Kurs motorowodny na Mazurach – czy warto?
Osoby, które lubią aktywny wypoczynek i sporty wodne, bardzo często zastanawiają się nad tym, czy warto ukończyć kurs motorowodny i otrzymać patent sternika motorowodnego. Takie szkolenia dostępne są w wielu regionach Polski, jednak bez wątpienia to na Mazurach, czyli w Krainie Wielkich Jezior warto ukończyć taki kurs. Kiedy warto zapisać się na takie szkolenie i na jakie uprawnienia możemy po nim liczyć? Podpowiadamy.
Kto może zapisać się na kurs motorowodny na Mazurach?
Kursy motorowodne na Mazurach dostępne są dla wszystkich tych osób, które chciałyby otrzymać patent sternika. W przypadku tego typu szkoleń obowiązuje jednak minimalna granica wieku uczestników. Dlatego chcąc zdobyć takie uprawnienia, trzeba mieć skończone 14 lat. Jak widać, nie trzeba być pełnoletnim, by uczestniczyć w takim szkoleniu.
Należy jednak mieć świadomość, że ze względów bezpieczeństwa osoby posiadające odpowiedni patent, które nie ukończyły 16 roku życia, mogą prowadzić jednostki o mocy silnika nieprzekraczającej 60 kW. Z tego powodu zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież chętnie zapisują się na kursy motorowodne. Mazury to region, gdzie warto odbyć takie szkolenie ze względu na mnogość dostępnych akwenów wodnych. Taki kurs może odbywać się w formie wykładów online realizowanych w robocze dni i weekendowej intensywnej nauki praktyki.
Co daje kurs motorowodny?
Kurs motorowodny realizowany zgodnie z programem szkolenia przewidzianym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki kończy się egzaminem państwowym na patent sternika motorowodnego. Dlatego odbycie kursu, który nie jest zakończony egzaminem, nie daje nam odpowiednich uprawnień. Obecnie patent sternika motorowodnego pozwala na prowadzenie łodzi motorowych po wodach śródlądowych, a także łodzi motorowych o długości kadłuba do 12 m w strefie do dwóch mil morskich od brzegu, wyłącznie w porze dziennej.
Poza możliwością prowadzenia pewnych jachtów motorowych, a także skuterów wodnych bez ograniczeń mocy silnika, dzięki wiedzy zdobytej podczas takiego szkolenia, bez problemu będziemy umieli manewrować, cumować czy mijać się łodzią motorową. Co więcej, po kursie motorowodnym jego uczestnik powinien znać rodzaje i budowę poszczególnych jachtów, a w razie potrzeby wykonać podstawowe prace bosmańskie. Dzięki takiemu szkoleniu będziemy umieli samodzielnie obsługiwać nie tylko silnik łodzi, ale również podstawowe narzędzia służące do nawigacji na wodzie. Poznamy również sygnały dźwiękowe, a także znaki żeglugowe.
Materiał zewnętrzny