Policja w całej Polsce prowadzi działania "Prędkość" [ZDJĘCIA]
Dzisiaj od wczesnych godzin rannych na terenie całego kraju trwają działania "Prędkość". Przez kilkanaście godzin mundurowi będą kontrolowali, czy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości. W tym celu skorzystają z wszystkich dostępnych urządzeń do pomiaru prędkości, z jaką kierujący będą przejeżdżali przez drogi krajowe. Zdyscyplinowanie tych, którzy mają "ciężką nogę", z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Do ogólnopolskiej akcji "Prędkość" włączyli się również śląscy policjanci. Patrole biorące udział w działaniach, pełnią służbę w miejscach newralgicznych, gdzie dochodzi do dużej liczby zdarzeń drogowych. Celem akcji jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania przepisów dotyczących prędkości oraz ograniczenie liczby osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Policjanci, w trakcie prowadzonych, działań będą także weryfikowali stan trzeźwości kierowców, sprawdzali wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty.
- Działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest między innymi w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań - przypomina oficer prasowa komendy w Rybniku, st. asp. Bogusława Kobeszko.
Policja przypomina:
W przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, zastosowana zostanie tzw. "recydywa". Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy, niż dotychczas.
- 31-40 km/h - pierwszy raz: 800 złotych/recydywa: 1600 złotych;
- 41-50 km/h - pierwszy raz: 1000 złotych/recydywa: 2000 złotych;
- 51-60 km/h - pierwszy raz: 1500 złotych/recydywa: 3000 złotych;
- 61-70 km/h -pierwszy raz: 2000 złotych/recydywa: 4000 złotych;
- 71 km/h i więcej - pierwszy raz: 2500 złotych/recydywa: 5000 złotych.
Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu czuwać będą również policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest ujawnianie kierujących dopuszczających się szczególnie niebezpiecznych zachowań.