Mundury zrobiły furorę. Ślubowanie kadetów w Rydułtowach [ZDJĘCIA]
30 uczniów klasy technikum o kierunku logistyk specjalności wojskowej z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach ślubowało dziś (14.04) na głównym placu miasta.
W uroczystości udział wziął m.in. starosta Leszek Bizoń, członkini zarządu powiatu resortowo odpowiedzialna za oświatę Kornelia Newy, włodarze Rydułtów, a także wojskowi. Ślubowanie tradycyjnie rozpoczęto mszą świętą w kościele św. Jerzego w Rydułtowach. Następnie uczniowie w asyście Orkiestry Wojskowej z Bytomia oraz rodziców i przybyłych gości przemaszerowali na płytę rynku, gdzie złożyli przysięgę na sztandar szkoły.
Ślubowanie na sztandar
- Ja, uczeń klasy wojskowej, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, strzec honoru młodego Polaka, nosić mundur z dumą i chwałą, polecenia nauczycieli chętnie wykonywać, bronić dobrego imienia szkoły, pilnie zdobywać wiedzę i umiejętności, służyć bliźnim w potrzebie, nigdy nie zawieść pokładanych we mnie nadziei. Tak mi dopomóż Bóg - mówiło jednocześnie 15 uczennic i 15 uczniów ZSP w Rydułtowach.
W tym wyjątkowym dla nich momencie towarzyszyła im Kompania Honorowa oraz pododdział towarzyszący – złożone ze starszych roczników klas mundurowych ZSP w Rydułtowach. Nad zgodnością przebiegu uroczystości z ceremoniałem wojskowym czuwali funkcjonariusze z Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawniej Wojskowej Komendy Uzupełnień) w Rybniku. Uczniom towarzyszyli również najbliżsi, którzy licznie wzięli udział i ze wzruszeniem i dumą obserwowali ich ślubowanie.
Jedni dostali naszywki, drudzy certyfikaty
Uczniowie, którzy złożyli przysięgę, otrzymali z rąk starosty Leszka Bizonia i szefa rybnickiego Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk. Andrzeja Kuca naszywki na mundury. Z kolei uczniowie klas ostatnich – certyfikaty wojskowych klas mundurowych. W przypadku planowania przez nich kariery w wojsku certyfikaty umożliwiają odbycie skróconej służby przygotowawczej, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy; dają preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej, a także gwarantują dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych o przyjęcie na studia wojskowe.
Mundury zrobiły furorę
W uroczystości nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz cywilnych i wojskowych. W uroczystości oprócz starosty Leszka Bizonia oraz szefa rybnickiego WCR udział wzięli również m.in.: członkini zarządu powiatu Kornelia Newy, samorządowcy z Rydułtów, zastępca dowódcy Oddziału Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach ppłk Adrian Klimek, przedstawiciel jednostki wojskowej, która rydułtowskie klasy mundurowe objęła patronatem, tj. 6. Batalionu Powietrzno-Desantowego w Gliwicach ppor. Grzegorz Maślikiewicz, a także ppłk Rafał Podgórski z XIII Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W ślubowaniu uczestniczyli też rydułtowscy duchowni oraz rodziny uczniów.
Starosta Leszek Bizoń podkreślił w swoim przemówieniu, że odczuwa ogromną dumę na widok młodych osób w mundurach, z biało-czerwoną flagą Polski na ramieniu. - Życzę Wam, abyście czerpali garściami z czasu, który spędzacie w szkole i z wiedzy, którą przekazują Wam nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych. Doceniajcie możliwość przyswajania wiedzy i nabywania umiejętności praktycznych nie tylko w szkolnych ławkach, ale też np. na poligonie czy w strzelnicy, z której wiem, że często korzystacie, a którą uruchomiliśmy w sąsiedniej szkole, w której z kolei funkcjonują klasy policyjne – powiedział szef powiatu.
Starosta odniósł się do jednego z ostatnich wpisów rydułtowskiej szkoły na swoim fanpage’u w mediach społecznościowych. - Na fanpage’u waszej szkoły przeczytałem, że w ramach akcji promującej waszą szkołę odwiedziliście uczniów jednej z radlińskich szkół podstawowych, i tutaj cytat: „jak zwykle furorę zrobiły mundury”. Chciałbym jednak, żebyście wiedzieli, że mundur, który macie dziś na sobie, to nie tylko wielkie wyróżnienie, ale także, a może i przede wszystkim, ogromne zobowiązanie. Mundur zobowiązuje do jego godnego noszenia i do godnego zachowania. Noście go z dumą i odpowiedzialnością - mówił starosta.
Logistycy ze specjalnością wojskowa
Klasy mundurowe w rydułtowskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych funkcjonują od 2015 r. Przez ten czas z tej wyjątkowej oferty edukacyjnej skorzystało kilkuset młodych mieszkańców naszego powiatu i okolic. Od roku szkolnego 2022-2023 technikum, które kształci na kierunku logistyka o specjalności wojskowej, posiada status certyfikowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej oddziału przygotowania wojskowego. Wcześniej miały status Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, które w zamyśle ministerstwa będą wygaszane. Ostatnia edycja CWKM realizowana jest w tym roku szkolnym.
W oddziałach przygotowania wojskowego realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a jego program określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej. Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową w części praktycznej. Szkolenie kończy 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki. Jednostką patronacką OPW w ZSP w Rydułtowach jest 6. Batalion Powietrzno-Desantowy w Gliwicach.
Ludzie
Starosta Wodzisławski
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu