Górnośląskie barwy zawisną na urzędach gmin, miast i starostwa? Tego chce Ruch Autonomii Śląska [ANKIETA]
Na biurka starosty, prezydenta, burmistrzów i wójtów z terenu powiatu raciborskiego trafiło pismo członków i sympatyków Ruchu Autonomii Śląska. Zachęcają włodarzy, aby w Dziyń Ślōnskij Fany wywiesili górnośląskie barwy przed budynkami samorządowymi. - To ważna inicjatywa dla wielu Górnoślązaków, którzy w ostatnim Spisie Powszechnym, w prawie sześciuset tysiącach deklaracji, wyrazili swoją odrębność etniczną - przekonują w piśmie.
Ankieta
Członkowie i sympatycy Ruchu Autonomii Śląska z powiatu raciborskiego powołują się na zainicjowane przez zmarłego w styczniu tego roku, Marka Plurę (raciborzanina z urodzenia, absolwenta I LO, posła, europosła i senatora), święto śląskiej flagi - Dziyń Ślōnskij Fany. Przypada ono 15 lipca.
- Jest to symboliczna i chwalebna data, bowiem 15 lipca 1920 roku polski Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę gwarantująca autonomię dla Ziem Śląskich, które po I wojnie światowej miały wejść w skład II Rzeczpospolitej - podkreślają.
Nadmieniają, że żywią „wielką nadzieję, iż być może akcja ta stanie się zaczątkiem regularnej tradycji eksponowania w Raciborzu górnośląskich barw”, dodając, że inne samorządy, np. Rybnik, Pszczyna czy Chorzów włączały się w ostatnich latach w inicjatywę. Uważają również, że ten gest okaże szacunek dla niepowtarzalnego dziedzictwa historyczno-kulturowego regionu.
Przedstawiciele Ruchu Autonomii Śląska nawiązują także do Spisu Powszechnego, którego wstępne wyniki Główny Urząd Statystyczny opublikował 11 kwietnia. Z przedstawionych danych wynika, że łącznie 585 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską, co stanowi największą odrębną grupę ludności w kraju, choć wciąż nieuznawaną mniejszością etniczną. Spośród nich, 231,8 tys. wskazało ją jako swoją pierwszą narodowość, a 353,9 tys. jako drugą (więcej: Ślązacy to największa, choć wciąż nieuznawana grupa narodowo-etniczna w Polsce. Pokazały to wyniki Narodowego Spisu Powszechnego).
- Niech wywieszenie górnośląskiej flagi umacnia wspólną identyfikację z regionem, nie tylko rodowitych Ślązaków, ale i raciborzan pochodzących z Kresów czy innych regionów Polski, dla których Górny Śląsk stał się nową „małą ojczyzną” – hajmatym - podsumowują w piśmie, pod którym podpisali się: Michał Sowada (Chałupki), Kamil Kotas (Chałupki/Münster), Henryk Postawka (Górki Śląskie), Piotr J. Pawliczek (Krzanowice), Bruno Stojer (Pietrowice Wielkie), Ewa i Krzysztof Grzesikowie (Racibórz), Czesław Skórka (Racibórz), Marcin Łapiński (Racibórz/Gdańsk), Andreas Rim (Racibórz/Nürnberg), Arkadiusz Popławski (Racibórz/Wodzisław Śl.) i Aleksandra Smyczek (Rudy).
Co na to poszczególne samorządy? Zwróciliśmy się z zapytaniem do starostwa i wszystkich gmin powiatu raciborskiego. Czekamy na odpowiedź.
W powiecie Pszczyńskim tyż chca
TYLKO Wielka Polska
popieram i pytam dlaczego nie zrobicie takiej listy przez internet , albo przejść po ludziach - ja i moja rodzina głosujemy za !
mam nadzieję że werbusy z ogl tego nie zablokują
Ciekawe czy zawisną też przed raciborskim magistratem ;-)