Umowa podpisana. Szpital w Rybniku otrzyma rekordową dotację od miasta
Kadra rybnickiego szpitala jest chwalona. Jednak warunki socjalne na oddziale położniczym pozostawiają wiele do życzenia. Jak mówi dyrektor szpitala Jarosław Madowicz, obecnie porody są odbierane w jednej sali z boksami, po modernizacji porody będą odbywać się w czterech odrębnych salach. Wprowadzona zostanie również możliwość odbywania porodów rodzinnych.
Rybnik przekaże 10,65 mln zł dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont traktu porodowego oraz oddziału neonatologicznego. Umowę podpisano 25 kwietnia w Urzędzie Miasta Rybnik.
Konieczna inwestycja
Prezydent Piotr Kuczera podkreśla, że oddział położniczy to miejsce, gdzie na świat przychodzą mali rybniczanie, dlatego przekazanie dotacji na tak potrzebną inwestycję było koniecznością. - Z punktu widzenia miasta to bardzo ważne, by mieszkańcy mogli na miejscu korzystać z niezbędnej opieki – a przecież moment narodzin dziecka to szczególny czas w życiu - mówi Piotr Kuczera.
Wicemarszałek województwa Anna Jedynak przyznaje, że dotacja Miasta Rybnik na rzecz szpitala wojewódzkiego jest pierwszą taką w historii. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się na otwarciu wyremontowanego oddziału i spotkamy tam szczęśliwe pacjentki - dodaje A. Jedynak.
Ciąże zagrożone
Modernizacja przyczyni się do zwiększenia komfortu, a także pozwoli na rozszerzenie gamy udzielanych świadczeń medycznych. Szpital w Rybniku będzie się starał o podniesienie oddziałów ginekologiczno-położniczego oraz neonatologicznego do drugiego stopnia referencyjności. Oznacza to, że będzie można udzielać tu świadczeń zdrowotnych w bardziej skomplikowanych przypadkach.
Na oddziałach pierwszego stopnia referencyjności rodzą się i pozostają dzieci donoszone oraz urodzone między 35-37 tygodniem ciąży, natomiast w oddziałach o drugim stopniu referencyjności dopuszcza się porody od 32. tygodnia ciąży. - Noworodki urodzone przedwcześnie mogą zostać na oddziale, nie są przekazywane do ośrodków z wyższym stopniem referencyjności - powiedziała Nowinom ordynator neonatologii Ewa Adamiec-Poniewierka we wrześniu zeszłego roku. Dodała, że dzięki temu możliwe jest zachowanie ciągłości kontaktu matki również w przypadkach przedwczesnego porodu.
Zapowiedzi o staraniach w celu podniesienia referencyjności podtrzymuje dyrektor Jarosław Madowicz. - Szpital będzie się starał, aby po tym remoncie oddział ginekologiczno-położniczy został podniesiony na drugi stopień referencyjności, tak aby można było prowadzić ciąże zagrożone - powiedział Jarosław Madowicz 25 kwietnia, podczas podpisania umowy o przekazaniu dotacji.
Remont nie przeszkodzi w rodzeniu
Co ważne, w czasie modernizacji porodówki świadczenia będą wciąż udzielane. Oznacza to, że kobiety nadal będą mogły rodzić w WSS nr 3. - Zachowujemy ciągłość udzielanych świadczeń medycznych. Na czas remontu trakt porodowy zostanie przeniesiony na zaplecze pooperacyjne bloku operacyjnego - mówi Nowinom Adam Czaplicki, inżynier obiektu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.
Prace rozpoczną się w czerwcu i potrwają do końca roku
Dyrektor szpitala Jarosław Madowicz mówi Nowinom, że modernizacja traktu porodowego powinna zostać zakończone w październiku lub listopadzie, natomiast remont oddziału neonatologicznego zakończy się miesiąc później. Prace wykona Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur oraz Firma Budowlana Sławomir Mazur z Jankowic w zamian za 10,478 mln zł.
Prace budowlane, po etapie związanym z projektami i uzyskaniem wymaganych zgód, powinny ruszyć w czerwcu. Remont będzie mieć charakter kompleksowy. W salach zostaną zamontowane również klimatyzatory.
Ludzie
Prezydent Rybnika