Jaka jest różnica między karmą suchą a mokrą?
Szukając wygodnej i bezpiecznej formy żywienia psa, jego opiekun staje zwykle przed wyborem między karmą suchą a karmą mokrą. Wbrew pozorom, wybór między tymi dwoma rodzajami karm nie sprowadza się jedynie do konsystencji posiłku. Karmy te różnią się między sobą przede wszystkim wartością energetyczną. Co należy wiedzieć na ich temat przed podjęciem świadomego wyboru?
Wilgotność karmy
Oczywistą różnicą pomiędzy karmą suchą a mokrą jest zawartość wody w posiłku. Karma sucha zawiera nie więcej niż 9% wody, a karma mokra nawet 75%. Oznacza to, że pies karmiony karmą suchą musi przyjmować większą ilość płynów. O ile w przypadku zdrowych, młodych zwierząt system autoregulacji ilości pobieranej wody działa sprawnie i pupil może uzupełniać te niedobory, pijąc wodę z miski, tak już u psów starszych i chorych sprawne działanie tego systemu nie jest już takie pewne. W przypadku tej drugiej grupy zwierząt wskazane jest zatem żywienie mieszane.
Energia w karmie suchej i mokrej
Karma sucha ma inną kaloryczność niż karma mokra. Suche karmy charakteryzuje wyższa wartość energetyczna, ponieważ zawierają one znacznie mniej wody. Szacuje się, że różnica kaloryczności pomiędzy karmą suchą a mokrą to stosunek 1:3 lub nawet 1:5. W praktyce oznacza to, że mokrej karmy pies powinien zjadać nawet do 5 razy więcej niż karmy suchej. Warto wspomnieć przy tym, że podawanie zwierzęciu mokrej karmy, która ma większą objętość przy takiej samej ilości kalorii to dobre rozwiązanie w przypadku czworonogów z nadmiernym apetytem i skłonnością do tycia. Suchą karmę zaleca się za to psom aktywnym fizycznie.
Czy konsystencja karmy ma znaczenie?
Każdy sklep z karmą proponuje opiekunom czworonogów karmy suche o różnej granulacji. Jakie ma to znaczenie? Konsystencja pożywienia wpływa na stan uzębienia oraz stan jamy ustnej psa. Jeśli pupil ma zdrowe zęby, może jeść suchą karmę. Natomiast psom z chorobami przyzębia, z brakami zębowymi czy nawracającymi stanami zapalnymi jamy ustnej, zaleca się podawać karmę mokrą, która jest delikatniejsza. Wybierając suchą karmę, trzeba wziąć pod uwagę także wspomnianą już granulację. Karma ściera bowiem z zębów naloty i nie sprzyja rozwojowi bakterii, ale powinna mieć wielkość odpowiednią dla wielkości psiego pyska i jego uzębienia.
Co smakuje psu bardziej?
Jeśli chodzi o smakowitość karmy, to na tym polu zdecydowaną przewagę ma karma mokra, ponieważ jej konsystencja, zapach i smak zbliżone są do jedzenia naturalnego. Wybredne psy często odmawiają więc spożywania karmy suchej. Warto pamiętać przy tym, że na smak karmy duży wpływ ma także jej przechowywanie. Suchą karmę trzeba trzymać w zamkniętym woreczku lub w szczelnym opakowaniu - w przeciwnym razie zwietrzeje. Natomiast karmę mokrą najlepiej kupować w porcjach odpowiednich na jeden posiłek, a jeśli coś pozostanie w puszce, to szczelnie ją zamknąć i przechowywać w lodówce do 48 godzin.
Jak widać, wybierając między karmą mokrą a suchą, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko preferencje psa czy przewidziany na zakup żywności budżet, ale również wiek, stan zdrowia czy stan uzębienia czworonoga.
Materiał zewnętrzny