Podróż autem elektrycznym – gdzie w Polsce znajdziemy stacje ładowania?
W Polsce można znaleźć coraz większą liczbę stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. Jest to głównie spowodowane wprowadzeniem ustawy o elektromobilności, której założeniem jest przyspieszenie rozwoju sektora transportu zero- i niskoemisyjnego. Unia Europejska dąży do tego, by na drogach było coraz więcej aut elektrycznych, w związku z czym, coraz więcej ludzi decyduje się na ich zakup i rezygnuje z jazdy samochodem spalinowym. W tym wpisie przedstawimy kilku różnych operatorów posiadających stacje ładujące, a także podpowiemy, jak je szybko i bezproblemowo znajdować.
Ile kilometrów może przejechać samochód elektryczny?
Zasięg samochodu elektrycznego na jednym ładowaniu zależy od wielu czynników, takich jak pojemność baterii, efektywność energetyczna auta, styl jazdy, warunki atmosferyczne i topografia terenu. Nowoczesne samochody elektryczne mają coraz większą skalę zasięgu dzięki postępowi technologicznemu w dziedzinie akumulatorów.
Typowe auta elektryczne dostępne na rynku pozwalają na przejechanie między 200 a 500 kilometrów na jednym pełnym ładowaniu. Istnieją również modele, które oferują zakres powyżej 500 kilometrów. Przykładami takich modeli są Skoda Enyaq Sportline iV, Tesla Model X, Mercedes Benz EQS, BMW i4, Tesla Model S, BMW iX, Mercedes-Benz EQE, Tesla Model 3, Audi Q8 e-tron, Volkswagen ID.3, Hyundai Kona Electric czy Ford Mustang Mach-E
Jednak warto zauważyć, że zasięg samochodów elektrycznych może się różnić w zależności od warunków panujących na drodze. Na przykład, jazda w trudnych warunkach, jak silny wiatr, niskie temperatury czy jazda po pagórkowatym terenie, mogą zwiększyć pobór energii przez pojazd. Ponadto, szybka jazda autostradą może spowodować większe zużycie energii i skrócenie zasięgu.
Gdzie szukać ładowarki w Polsce?
W Polsce istnieje już dużo szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych. Ich liczba jednak stale się powiększa, zatem wymienimy tylko te, które są aktualnie najbardziej popularne.
Tesla Supercharger oferuje szybkie ładowanie dla samochodów Tesla. Stacje znajdują się w różnych częściach Polski, w takich miastach, jak Warszawa, Kraków, Nowa Wieś, Radom, Poznań, Lublin i Katowice.
GreenWay to jedna z największych sieci ładowania w południowo-wschodniej Polsce. Mają wiele punktów rozlokowanych w miastach i na głównych trasach komunikacyjnych. Można je znaleźć m.in. w Rzeszowie, Nisku, Tarnowie, Stalowej Woli, Sandomierzu czy Krośnie.
ENEA to kolejna sieć posiadająca różne typy ładowarek i rozwijają swoją sieć w różnych częściach kraju. Punkty ładowania pojazdów elektrycznych Enea znajdują się np. w Poznaniu i Szczecinie.
Elocity to nowoczesna sieć, która stale się powiększa. W związku z tym można ją spotkać w wielu polskich miastach, jak np. Częstochowa, Białobrzegi, Białystok, Biłgoraj, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Karpacz, Kielce, Łódź, Opole czy Poznań.
Orlen jest jedną z największych sieci stacji benzynowych w Polsce, dlatego nie mogło w niej zabraknąć ładowarek pojazdów elektrycznych. Poszczególne punkty znajdują się zarówno w miastach, jak i przy drogach krajowych oraz autostradach. Można z nich skorzystać w okolicach takich miast, jak Kraków, Częstochowa, Rybnik, Opole, Zakopane, Wrocław, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Koszalin, Gdynia, Bydgoszcz, Białystok, Warszawa, Siedlce, Mrągowo, Radom, Lublin i Rzeszów.
Wiele polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Poznań, oferuje publiczne stacje ładowania na parkingach miejskich. W niektórych centrach handlowych również można znaleźć ładowarki dla samochodów elektrycznych. Niektóre stacje kontroli pojazdów i myjnie również zajmują się ładowaniem elektryków.
Co zrobić, gdy jadę autem elektrycznym, a na mojej trasie nie ma ładowarki?
Przed wyruszeniem w podróż samochodem elektrycznym warto dokładnie zaplanować trasę, uwzględniając dostępność stacji ładowania oraz to, na ile kilometrów wystarczy nam jedno ładowanie. Pomocne w czasie planowania podróży są ogólnodostępne narzędzia online, które wskazują lokalizacje stacji ładowania. Przed wyruszeniem, np. na wakacyjny wyjazd, szczególnie w dłuższe trasy, lepiej sprawdzić, która stacja ładowania znajduje się w optymalnych punktachna trasie.
Jeśli mimo dokładnego zaplanowania podróży, w czasie jazdy zauważymy, że nie wystarczy pojazdowi energii na dojechane do najbliższego punku z ładowarką, możemy spróbować przedłużyć zasięg samochodu. W tym celu należy ograniczyć prędkość jazdy, unikać przyspieszania i gwałtownego hamowania, a także korzystać z funkcji regeneracji energii podczas hamowania.
Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z brakującą energią w aucie jest poszukanie alternatywnych punktów ładowania. Jeśli przy drodze, na której się znajdujemy nie ma ładowarek, możemy nieco zboczyć z drogi i poszukać miejsc, takich jak hotele, restauracje, centra handlowe, które mogą mieć własne stacje ładowania. Przed zmianą trasy warto jednak poszukać takich punktów w sieci i skontaktować się z nimi wcześniej, aby dowiedzieć się o dostępności i warunkach korzystania, a tym samym ograniczyć ryzyko niepotrzebnej straty energii na dojechanie do lokalizacji, w której jednak nie naładujemy swojego samochodu.
Ostatnią deską ratunku może być podłączenie auta do domowego gniazdka, czyli poproszenie mieszkańców najbliższej miejscowości o użyczenie lub odsprzedanie prądu. Przy odrobinie szczęścia można trafić na bardzo życzliwych ludzi i po chwili kontynuować podróż autem elektrycznym.
Bez wątpienia podczas podróży elektrykiem warto korzystać z dostępnych aplikacji mobilnych, stron internetowych i map, które umożliwiają wyszukiwanie stacji ładowania, dostarczając aktualne informacje o lokalizacji, dostępnych rodzajach złączy i opłatach za ładowanie. Przykładem takiej strony jest https://mapaladowania.pl/, na której poza mapą punktów ładowania, można znaleźć konkretnych operatorów ładowarek i wiele przydatnych porad.
Materiał zewnętrzny