Zawierzyli Pszów Maryi [ZDJĘCIA]
Tradycyjnie 3 maja w Pszowie odbyły się uroczystości patriotyczne. W tym roku miały one jednak niecodzienny charakter, ze względu na akt zawierzenia miasta Matce Bożej, dokonany przez burmistrza i przewodniczącą rady.
Uroczysta msza święta w pszowskiej Bazylice
Pszowskie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, Członków Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych ich rodzin oraz wszystkich poległych walczących o wolność Ojczyzny, w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, której przewodniczył proboszcz ks. kanonik Andrzej Pyrsz.
W wygłoszonej homilii, proboszcz zwrócił uwagę na historię zawierzenia Polski Matce Bożej oraz przypomniał wydarzenia związane z aresztowaniem księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego przez władze komunistyczne. W 1946 roku na Jasnej Górze odbyło się uroczyste zawierzenie Polski dokonane przy udziale około miliona wiernych. W związku z brakiem Prymasa rotę odczytał wtedy bp. Michał Klepacz.
Akt zawierzenia Pszowa
Na koniec nabożeństwa doszło do Uroczystego Aktu Zawierzenia Miasta, Mieszkańców i Samorządu Matce Bożej z racji Jubileuszu 300-lecia Obecności Obrazu Pani Uśmiechniętej w Pszowie, którego dokonał burmistrz Czesław Krzystała i przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Idziarczyk.
Autorem pszowskiego tekstu jest ks.prof. Jerzy Szymik. W tekście zwrócono uwagę na pszowskie rodziny, mieszkańców, władze, a także całą historię i teraźniejszość z wszystkim elementami miasta.
- Oddajemy Tobie wszystkich mieszkańców naszego miasta. Wzbudzaj i chroń największy skarb - wiarę - w każdym pszowskim sercu. Daj zgodę i pokój rodzinom, trwałość małżeństwom, pobożną i pogodną starość seniorom, dobrą pracę ojcom rodzin, ofiarną miłość matkom. Nie pozwól młodym odejść od Twojego Syna i Kościoła, ucz ich Ewangelii i dobrego życia. Daj mądrość i roztropność władzom miasta, samorządowi Pszowa. Daj naszemu miastu nadzieję - życia, rozwoju, wiernego trwania przy Tobie - czytamy w akcie zawierzenia.
Złożenie kwiatów pod pomnikiem
Po mszy złożono kwiaty przy pomniku upamiętniającym przyłączenie Górnego Śląska do Polski w centrum miasta. W uroczystościach wzięli udział między innymi posłowie: Adam Gawęda i Krzysztof Gadowski, władze miasta z burmistrzem, radni miejscy i powiatowi, delegacje stowarzyszeń i organizacji.
Ludzie
były poseł i senator
Poseł na Sejm RP
Wszystko rozumiem,poza robieniem zdjęć w kościele,nie podoba mi się to,nie czuję się swobodnie wtedy i zapominam czy ja aby na pewno jestem we właściwym miejscu,powinien być zakaz cykania zdjęć w bazylice
Konstytucja RP
Art. 25.
Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.
Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
Dlaczego lokalne władze publiczne zawierzyły Pszów tylko kościołowi katolickiemu ?
Mamy w Polsce dużo innych wyznań, czy to nie "dyskryminacja" innych wyznań ? ?
Słusznie. Przed cwaniakami jak Kowol i Krzystała cała pożal sie Boże rada miasta tylko matka Boska ma jakies szanse nas uratować. Coraz większy syf i bezrobocie, a ci sie bawia w szopki na pokaz bo nic innego nie umią. Czy ja dobrze widzę tam radnego Marcina Grzenie? Oj chyba wybory się zbliżaja i Kowol nie ma kogo podstawic na burmistrza żeby pozostac na swoim stołku
Inkwizycja w praktyce
Cieszę się że poniżej czterech wierzących w Boga wyraziło swoje zdanie.
Z tego to już Pszów się nie podniesie.
I to jest to czego Pszów potrzebował najbardziej
to już koniec z gawędzeniem na boku i stosunkowo udanymi gospodarskimi wizytami?
komu to przeszkadzało? a jak sprawy się posuwały...do przodu i do przodu..a teraz co?
to juz można spać spokojnie.