Jaka księgowość będzie najlepsza dla przedsiębiorcy na JDG?
Księgowość to temat, który niejednego przedsiębiorcę przyprawia o ból głowy, ale jest niezwykle ważny. Przed każdym, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą stoi cała masa wyborów. Przedsiębiorca musi zdecydować nie tylko kto będzie prowadził jego dokumentację, ale także w jakiej formie. Dlaczego te wybory są aż tak istotne? Odpowiednio dobrana forma pozwala na wprowadzenie optymalizacji, które prowadzą do oszczędności. W końcu nikt nie lubi tracić pieniędzy, prawda? Faktem jest, że freelancer musi znać się po trochu na wszystkim i w swojej firmie być zarówno szefem, księgowym jak i obsługą klienta, a w przecież nie wszyscy mają w małym paluszku przepisy podatkowe. Poniżej postaramy się nieco przybliżyć tajniki księgowości dla przedsiębiorców prowadzących JDG i pomóc w dobraniu odpowiedniej ścieżki.
Samodzielnie czy z pomocą?
Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, czy chcesz robić wszystko samodzielnie czy raczej oddać prowadzenie księgowości w bardziej doświadczone ręce. Z jednej strony, JDG to najczęściej uproszczona forma księgowości, więc dokumentacja nie wydaje się skomplikowana, a prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów wymaga co prawda nieco wprawy, ale jest raczej intuicyjne. Całość sprowadza się więc do księgowania faktur i rachunków, a także wysyłania na czas deklaracji podatkowych. Wydawać by się mogło, że nie powinno zajmować to zbyt wiele czasu, szczególnie jeśli przedsiębiorca jest zwolniony z prowadzenia ewidencji VAT. Zasada jest prosta - im mniejsza skala działalności, tym prowadzenie księgowości jest łatwiejsze. Bywa przecież i tak, że przedsiębiorca współpracuje z jednym czy dwoma kontrahentami, a co za tym idzie wystawia zaledwie kilka faktur miesięcznie.
Kiedy więc warto oddać prowadzenie księgowości w ręce doświadczonego księgowego? Wtedy, kiedy tego po prostu nie czujesz lub nie masz mocy przerobowych na prowadzenie rachunków firmowych samodzielnie. Niezależnie od tego jakiej skali jest Twoja działalność, prowadzenie księgowości zawsze wiąże się z odpowiedzialnością, a w przypadku niedoświadczonych w tym temacie osób także z całą masą wątpliwości. Podejmując decyzję warto więc zadać sobie pytanie czy tak naprawdę współpraca z biurem rachunkowym nie będzie dla Ciebie oszczędnością. Pamiętaj, że Twój czas także jest kosztem, a zamiast przeglądania kolejnych stron z wyjaśnieniami przepisów podatkowych, mógłbyś realizować kolejne zlecenie czy poświęcić czas na rozwój. Jeżeli chcesz, aby Twoją Księgowość to temat, który niejednego przedsiębiorcę przyprawia o ból głowy, ale jest niezwykle ważny. Przed każdym, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą stoi cała masa wyborów. Przedsiębiorca musi zdecydować nie tylko kto będzie prowadził jego dokumentację, ale także w jakiej formie. Dlaczego te wybory są aż tak istotne? Odpowiednio dobrana forma pozwala na wprowadzenie optymalizacji, które prowadzą do oszczędności. W końcu nikt nie lubi tracić pieniędzy, prawda? Faktem jest, że freelancer musi znać się po trochu na wszystkim i w swojej firmie być zarówno szefem, księgowym jak i obsługą klienta, a w przecież nie wszyscy mają w małym paluszku przepisy podatkowe. Poniżej postaramy się nieco przybliżyć tajniki księgowości dla przedsiębiorców prowadzących JDG i pomóc w dobraniu odpowiedniej ścieżki. Księgowość dla JDG w Wolsztynie prowadził ktoś zaufany, kto zna się na rzeczy - oddaj ją w ręce doświadczonych - biuro rachunkowe Wolsztyn.
Forma opodatkowania - jaką wybrać?
To kolejna decyzja, którą należy podjąć już w momencie zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej. Niezdecydowani mogą zaktualizować swój wpis do CEIDG, jednak nie później niż do 20.Dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma osiągnie pierwszy przychód. Co w przypadku, kiedy przedsiębiorca nie zadeklaruje żadnej formy? Urząd skarbowy zdecyduje za niego, a przychody będą rozliczane na zasadach ogólnych. Oczywiście nie oznacza to, że to co zdecydujesz będzie niezmienne i w takiej formie będziesz musiał prowadzić działalność już do końca, jednak zdecydowanie lepiej od razu wybrać odpowiednio. Zacznijmy od tego, jakie masz możliwości:
- Skala podatkowa
- Podatek liniowy
- Ryczałt
Kiedy przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia pełnej księgowości?
Zasadniczo osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, nie muszą obawiać się pełnej księgowości. Jednak od tej zasady jest pewien wyjątek. Przedsiębiorca zobowiązany jest do przejścia na pełną księgowość jeśli wartość rocznego przychodu przekracza wartość 2 000 000 euro. Pozostali właściciele jednoosobowej działalności gospodarczej są zwolnieni z tego obowiązku, jednak mogą dobrowolnie wybrać tę opcję. Prowadzenie pełnej księgowości jest jednak bardziej skomplikowane, gdyż należy ona do najbardziej szczegółowych form rozliczenia. Jeśli więc pełna księgowość Wolsztyn należy do Twoich obowiązków, skorzystaj z pomocy doświadczonego księgowego.
Materiał zewnętrzny