Zamaskowani nocą sprawdzali mieszkania. Apel do mieszkańców Rybnika [ZDJĘCIA]
W jednej z rybnickich grup na Facebooku pojawiło się nagranie, na którym widać podejrzane zachowanie dwóch osób. Nocą chodzili od drzwi do drzwi, przyglądając się im i dokładnie sprawdzając. Odchodząc wskazują na jedne z nich. Mieszkaniec przestrzega sąsiadów i przekazuje, że sprawę zgłosił dzielnicowemu.
Zamaskowani intruzi
Podejrzane zachowanie dwóch osób zarejestrowała kamera. Nagranie pochodzące z bloku przy Floriańskiej na Nowinach zostało opublikowane w mediach społecznościowych z apelem, by zwracać uwagę na bezpieczeństwo swoje i swoich mieszkań:
Mieszkańcy ul. Floriańskiej uważajcie na swoje domostwa bo chodzą nocą i sprawdzają mieszkania. Nagranie przekazane dzielnicowemu.
Policja otrzymała zgłoszenie w tej sprawie. Nagranie znajduje się TUTAJ.
[AKTUALIZACJA 16.05. - W jednym z mieszkań przy Floriańskiej doszło do włamania. Czytaj więcej TUTAJ]
Nagranie wzbudza niepokój wśród mieszkańców, którzy przekazują sobie wiadomość i ostrzegają przed działaniem potencjalnych złodziei. Włamywacze często przeprowadzają rozpoznanie i stosują różnego rodzaju sztuczki, by sprawdzić okolicę.
Podrzucają np. monety pod wycieraczkę, by sprawdzić jak często ktoś przebywa w domu, w tym samym celu rozsypują proszek przy progu mieszkania. Zdarza się, że zaklejają taśmą zamki.
Mają również system oznaczania mieszkań. Krzyżyk to znak, iż istnieje plan włamania. Symbol diamentu oznacza niezamieszkany dom, do którego można się włamać. Pięć małych kółek to znak, że w mieszkaniu są pieniądze. Trójkąt z kolei wskazuje samotnego mieszkańca, najczęściej kobietę. Zygzakiem zaznacza się obecność psa na posesji. Odwrócone Y lub alfa informują o nieruchomości zabezpieczonej alarmem, a przekreślone kółko, że nie znajduje się w nim nic, co można by ukraść*. Te symbole mogą się pojawić w pobliżu drzwi danego mieszkania.
Jak się ustrzec przed włamaniem?
Włamywacz najczęściej wchodzi drzwiami - próba wejścia do obiektu (mieszkania) przez okno, balkon, okienko w piwnicy będzie przez przypadkowego obserwatora natychmiast jako działanie przestępcze. Włamywacz wybierze więc drzwi, w których zamki może otworzyć szybko i cicho. Nie zmienia to faktu, że do włamań dochodzi również przez małe piwniczne okienka lub niezabezpieczone okna.
Włamanie "na śpiocha"
Złodzieje, którzy działają tą metodą, kradną w nocy. Najpierw czekają przed domem i czekają, aż wszyscy domownicy pójdą spać. Potem szukają najłatwiejszego i cichego sposobu na to, by dostać się do środka. Sprawdzają, czy nie ma gdzieś uchylonego okna lub niezamkniętych drzwi. Często włamują się przez garaż lub okno w piwnicy.
Włamywacza mogą odstraszyć i zniechęcić:
- wygląd solidnie wykonanych drzwi (dobry skutek dają drzwi podwójne),
- solidne, atestowane zamki,
- dobry system alarmowy,
- wzmocnienia: blokady przeciwwłamaniowe, drzwi obite blachą (konieczność stosowania hałaśliwych narzędzi), zapornica drzwiowa (łańcuch umożliwiający uchylenie i blokowanie drzwi), wizjer,
- "symulatory obecności", które będą zapalały światło w mieszkaniu podczas nieobecności mieszkańców.
Pamiętaj!
Zwróć uwagę na nieznane Ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu - na podwórzu czy ulicy. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarze, sylwetki i ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.
Dobre rady
- Współdziałaj zawsze z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkanie i dobytek. Podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej "odwiedzającymi" ich obcymi osobami. Staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa.
- Nie toleruj w swoim bloku istnienia melin pijackich - tam rodzą się przestępcze pomysły zdobycia łatwych pieniędzy.
- Zamontuj w drzwiach atestowane zamki, okna zabezpiecz folią antywłamaniową.
- Nie chowaj klucza od wycieraczką lub w innym łatwodostępnym miejscu.
- Przed snem sprawdzaj czy drzwi i okna są zamknięte.
- Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność, a gdy wyjeżdżasz na urlop, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy itp.
- Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę, nie wpuszczaj do środka osób podających się za akwizytorów, rozdających ulotki.
- Unikaj zawierania przypadkowych znajomości.
- Nie trzymaj w mieszkaniu bardzo cennych przedmiotów – złóż je do depozytu w banku.
- Rzeczy szczególnie cenne oznacz w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego.
- Zainstaluj domofon, jeśli jest to możliwe.
- Jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z najbliższymi sąsiadami system wzajemnej ochrony, przełam pierwszy barierę milczenia i izolacji.
- Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, masz prawo zachować anonimowość.
(źr.: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/nieruchomosci/system-znakow-czyli-jak-dzialaja-wspolczesni-zlodzieje-nieruchomosci/81kxlym, Policja)
Tak , w Katowicach na stysiacleciu widziałem takie znaki na drzwiach swoich sąsiadów
I znhów jakieś bajki i legendy o kodach stosowanych przez włamywaczy do oznakowania przyszłego łupu.
Chyba tylko gang Olsena jest tak durny, że musi stawiać znaki na rozpoznanym obiekcie.
Widział już ktoś w realu takie oznakowanie na swoich lub cudzych drzwiach?