Wełna do ociepleń. Wełna mineralna do izolacji poddasza - skalna czy szklana?
Wełna do ociepleń. Wełna mineralna na poddaszu - izolacja akustyczna, termiczna i przeciwogniowa. Poznaj zalety ocieplenia poddasza wełną.
Jak zrobić ocieplenie domu, a jednocześnie zyskać więcej niż tylko izolację termiczną? Wełna do ociepleń nadaje się do dachów płaskich i skośnych. Dzięki niej podniesiesz ich odporność na ogień, akustykę i zapobiegniesz rozwojowi grzybów i pleśni. Zobacz, dlaczego wełna mineralna to najpopularniejszych środek do izolacji dachów.
Wełna mineralna - czym różni się od styropianu?
Oba materiały są popularne w przypadku izolacji termicznej. Maty wełniane można dowolnie formować i przycinać. Nie kruszy się podczas pracy i dociera do każdego zakamarka. Łatwo można uniknąć powstania mostków termicznych, bo wystarczy umieścić dwie warstwy wełny prostopadle do siebie. Grubość takiej osłony powinna wynosić nie mniej niż 30 cm. Wraz z folią paroizolacyjną i paroprzepuszczalną wełna tworzy skuteczną i zdrową barierę przed ucieczką energii, a także wilgocią.
Izolacja poddasza wełną szklaną czy skalną? Jaką wełnę mineralną wybrać?
Najlepszy materiał izolacyjny dla przestrzeni tuż pod dachem stanowi wełna szklana. Tu główną rolę gra jej wyższa sprężystość niż wełny skalnej i niższa waga w stosunku do tej drugiej. Dzięki temu izolacja nie obciąża konstrukcji dachu, a co za tym idzie - całego budynku. Daje się umieścić pod połaciami, wypełniając najmniejsze szczeliny. Wełna skalna sprawdza się lepiej w przypadku ścian zewnętrznych (na elewacjach i fasadach) oraz ścian działowych. Stosuje się ją także dla wygłuszenia podłóg - nie jest tak elastyczna, bo ma większą gęstość, więc nie ulega rozwarstwianiu pod naciskiem.
Termiczne właściwości wełny Isover - skuteczne ocieplenie poddasza
Najważniejszym parametrem świadczącym o izolacyjności wełny jest współczynnik przenikania ciepła. Modeli wełny jest wiele, a różni je właśnie lambda - przy zakupie kieruj się najniższymi wartościami, tak jak w przypadku wełny Multimax, dla której przewodzenie ciepła określono na zaledwie 0,03 W/m*K. Co więcej - ta wełna dostosowana jest zarówno do przegród wewnętrznych, jak zewnętrznych.
Izolacja cieplna dachu skośnego i stropu. Ochrona akustyczna i ogniowa
Wełny do ocieplania nie tylko zapobiegają ucieczce energii i obniżają rachunki za ogrzewanie. Oprócz tego wygłuszają pomieszczenie i tworzą zaporę przed pożarem. Są odporne na działanie płomieni - nie zajmują się ogniem, bo pod wpływem temperatury wytapiają się tylko lepiszcza spajające włókna. A co pozwala zminimalizować straty w razie wypadku.
Dobrze zamontowana izolacja wełniana pozwala stworzyć zdrowy mikroklimat na poddaszu - zarówno w nowym jak i starym budownictwie. Chroni przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza, a jednocześnie wentyluje i odprowadza wilgoć przez dach. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć przegrodę z folii i zostawić w niej szczelinę, która będzie odpowiedzialna za cyrkulację powietrza.
Wełna do ociepleń - komfortowe i bezpieczne poddasze użytkowe
Wełna to produkt budowlany, który ma wszechstronne działanie. Nie tylko nie jest palny i zapewnia optymalną temperaturę, ale także zapewna zdrowie domownikom. Dzięki niej przestrzeń pod dachem stanie się pełnoprawną częścią domu. Zrobisz z niej jedno lub więcej pomieszczeń, a tym samym Twoja rodzina zyska większą powierzchnię - każdy członek będzie miał swój kąt.
Sprawdź, która wełna do ociepleń Isover spełni Twoje oczekiwania. Producent oferuje modele różniące się od siebie klasą reakcji na ogień, klasą tolerancji grubości i innymi parametrami, które dopasujesz do specyfiki Twojego poddasza.
Materiał zewnętrzny