Migrena - czym jest, jak sobie z nią radzić i kiedy może być symptomem poważniejszego problemu?
Migrena nie jest tym samym, co zwykły ból głowy, jaki czasem przydarza się każdemu z nas. To brutalna i bezlitosna przypadłość, która odbiera nam możliwość normalnego funkcjonowania, często przez długi czas. Skąd bierze się migrena? Jak można sobie z nią radzić? Jak minimalizować ryzyko jej wystąpienia?
- Co to jest migrena?
- Zwykły ból głowy a ból migrenowy - czym się różnią?
- Przyczyny migreny - które są naprawdę poważne?
- Leczenie migreny - na czym polega?
Co to jest migrena?
Migrenowe bóle głowy to zdecydowanie bardziej uciążliwa, przykra i bolesna wersja klasycznego bólu tej części ciała człowieka. Mogą mieć wiele przyczyn, w tym także genetycznych - istnieją przypuszczenia, że skłonność do migreny może być kwestią dziedziczną. Choroba ta częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn oraz przede wszystkim ima się ludzi stosunkowo młodych. Szacuje się, że większość osób doznaje pierwszego napadu przed 40 rokiem życia. Nawracający migrenowy ból głowy może mieć różną intensywność, jednak zawsze jest bardzo uciążliwym i ograniczającym człowieka zjawiskiem. W niektórych przypadkach potrafi być też tak intensywny, że osoba nim dotknięta jest skłonna zrobić wszystko, byle tylko ból się skończył. Takie objawy zazwyczaj dotyczą klasterowego bólu głowy.
Zwykły ból głowy a ból migrenowy - czym się różnią?
Zwykły ból głowy jest powszechną, krótkotrwałą przypadłością i co do zasady nie ma większego wpływu na nasze życie. Ataki migreny są zdecydowanie bardziej gwałtowne i brutalne, a ból jest tak intensywny, że może wywoływać dodatkowe objawy jak nudności, objawy wzrokowe, zawroty głowy czy nadwrażliwość na światło. Co więcej, migreny najczęściej nie da się pozbyć lekami dostępnymi bez recepty. Jeżeli chory nie ma dostępu do innych środków, może jedynie przeczekać napad. Leczenie migrenowych bólów głowy polega na dwóch działaniach: z jednej strony staramy się unikać rzeczy, które wywołują chorobę, a z drugiej możemy przyjmować leki minimalizujące ich wystąpienie lub pomagające redukować ból w trakcie trwania migreny. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://e-recepta.net/migrena.
Przyczyny migreny - które są naprawdę poważne?
Istnieje wiele różnych powodów, dla których możemy doświadczyć migreny. Niektóre są stosunkowo proste i - w przypadku przeciętnego człowieka - niegroźne. Zaliczymy do nich nadwrażliwość na ostre światło, zapach lub smak niektórych produktów spożywczych i potraw, wybrane leki, migotanie światła, czy nagła zmiana pogody. Czasem jednak intensywny ból głowy może nie być chorobą samą w sobie, a objawem czegoś o wiele poważniejszego. Powtarzające się długie bóle głowy mogą świadczyć o tym, że doznajemy zbyt wiele stresu i nasz organizm sobie z nim nie radzi. Napady migreny mogą świadczyć także o zmianach hormonalnych lub - w skrajnych przypadkach - o obecności guza mózgu, który naciska na inne tkanki.
Leczenie migreny - na czym polega?
Radzenie sobie z migreną możemy podzielić na leczenie profilaktyczne oraz doraźne. To pierwsze ma na celu zapobiegać lub minimalizować częstotliwość napadów. Możemy unikać wystawiania się na czynniki, które wywołują u nas ból, dzięki czemu szansa na powstanie migreny jest mniejsza. Dodatkowo także niektóre leki wykazują skuteczność działania w tym zakresie.
Leczenie doraźne skupia się głównie na ograniczeniu lub ukróceniu bólu głowy, który już wystąpił. W tym celu stosuje się leki dostępne powszechnie w aptekach, a także środki na receptę, gdy pierwsza grupa produktów nie jest nam w stanie pomóc.
Materiał zewnętrzny