Dlaczego mokra karma dla kota jest lepsza niż sucha?
Miłośnicy kotów doskonale wiedzą, że dbanie o kota wymaga uwagi i nierzadko poświęcenia. Czasami trudno jest dopasować karmę odpowiadającą mruczkowi, która będzie smakowała, a przede wszystkim zawierała niezbędne składniki odżywcze. Niektórzy decydują się na wybór suchej karmy. Czy to dobry wybór? Sprawdźmy to.
Mokra czy sucha karma dla kota?
W przypadku żywienia kotów spory na temat wyboru mokrej lub suchej karmy trwają od bardzo dawna. Jedni zalecają stosowanie suchej karmy, inni koncentrują się na tym, aby swojemu pupilowi podawana codziennie była wyłącznie mokra karma dla kota. Kto ma rację? Warto to bliżej zgłębić, aby nie popełniać błędów żywieniowych u swojego kotka.
Odwodnienie kota
O co chodzi z podawaniem suchej lub mokrej karmy dla zwierząt? Podawanie wyłącznie suchej karmy kotu ma swoje negatywne skutki. W większej mierze jest nim odwodnienie. Koty to zwierzęta, które nie sięgają po wodę instynktownie. Podawanie im wyłącznie suchej karmy prowadzi do chronicznego odwodnienia, co nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia mruczka. By zapobiec problemom zdrowotnym, czego przyczyną jest podawanie wyłącznie suchej karmy, zaleca się mieszać proporcje suchej i mokrej karmy lub podawać je naprzemiennie. Dobra karma mokra dla kota jest wystarczającym posiłkiem dla pupila, który dostarcza mu odpowiednie ilości składników odżywczych.
Kaloryczność karmy
Właściciele kotów nie zawsze zwracają uwagę na kwestię kaloryczności posiłku serwowanego swojemu pupilowi. Niektóre koty mają tendencję do przejadania się, co powoduje znaczny przyrost wagi. Wbrew pozorom nie jest to tylko kwestia estetyczna, bo każdy mruczek jest śliczny. Najistotniejsze jest zdrowie kota, a to nie idzie w parze z nadwagą. Jeśli analizujemy skład karmy dla zwierząt pod kątem kaloryczności, najlepiej prezentuje się karma dla kota mokra z kawałkami mięsnymi. Zawiera ona najlepsze składniki odżywcze i dostarcza odpowiednią dawkę energii. Serwując ją kotu, który przejawia tendencję do przejadania się, możemy być spokojni, ponieważ taka mokra karma dla kota jest zdecydowanie mniej kaloryczna niż jej suche zamienniki.
Wybierając mokrą karmę dla kota mamy pełną kontrolę nad jego dietą. Dajemy pupilowi tylko to, co potrzebne, a dzięki temu, że na rynku dostępne są wielosmakowe saszetki z mokrą karmą, mamy ogromne pole do popisu, by połechtać podniebienie pupila. To, co zostanie wybrane przez kota, jest już indywidualną kwestią, którą można by poruszyć w innym artykule. Z pewnością zdajemy sobie sprawę, że koty są dość wybredne i nie zawsze wybierają określone smaki. Mokra karma dla kota jest nie tylko mniej kaloryczna, ale odpowiednio mokra, dzięki czemu nie powoduje odwodnienia u mruczka, co zostało już wyżej wspomniane.
Problemy z drogami moczowymi
Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale wybór karmy dla kota ma też znaczenie w odniesieniu do zdrowia pupila pod kątem dróg moczowych. Stałe serwowanie wyłącznie suchej karmy może mieć ogromny wpływ na układ moczowy kota. Ponieważ sucha karma nie zawiera wody, a kot zazwyczaj pije jej za mało, może dojść do poważnych schorzeń w tym kierunku. Najczęstszym objawem i jednocześnie sygnałem, na który trzeba radykalnie zareagować, jest pojawienie się krwi w moczu. By nie dopuścić do takich sytuacji, warto zastanowić się nad tym, jak często podawana jest karma dla kota mokra np. z sosem lub galaretką. Być może okaże się, że kot już dawno nie smakował takiego posiłku.
Najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć problemów moczowych u kota, jest stosowanie naprzemiennie karmy suchej i mokrej. Jeśli dodatkowo pupil ma problem z nadwagą, warto rozważyć wdrożenie żywienia mokrą karmą dla kota jako podstawę.
Wady mokrej karmy
Oczywiście stosowanie wyłącznie mokrej karmy dla kota nie jest też najlepszym rozwiązaniem. Także w tym przypadku zalecany jest balans pomiędzy serwowaniem mokrej i suchej karmy. Rezygnacja z suchej karmy na rzecz mokrej może mieć swoje odbicie w problemach z uzębieniem kotka. Dbanie o jamę ustną pupila jest niebywale trudno. Sucha karma pozwoli oczyścić uzębienie, natomiast mokra karma może przyczynić się do powstawania próchnicy, ze względu na zalegające resztki pokarmu. Aby poradzić sobie z takim problemem, najlepiej uzupełniać żywienie kota w dodatek suchej karmy. Możemy podawać mruczkowi w większości karmę mokrą, które dostępne są w wygodnych saszetkach lub puszkach rano, a wieczorem uzupełnić miskę suchymi granulkami, oczywiście z zachowaniem proporcji. Na wszystko trzeba uważać, ponieważ łatwo przeoczyć, że podaje się swojemu mruczkowi zbyt dużą ilość pożywienia w ciągu dnia. Można również podzielić żywienie mokrą i suchą karmą na konkretne dni, co drugi można podawać saszetkę z mięsnymi kawałkami, które stanowią niekwestionowany przysmak dla większości kotów.
Podsumowując, mokra karma dla kota jest bardzo istotnym składnikiem codziennej diety pupila i nie warto z tego rezygnować, jeśli chcemy dbać o niego należycie. Nie należy także przesadzać z jej stosowaniem, dlatego najlepiej trzymać się zasady serwowania mokrej i suchej karmy naprzemiennie.
Materiał zewnętrzny