Wojciech Kukuczka gościem spotkania z cyklu W punkt
W Raciborskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy "Przystanki" Wojtka Kukuczki. Wystawa prezentowana była na specjalnych ekranach multimedialnych, na których zauważalny był ruch drzewa, oka, sukienki czy powiewającej flagi.
„Przystanki to miejsca wyjątkowe. Ciekawi mnie ich architektura, aranżacja wnętrza, wyposażenie, ale przede wszystkim, dodane do oryginalnego projektu, ślady użytkowania pozostawione przez ludzi. Ślady rozgrywających się tam zdarzeń, ślady zużycia, rozkładu, wandalizmu czy ulicznej twórczości. Wszystkie te cechy wiele mówią o okolicy i jej kulturze. Mówią także wiele o ludziach żyjących w tej przestrzeni.
Ciekawi mnie również wpływ, jaki przystanki wywierają na oczekujących w ich przestrzeniach pasażerów. Przystanek narzuca pewne zachowania, konwenanse, sprowadza człowieka do roli ustalonej dla tego miejsca. Panuje tu stan zatrzymania, chwila oddechu, kontemplacji. Ten pasywny charakter sceny jest dla mnie bardzo interesujący. Jest to przystanek na drodze do jakiegoś celu, chwila zawieszenia.
Ten moment bezruchu, oczekiwania, wyraża się w pasywnym trwaniu, ledwie zauważalnym ruchu na pograniczu dostrzeżenia, jednak w jego stateczności kryje się wiele emocji. Dlatego też fotografuję moich bohaterów z pominięciem najważniejszej dla fotografii cechy - zatrzymania obrazu. Nazywam tą metodę fotografią ciągłą. Prace z jednej strony estetyką przynależą do medium fotografii, z drugiej jednak sam zapis jest filmowy. Zatrzymanie nie następuje więc na klatce negatywu ale w rzeczywistości. Bohaterowie trwają w zapętleniu. Czekają w bezruchu, w przestrzeniach tytułowych przystanków na komunikację. Czy ta jednak nastąpi? Czy może pomiędzy nimi zaistnieć?”.
WOJTEK KUKUCZKA- fotograf, twórca multimediów i grafiki oraz filmów. Uczestnik ponad 70-ciu wystaw artystycznych w tym ponad 30-tu indywidualnych. W roku 2010 otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Inicjator akcji charytatywnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata, założyciel Galerii Negatyw w Katowicach, prezes fundacji na rzecz kultury „Wielki Człowiek”. Prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii, animacji (STS) oraz zajęcia w zakresie sztuk pięknych z uczniami oraz studentami.
Relacja RCK:
W czwartek 27 kwietnia w Raciborskim Centrum Kultury odbył się niecodzienny wernisaż, a powodów tej niecodzienności było wiele. Po pierwsze, gościem spotkania „W Punkt” był wyjątkowy fotograf, twórca multimediów i filmów Wojciech Kukuczka, który zaprezentował swoją wystawę pt. Przystanki. Po drugie, na wystawie pokazano obrazy tzw. fotografii ciągłej - na specjalnych ekranach imitujących obrazy można dostrzec podmuch wiatru, kołyszącej się trawy, poruszenie na twarzach fotografowanych osób. Trzecim powodem wyjątkowości tego wydarzenia było zainstalowanie w Galerii I piętra RCK prawdziwego przystanku autobusowego, w którym odbyła się rozmowa z gościem.
Rozmowa rozpoczęła się od „przypadkowego” spotkania na przystanku, co było ciekawym wprowadzeniem. Poprowadziła ją Anna Kokolus, wicedyrektor RCK, która poznała się z Wojtkiem Kukuczką podczas projektu fotograficzno-filmowego Obiektywnie śląskie. Zdjęcia Wojtka Kukuczki wyróżnione w Obiektywnie śląskie, ozdobiły również RCK-owski przystanek.
Podczas rozmowy poruszano różne wątki. Począwszy od tego, jak narodziła się idea fotografowania przystanków, w jaki sposób się to odbywało, jak lokalni mieszkańcy reagowali na propozycje zrobienia im zdjęcia oraz jaki obraz danej gminy, a nawet Polski, wyłania się z tych prac. Niektóre przystanki były mocno zdezelowane albo „upiększone” np. graffiti, flagą Polski. Niektóre pamiętały jeszcze lata 60-te, inne 80-te, a jeszcze inne trudno nawet nazwać przystankiem. Dla autora prac ”przystanek” to ciekawa przestrzeń spotkań międzyludzkich, komunikacji nie tylko publicznej, rozmowy z obcym, który może stać się swoim. Przestrzeń, która staje się miejscem komunikacji niezobowiązującej, a jednocześnie niezwykle ważnej, w której jesteśmy trochę pomiędzy, w której mamy czas na przemyślenia i wyciszenie.
Podczas spotkania Wojtek Kukuczka opowiadał o swojej przygodzie z fotografią, o zdobytych solidnych podstawach w technikum fotograficznym i o tym, że fotografię zaczął naprawdę rozumieć studiując na ASP. Z koncepcji fotografii ciągłej uczynił temat swojej pracy doktorskiej, a obecnie wykorzystuje ją jako autorską formę wyrazu. Dodał również: „Fotografia, a w szczególności aparat jest dla mnie narzędziem kontaktu z drugim człowiekiem. Bardzo lubię sam proces powstawania zdjęć - to wchodzenie w interakcję z ludźmi, przekonywanie ich do zapozowania, porozmawianie o nich samych”.
Na koniec podjęto wątek himalaizmu, pamięci o ojcu Wojtka- Jerzym Kukuczce i działalności Fundacji „Wielki Człowiek”, która skupia się na wspieraniu działań artystycznych.
Po rozmowie był czas na kuluarowe dyskusje, a także na fotografowanie się w RCK-owskim przystanku, z czego goście wczorajszego wernisażu chętnie skorzystali. W saloniku artystycznym obok Galerii można było obejrzeć wielkoformatową prezentację większej ilości fotograficznych zapisów z projektu „Przystanki”.
Wystawę można oglądać w Galerii I Pietra RCK. Grupy zorganizowane mogą umówić się na indywidualne oprowadzanie.
Raciborskie Centrum Kultury dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wystawy, w szczególności Przedsiębiorstwu Komunalnemu w Raciborzu i Urzędowi Miasta Racibórz za udostępnienie przystanku.