowania sobie i swoim pracownikom. Firma posługuje się własnym autorskim oprogramowaniem, stworzonym do testów.
Materiał zewnętrzny