Jak dobrze wybrać studia?
Wybór studiów to nie jest łatwa sprawa… pewnie zastanawiasz się, jak połączyć Twoje zainteresowania z prognozami rynku pracy i ofertami uczelni. Podpowiemy Ci!
Instrukcja krok po kroku
Na początku, zastanów się, co lubisz. Wypunktuj sobie Twoje zainteresowania – przedmioty w szkole, które lubisz i w których dobrze się odnajdujesz, Twoje pasje i hobby. To Twoje życie i Twój wybór – nie spełniaj na siłę oczekiwań rodziców czy rodziny. Podpytaj też znajomych, co, gdzie studiowali i czy byli zadowoleni.
Następnie przejrzyj oferty uczelni – jakie kierunki proponują, jak wypadają w rankingach. Przy wyborze kieruj się renomą, tradycją i doświadczeniem.
Kolejne podstawowe pytanie to: jaki kierunek wybrać, żeby mieć pracę za kilka lat? Teraz pewnym trendem wydają się być np. nauki informatyczne, ale pamiętaj, że sam kierunek studiów nie zagwarantuje Ci sukcesu zawodowego.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest łączenie teorii z praktyką – już w trakcie studiów. Uczelnie wprowadzają m.in. rozbudowane programy praktyk albo nawet studia dualne, podczas których połowę czasu spędzasz na zajęciach na uczelni, a drugą połowę – w konkretnej firmie, gdzie dodatkowo zarabiasz!
Niezwykle istotny jest też komfort studiowania – zorientuj się, jak wyglądają kampusy, jaką infrastrukturą dysponują uczelnie, jakie posiadają laboratoria.
Oczywiste jest, że sama nauka to tylko część życia studenckiego. Ważne jest, aby w uczelni móc rozwijać swoje różnorodne pasje i zainteresowania. Dzieje się to m.in. za sprawą organizacji studenckich, ośrodków sportów, teatrów, chórów i zespołów studenckich.
Studencie Koła Naukowe – to też bardzo ważny aspekt studiowania. To tam rozwiniesz swoje naukowe zainteresowania pod kątem wyjątkowych nauczycieli akademickich.
We współczesnych czasach niezwykle istotna jest znajomość języków obcych, ale także możliwość zdobycia doświadczenia za granicą. Dlatego sprawdź, jakie oferty wyjazdów zagranicznych i wymiany międzynarodowej posiadają uczelnie, które Cię interesują.
Doczytaj też o wsparciu socjalnym, stypendiach i nagrodach za osiągnięcia w nauce oraz osiągnięcia artystycznie i sportowe.
To chyba te podstawowe podpowiedzi, które pomogą Ci dobrze wybrać studia.
A czy wiesz, że Politechnika spełnia te wszystkie punkty?
Wybór kierunków jest duży (oprócz głównych kierunków bardzo dużo jest też specjalizacji) a zakres ogromny! Od informatyki, automatyki, przez budownictwo, architekturę, biotechnologię aż po zarządzanie, naukę języków i inżynierię ogólną! W każdej dziedzinie prowadzący zajęcia uczą teorii oraz praktyki.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ - WWW.REKRUTACJA.POLSL.PL
Politechnika Śląska to renomowana marka
To najstarsza uczelnia techniczna w woj. śląskim, która powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie kadrowe podczas rozwoju branży wydobywczej. Teraz – jako jedna z dziesięciu uczelni badawczych w Polsce – kształci inżynierów przyszłości, którzy specjalizują się w innowacyjnych technologiach. Politechnika Śląska swój główny kampus ma w Gliwicach – mieście dobrze skomunikowanym pod względem każdego środka transportu. Studiować u nas możesz w Gliwicach, Katowicach, Zabrzu i Rybniku. Same Gliwice są miastem o bogatej historii, a także liderem pod względem firm z branży nowoczesnych technologii.
Mamy 13 Wydziałów i 1 Instytut:
- Wydział Architektury
- Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki
- Wydział Budownictwa
- Wydział Chemiczny
- Wydział Elektryczny
- Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej
- Wydział Inżynierii Biomedycznej
- Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
- Wydział Inżynierii Materiałowej
- Wydział Matematyki Stosowanej
- Wydział Mechaniczny Technologiczny
- Wydział Organizacji i Zarządzania
- Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej
- Instytut Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne
Łączenie nauki z praktyką – w tym jesteśmy ekspertami!
To na Politechnice Śląskiej powstały pierwsze w Polsce studia dualne, które – pół na pół – łączą naukę teorii na uczelni z praktyką odbywaną w konkretnych firmach przemysłowych.
Absolwenci tych kierunków są rozchwytywanie na rynku pracy, ponieważ wraz z ukończeniem studiów mają już za sobą kilkuletnie, niezwykle cenne doświadczenie.
SPRAWDŹ OFERTĘ POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ NA WWW.REKRUTACJA.POLSL.PL
Życie studenckie
Politechnika Śląska to też bogate życie studenckie – mamy wiele organizacji studenckich, w tym sekcje sportowe, teatr, chór i zespół studencki, a także klub studencki oraz akademiki na kampusie.
Rozwijać swoje naukowe zainteresowania możesz w wielu różnorodnych kołach studenckich.
Mamy też wsparcie w postaci stypendium socjalnego, rektorskiego, dla osób z niepełnosprawnościami oraz zapomogi.
Zwiedzaj z Nami cały świat
Last but not least – zagraniczne wyjazdy i wymiana międzynarodowa. Na Politechnice Śląskiej wiele kierunków prowadzonych jest w jęz. angielskim, ponieważ mamy wielu zagranicznych studentów. Możesz też wyjechać za granicę w ramach programu Erasmus+. Ponadto, nasza Uczelnia jest jednym z członków Uniwersytetu Europejskiego Eureca-Pro, w ramach której prowadzimy wiele międzynarodowych inicjatyw.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Politechnice Śląskiej – zapraszamy do kontaktu.
Rekrutacja na studia na Politechnice Śląskiej rusza 30 maja 2023 roku. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące kierunków studiów, wymaganych dokumentów czy terminów znajdziesz na stronie: www.rekrutacja.polsl.pl
Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami!
tel. 32 400 30 55 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:15-14:45)
e-mail: rekrutacja@polsl.pl
Tekst sponsorowany