3 rzeczy, które całkowicie nas oczarowały na Powiatowym Festiwalu Kultury w Wodzisławiu Śl. [ZDJĘCIA]
Dziś (27.05) Wodzisław Śl. stał się kulturalną stolicą powiatu wodzisławskiego. A to za sprawą odbywającego się tam Powiatowego Festiwalu Kultury organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. wspólnie z instytucjami kultury z całego powiatu.
Dla osób odwiedzających Festiwal atrakcji było co niemiara. Najmłodsi mogli spędzić czas na dziecięcym placu zabaw, gdzie czekały na nich dmuchane zamki, bajkowe animacje i ogromne bańki mydlane. - Świetnie się tutaj moje dziecko bawi. Cieszę się, że taka impreza pojawiła się w naszym mieście, bo dawno nic podobnego nie organizowano - mówiła nam wodzisławianka pani Iga, której córka Natalka była zachwycona atrakcjami.
Atrakcje dla najmłodszych to jednak tylko zalążek tego co przygotowano w ramach wydarzenia. Na scenie czekały niezwykłe widowiska. Wystąpiły formacje taneczne, zespoły i soliści pochodzący z miast i gmin powiatu wodzisławskiego. Festiwalowej publiczności próbkę kultury swojego regionu zaprezentowała również delegacja z partnerskiego powiatu tczewskiego. Powiaty w maju świętują bowiem 10 lat współpracy. Oficjalnej delegacji towarzyszył młodzieżowy zespół, który kilkukrotnie wystąpiły na scenie.
Ponadto na płycie rynku czekały inne atrakcje, takie jak np. wystawy rękodzieła, maskotek, szydełkowania i ceramiki, warsztaty tworzenia biżuterii, witraży, przypinek, warsztaty kulania śląskich nudli, spotkania z lokalnymi pisarzami czy kiermasz książek i płyt muzycznych. To właśnie na tych stoiskach prezentowano potencjał i różnorodność ośrodków kultury. Choć wszystkie prezentowały ciekawe wyroby, to nas szczególnie urzekły trzy z nich.
Kolorowe mydełka
Mydełka Anki z gminy Marklowice otwierają nasze zestawienie. Różnorodność formy i kolorów oraz niezwykła wyobraźnia zaskoczyły nas na tym stanowisku. Jak wyjaśniła nam pani Ania, która jest twórczynią tych niezwykłych mydełek, są one zrobione z gliceryny. - Jest ona bezbarwna i lepka i ma właściwości nawilżające i zmiękczające - wyjaśniała. Mydełka swoje ciekawe kształty zawdzięczają formom silikonowym oraz zdolnościom pani Ani, która nadaje im kolor oraz wykańcza najdrobniejsze detale. - Te mydełka są tak ładne, że szkoda nimi myć ręce - mówiła jedna z klientek pani Ani.
Rękodzieło dla dzieci
Na stoiku Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Lubomi znaleźliśmy piękne maskotki. - To rękodzieło - zwróciła nam uwagę ich twórczyni pani Bernadeta Koczwara. - Nie są robione z byle czego, a z najwyższej jakości włóczek - dodała. Wnętrze maskotek skrywa z kolei silikonowa i antyalergiczna kulka. Co ciekawe pani Bernadeta osobiście wytwarza te niezwykłe pluszaki. - Sama je robię. Lubię to i sprawia mi to ogromną frajdę - mówiła nam.
Twórcze stoisko
Ostatnie w zestawieniu stoisko całkowicie nas urzekło. Należało do pracowni Art Pompownia działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Godowie. Można było tam znaleźć m.in. herbaty i zioła. Najbardziej urzekły nas jednak wyroby ceramiczne - talerzyki, kubki, filiżanki i łyżki. - Istniejemy już ponad 10 lat. Na zajęciach, które przeznaczone są dla dorosłych, tworzymy to, na co aktualnie uczestnicy mają ochotę. Ostatnimi czasy glina przypadła im do gustu - mówiła nam prowadząca zajęcia Dorota Welcel. Dodała, że na zajęcia uczęszczają głównie panie, nie tylko z gminy Godów, ale także z całego regionu np. z Raciborza, Jastrzębia-Zdroju, a nawet Czech.