Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Leśnicy chcą lasów w obecnej formie. Bronią ich z politykami prawicy

Jacek Miketa działacz Solidarnej Polski z okręgu rybnickiego uważa, że na Unię Europejską trzeba naciskać w sprawie lasów tak jak w sprawie ukraińskiego zboża, bo tu Bruksela się ugięła. Poseł Michał Woś mówił w Raciborzu o licznych fejkach na temat lasów i rozpowszechniał informacje o zebraniu pół miliona podpisów sprzeciwu w akcji Bronimy Polskich Lasów.

Leśnicy chcą lasów w obecnej formie. Bronią ich z politykami prawicy
Tomasz Olszewski nadleśniczy z Rybnika i Marcin Fischer nadleśniczy z Rud Raciborskich

Woś zaprosił w poniedziałek 17 kwietnia lokalne media do parku Roth w Raciborzu, żeby opowiedzieć im o pracach nad ustawą o ochronie polskich lasów. Jej projekt złożono w polskim parlamencie.

Specjalnie utworzony komitet zbierał podpisy poparcia dla złożenia takiego projektu. Zbiórka odbyła się w Wielkim Tygodniu.

- Pół miliona obywateli wyraziło swoje zdanie w tej inicjatywie leśników, polityków i środowiska naukowego - podkreślił raciborzanin.

Dodał, że to ustawa blokująca możliwość oddania polskiej własności Lasów Państwowych - leśnictwa, z kompetencji polskich do unijnych.

Woś nadmienił, że takie próby, aby zabrać zarząd nad polskimi lasami z rąk polskich do Brukseli, czyniono już przed laty, za rządów Platformy Obywatelskiej.

- Jeszcze nie było takiej zbiórki, takiego projektu obywatelskiego, żeby w 7 dni zebrano aż pół miliona podpisów. My nie pozwolimy zabrać Unii naszych kompetencji - podkreślił wiceminister.

Woś odniósł się do zarzutów o wycinkach leśnych, krążących w przestrzeni medialnej. Wyjaśnił, że każda wycinka odbywa się na podstawie Planu Urządzenia Lasu.

Mówił, że z każdego hektara lasu przyrasta go ponad 9 ha i 3,5 ha jest zawsze zostawiane.

- Każde pozyskane tak drewno trafia wyłącznie na polski rynek. Lasy Państwowe nie sprzedają ani jednej belki drewna za granicę. To robią prywatni przedsiębiorcy - kontynuował.

Jacek Miketa wiceprezes okręgu rybnickiego Solidarnej Polski zaznaczył, że zbiórka podpisów pod projektem ustawy była inicjatywą obywatelską. - Nie tylko nasi sympatycy włączyli się do tej akcji, ale wszyscy ci, którym na sercu leży dobro polskich lasów - przekonywał polityk.

Zwrócił uwagę, że formułowanie stanowiska wobec zamiarów Unii Europejskiej jest ważne, a widać to po tym jak Komisja Europejska wyraziła swój sprzeciw w sprawie problemów polskich rolników ze zbożem z Ukrainy. - Dopiero jak problem nagłośniono, to weszło rozporządzenie korzystne dla polskiego rolnika - zauważył Miketa.

- Teraz trzeba powiedzieć stop, żeby sprawy nie zaszły za daleko - oznajmił.

Wiceprezes rybnickiej SP dodał, że w mediach pojawia się dużo fejk newsów na temat sytuacji z Lasami Państwowymi. Jego zdaniem trzeba mówić o lasach narodowych, które stanowią dobro całego narodu i muszą zostać w gestii obywateli.

- Polska jest takim zielonym płucem UE jeśli chodzi o lasy - zaznaczył.

Wypowiedzieli się jeszcze Tomasz Olszewski nadleśniczy z Rybnika i Marcin Fischer nadleśniczy z Rud Raciborskich. - Leśnicy nie są pilarzami, co biegają po lasach, żeby wycinać drzewa. Oni kochają las, dbają, aby lasy przyrastały - tłumaczył obecność leśników M. Woś.

Każdy, kto był na zachodzie, wie, jak wyglądają tam lasy, co się wiąże z przejściem lasu w ręce prywatne. W naszych lasach każdy ma praktycznie nieograniczony dostęp do dóbr, które w lasach są, do infrastruktury turystycznej - podkreślił Fischer.

Po II Wojnie Światowej drewna na pniu było 1 mld m sześc., a teraz jest go ponad 2 mld m sześc. Przybywa nam tego dobra i chcemy lasu w takiej formie, jaka jest - podał Olszewski.

Dyrektor Biura Poselskiego Michała Wosia - Szymon Szrot koordynował w jego okręgu wyborczym zbiórkę podpisów. - Podpisał się każdy, kto rozumiał i widział to zagrożenie. Leśnicy angażują się, bo współtworzą społeczność lokalną, współpracują z sołectwami, czy z OSP. Lasy Państwowe obchodzą w tym roku swoje 100-lecie i budzą dobre skojarzenia. Jak prowadziliśmy zbiórkę? Przede wszystkim korzystaliśmy ze struktur Solidarnej Polski, docieraliśmy do ludzi poprzez naszych działaczy, ich rodziny. Było też dużo zgłoszeń indywidualnych, telefony z całej Polski. Wciąż działa tematyczna strona internetowa. Ponadto każdemu leśnikowi leżało na sercu zebranie tych podpisów - podsumował Szrot.

Ludzie

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~GeografBawarski (88.156. * .233) 20.04.2023 18:19

~leśni (46.204. * .41) na innych rzeczach się nie znam ale o tej lesistości piszesz kompletne bzdury. Hiszpania jest przed nami jeśli chodzi o tereny uznane za leśne ale to w cale nie znaczy, że rośnie tam las w naszym rozumieniu. Nawet nie trzeba znać się na geografii czy biologii - wystarczy pojechać do Hiszpanii i zobaczyć co tam rośnie. To samo tyczy się Chorwacji - tam rośnie śródziemnomorska makia a nie lasy i bory w rozumieniu środkowoeuropejskim... to jest zupełnie inna wartość biologiczna. Jeśli tak samo przekręcasz fakty w pozostałych kwestiach to nie warto z Tobą dyskutować.

~wtf (46.223. * .169) 20.04.2023 18:03

Wosia chyba jakiś leśny pegaz poniósł...

~leśni (46.204. * .41) 20.04.2023 12:39

I kolejna ściema - wielki sukces, że zebrano pól miliona w 7 dni. Pracowników nadleśnictw jest w Polsce ok. 25 000. Jeśli każdy z nich zebrałby po 20 podpisów (rodzina, znajomi, sąsiedzi) - to mamy 0,5 miliona podpisów. Docenić wysiłek trzeba, ale robienie z tego zrywu narodowego jest grubą przesadą. Poza tym gdybym nie miał wiedzy, którą mam, sam podpisałbym się pod obroną polskich lasów przed prywatyzacją, unią czy czym tam jeszcze.

~leśni (46.204. * .41) 20.04.2023 12:25

Ogólnie jeśli chodzi o lesistość Polska jest 16 krajem Unii Europejskiej a pod względem powierzchni obszarów leśnych (bez brania pod uwagę powierzchni kraju) jesteśmy 7 krajem w UE. Kocham lasy, ale nienawidzę kłamstwa i ściemniania.

~leśni (46.204. * .41) 20.04.2023 12:20

"Polska jest takim zielonym płucem UE jeśli chodzi o lasy" kolejna nieścisłość - Polska jest 7 krajem Europy pod względem ilości lasów- przed nami są Niemcy, Francja, Włochy, Finlandia, Szwecja i Hiszpania. Jeśli chodzi o lesistość (lasy jako % powierzchni kraju) wszyscy nasi sąsiedzi z UE mają większą lesistość czyli Niemcy, Czechy, Słowacja Litwa a poza tym również Austria, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Chorwacja, Hiszpania i inne. Tak wygląda prawda o tym, że Unia nam chce zabrać "zielona płuca" Europy.

~leśni (46.204. * .41) 20.04.2023 11:54

Niestety w komentarzach są linki blokowane. Jest artykuł na stronie dojczland.info ("Las w Niemczech - jak rozpoznać, czy las jest prywatny i czy mimo wszystko mogę do niego wejść?")
Tam jest link i takie zdanie:
Paragraf 14 federalnej ustawy o lasach (BundesWaldGesetz) daje bardzo jasną odpowiedź na pytanie, czy można wejść do lasu. Nie ma tutaj znaczenia, do kogo należy las, jeśli wchodzimy do niego w celach rekreacyjnych:
(§ 14, ust. 1, BWaldG )

~Lennart0 (79.187. * .180) 20.04.2023 11:36

leśni (46.204. * .41) link nie działa, wklej poprawny link. Ale poproszę o więcej informacji i jakieś źródła bo z tego co wiem, to 50% lasów w Niemczech jest prywatny i dostęp do nich nie jest zupełnie wolny.

~leśni (46.204. * .41) 20.04.2023 11:12

Dla niedowiarków źródło: gesetze-im-internet.de

~leśni (46.204. * .41) 20.04.2023 11:11
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Paragraf 14 - Niemiecka Federalna ustawa o ochronie lasów i promowaniu leśnictwa: "Wejście do lasu w celach rekreacyjnych jest dozwolone. Jazda na rowerze, jazda na wózkach inwalidzkich i jazda konna w lesie dozwolona jest tylko po drogach i ścieżkach. Korzystanie z nich odbywa się na własne ryzyko." Czym to się różni od polskich lasów?

~ciekawy (188.137. * .185) 20.04.2023 11:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niech się przejadą do Czyżowic - las wygląda jak po przejściu huraganu,....
a nie nie, to tylko leśnicy ścinają wszystko jak popadnie

~leśni (46.204. * .41) 20.04.2023 10:56

Proszę nie ściemniać. Na przykład: Niemcy mają więcej lasów od Polski, zarówno procentowo powierzchni kraju (Polska 30,8%, Niemcy 32,8%) jak i ogólnie (Polska 9,4 a Niemcy 11,4 mln hektarów). W Polsce lasy prywatne to ok. 20% wszystkich lasów a w Niemczech ok. 50%. Zarówno w Polsce jak i w Niemczech dostęp do lasów jest gwarantowany ustawą bez względu czy są prywatne czy państwowe.