Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niech tężnia tętni pełnią życia. Tłum seniorów spragnionych efektu solanki przyszedł na Warszawską

Prezydent Dariusz Polowy wspólnie z senator Ewą Gawędą, rektorem Pawłem Strózikiem, radną Anną Wacławczyk oraz szefem rady seniorów Bronisławem Tomalikiem dokonali oficjalnego otwarcia nowej tężni miejskiej. - To nie jest obiekt tężniopodobny - zastrzegł włodarz miasta, mówiąc, że mini tężnie wielkości kiosku ruchu nie dają tego efektu co tężnia zbudowana w pobliżu szkoły "piętnastki".

Niech tężnia tętni pełnią życia. Tłum seniorów spragnionych efektu solanki przyszedł na Warszawską
Uczestnicy otwarcia tężni w Raciborzu

Materiał wideo:

Tuż przed rozpoczęciem uroczystego otwarcia przeprowadziliśmy kilka rozmów z napotkanymi seniorami, a także z prezydentem Polowym i prezesem Ziółkowskim z Wodociągów Raciborskich (spółka będzie obsługiwać tężnię). Michał Ziółkowski zaprzeczył żartobliwie, jakoby z kranów w mieście miała teraz popłynąć solanka o zdrowotnych właściwościach. Szczegóły w materiale wideo z Warszawskiej.

WIDEO: NA KWADRANS PRZED OTWARCIEM

Gdy minęła 11 oficjele po krótkich przemowach (oddaleni od nich narzekali, że nagłośnienie było za słabe, by wszyscy usłyszeli) przecięli wstęgę i zaprosili do korzystania.

Prezydent Polowy nazwał wydarzenie powodem niebagatelnym, by się spotkać, bo nowy obiekt - tężnia - już stoi i działa. - To, co to tu jest, ma działanie zdrowotne. Zatrudniliśmy do tego najlepszą firmę w Polsce - podkreślił włodarz. Przyznał przy tym, że po drodze inwestycja przechodziła różne perturbacje zanim powstała.

Dariusz Polowy oddał głos Bronisławowi Tomalikowi, który jest szefem rady seniorów i jak podkreślił prezydent, wywalczył on brakujące 200 tys. zł w radzie, żeby tężnia zaistniała (cała inwestycja kosztuje 2 mln zł - przyp. red.). - Trochę trzeba było zachodu, bo rada jakby wstrzymała decyzję o przeznaczeniu środków na tężnię, ale seniorzy przekonali radnych, żeby kontynuować ten projekt.

Zimą zaczęto tę budowę, dziś mamy efekt, czyli wdychanie tego aerozolu solankowego, które przyczyni się do poprawy naszego zdrowia - mówił B. Tomalik.

Polowy wtrącił, że potrzeba było na sesji kilku gorzkich słów Tomalika. - Gorzkich, ale prawdziwych. Nie byłoby bez nich tej tężni - oznajmił D. Polowy.

Radna Anna Wacławczyk pierwsza zaczęła mówić o tężniach w Raciborzu. - Jej jako radnej nie trzeba było przekonywać - uśmiechnął się włodarz.

Wacławczyk mówiła, że marzenia wielu mieszkańców dziś się spełniły. - Zaczęliśmy o tym mówić w 2016 roku, umieszczając temat w budżecie obywatelskim. Zajął drugie miejsce w głosowaniu. Próbowałam w kolejnym budżecie, ale ówczesne władze uznały, że mała tężnia nie wpisuje się w politykę miasta. W sumie na dobre się stało, bo zamiast rekreacyjnej minitężni, mamy piękną, dużą tężnię zdrowotną. Można tu leczyć schorzenia układu oddechowego, ciśnienie tętnicze. Obecność przy tężni podniesie naszą odporność - mówiła radna Raciborza.

Głos zabrała też Ewa Gawęda, którą Polowy określił "przyjacielem naszego miasta". - Pani senator opowiada mi o sprawach seniorów, bo i ja zbliżam się do tego wieku - żartował prezydent.

Gawęda stwierdziła, że nie musi już jechać do Ciechocinka na tężnię, bo to ma bliżej - w Raciborzu. - Gratuluję efektywnej walki o to miejsce, które posłuży spotkaniom seniorów. W Senacie należę do komisji spraw senioralnych i ten temat jest mi bliski - zaznaczyła Gawęda. Podrowała Polowemu książkę "Bezpieczeństwo osób starszych w środowisku lokalnym".

Partnerem Miasta przy otwarciu tężni była Akademia Nauk Stosowanych. która chce silnie włączyć się w promocję zdrowia w Raciborzu. Przy Warszawskiej promowali profilaktykę zdrowia. Rektor Paweł Strózik życzył prezydentowi, żeby tężnia tętniła życiem, a jej otoczenie było stale wypełnione kuracjuszami.

WIDEO: MIASTO ODDAJE TĘŻNIĘ MIESZKAŃCOM

Grażyna Płonka ze związku emerytów przyznała, że dzięki tężni mały park przy Warszawskiej zyska nowe życie.

WIDEO: SENIORZY CIESZĄ SIĘ NOWĄ TĘŻNIĄ

Choć obiekt dopiero co oddano, to inspiruje on lokalnych miłośników poezji do tworzenia małych form wierszowanych na jego temat. Prezydent Polowy odczytał fraszkę znanego mu autora, którego dane owiano tajemnicą.

WIDEO: FRASZKA O TĘŻNI

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mamydosc (172.107. * .21) 29.05.2023 22:22

pis-owi przez 8 lat nic nie wychodzi, a tu nagle taka niespodzianka
aż tężnia......... wielkie dzieło, warte rozgłosu!!!
w "kurwizji" się pochwalcie
brawo pis !!!

~op (91.192. * .86) 29.05.2023 19:38

,,to nie jest obiekt tężniopodobny'' bo jest duży Ale to nie od tego zalezy tylko co tam wlano A tego z artykułu nie wiemy

~TakaPrawda (5.173. * .174) 29.05.2023 17:02

Więc panie Prezydencie Pani Poseł nie róbcie show z czegoś co jest kompletnie bez wpływu na poprawę na zdrowie. Nie róbcie propagandy, bo ta tężnia owszem może ale zaszkodzić na zdrowiu a nie pomóc w poprawie zdrowia. Ta tężnia nie wydziela żadnego areozolu 2 miliony złotych poszło w błoto. O przepraszam można się na tej tężni teraz promować. Czy nie taki był cel ? Tylko, że Wasze promowanie się akurat na tej tężni jest Waszym ujmą bo powyższy artykuł uwidacznia że de facto wprowadzacie w błąd seniorów, że im ona pomoże na zdrowiu. Dziwi mnie, że szkoła wyższa się w to dała wmanipulować. Po Was można by się spodziewać trochę krytycznego myślenia a nie bezkrytycznego popierania kolejnego " genialnego" marnowania pieniędzy na takie obiekty autorstwa prezydenta Polowego i Wacławczyka.

~TakaPrawda (5.173. * .174) 29.05.2023 16:50

Rozwiązaniem jest modernizacja projektu w kierunku tężni solnej, gdzie zastosowano innowacyjną metodę wytwarzania suchego aerozolu solnego w zmiennych warunkach atmosferycznych. Skuteczność inhalacji suchym aerozolem solnym w stosunku do wszystkich schorzeń układu oddechowego potwierdzona jest badaniami klinicznymi w licznych ośrodkach na całym świecie.

Niezwykle duża skuteczność oparta jest na prostym mechanizmie poprzez oddziaływanie bezpośrednio na błonę śluzową dróg oddechowych. Mikrocząsteczki o wielkości 1-5µm docierają do najgłębszych partii drzewa oskrzelowego gdzie w procesie sekretolizy rozrzedzają śluz oraz wspomagają proces fagocytozy niwelując stan zapalny.

Tężnia solna nie wymaga wody, suchy aerozol wytwarzany jest z soli warzonej przez urządzenie medyczne z certyfikatem jednostki notyfikowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Koszt zużywanej soli to jedynie 15zł/miesiąc, co w porównaniu do okresowej wymiany kilku tysięcy litrów solanki, jest kosztem pomijalnym.

~TakaPrawda (5.173. * .174) 29.05.2023 16:49

Należy traktować je jako atrakcję turystyczną zlokalizowaną w miejscowościach turystyczo-uzdrowiskowych. Na marginesie, tężnie są dla samorządów w obecnych czasach z różnych względów kłopotliwym dziedzictwem techniki. Jest to jednak niezwykły obiekt i zasługuje na miano pomnika historii. W Ciechocinku tężnia ma wysokość 16m i długość niemal 2km, ale co warto podkreślić, że mimo to, nie ma statusu urządzenia medycznego i żadna tężnia solankowa w Polsce nie jest traktowana przez lekarzy jako element terapii inhalacjami.

~TakaPrawda (5.173. * .174) 29.05.2023 16:47

W ostatnim czasie można zaobserwować w projektach zastosowanie lamp UV na obiegu solanki między zbiornikiem a konstrukcją tężni solankowej. W zamyśle projektantów ma to wykluczyć możliwość namnażania groźnych drobnoustrojów. Założenia są błędne, ponieważ w żaden sposób nie zabezpiecza to możliwości rozwoju bakterii na ścianach zbiornika, instalacji oraz na gałązkach tarniny i drewnianej konstrukcji tężni solankowej. Dodatkowo unieszkodliwione drobnoustroje pozostające w obiegu stanowią pożywkę dla tych rozwijających się na konstrukcji tężni solankowej. Sytuacja ta jest znana od czasów gdy wykorzystywano tężnie w procesie produkcji soli konsumpcyjnej w XIXw. Zainfekowana konstrukcję trzeba wówczas wymienić, co stwierdził wieloletni konserwator tężni w Ciechocinku w odpowiedzi na zadane mu pytanie.

Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że tężnie nie wytwarzają prozdrowotnej atmosfery.

~TakaPrawda (5.173. * .174) 29.05.2023 16:44

Inną, znaną postacią legionelozy jest gorączka Pontiac, którą część specjalistów uważa za alergiczną odpowiedź organizmu na infekcję pałeczkami Legionella. Choroba zaczyna się nagle wysoką gorączką, dreszczami, bólami mięśniowymi, bólami głowy i ogólnym złym samopoczuciem. Objawom tym może towarzyszyć suchy kaszel, nieżyt nosa oraz stany zapalne spojówek. Mogą również pojawić się takie objawy o charakterze neurologicznym, jak: zawroty głowy, sztywność karku, światłowstręt czy zamroczenie. Stan ten może utrzymywać się od 2 do 5 dni, bez względu na stosowaną antybiotykoterapię.

Skażenie powietrza w okolicy tężni solankowej może być wynikiem kolonizacji przez bakterie Legionella w instalacji, brak możliwości dezynfekcji zbiornika oraz gałązek i konstrukcji drewnianej tężni solankowej. Zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt, ptaki, psy, koty itp. przez co solanka może podlegać skażeniu fekalnemu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych miedzy innymi: E. coli, enterokoki jak również w wodzie mogą być obecne wirusy (enterowirusy, norowirus) oraz pierwotniaki pasożytnicze (Giardia, Cryptosporidium).

~TakaPrawda (5.173. * .174) 29.05.2023 16:42

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH w swojej opinii nt. zagrożeń w zamkniętym obiegu wody przestrzega przed przebywaniem w pobliżu takich obiektów. Istotnym zagrożeniem jest wdychanie skażonego powietrza z uwagi na możliwe zakażenie m.in. pałeczkami z rodzaju Legionella. która wywołuje chorobę legionelozę. Legioneloza jest określana jako wieloukładowa choroba zakaźna o zróżnicowanej symptomatologii.

Najlepiej poznane, z uwagi na zagrożenie życia, jest zapalenie płuc.

~TakaPrawda (5.173. * .174) 29.05.2023 16:37

"Wokół tężni pracujących w obiegu zamkniętym nie ma żadnej atmosfery bogatej w aerozol solny czy inne tzw mikroelementy.

Na dowód można przytoczyć opinię wydaną przez rządową Agencja Oceny Technologii Medycznych odnośnie oddziaływania tężni solankowych.
Opinia jest jednoznacznie negatywna.
W uzasadnieniu czytamy, że nie ma żadnych badań ani dowodów na pozytywny wpływ na zdrowie tężni solankowych pracujących w obiegu zamkniętym solanki. (oryginalną opinię możemy udostępnić)

Konstrukcja taka stwarza zagrożenie epidemiologiczne. Woda w obiegu zamkniętym tworzy doskonałe warunki do namnażania drobnoustrojów, pleśni, grzybów, bakterii itp. i nie jest przeszkodą zawartość soli, jak niektórzy głoszą, dla przykładu gronkowiec złocisty wytrzymuje solankę o stężeniu 20%. Zasolone morza tętnią życiem. Zjawisko rozwoju mikroorganizmów obserwujemy np. w fontannach gdzie krąży woda w obiegu zamkniętym."

~TakaPrawda (5.173. * .174) 29.05.2023 16:34

"Żadna tężnia solankowa w Polsce nie wytwarza aerozolu o wielkości respiralnej."
W założeniach projektu często znajdujemy wypełnienie tężni gałęziami tarniny lub witek brzozowych w domyśle stanowiącymi element technologii tj. rozpylania kropli wody podczas grawitacyjnego spadania po gałązkach krzewów. Niestety błąd ten jest powielany w wielu projektach.

Jest to całkowicie błędne założenie projektowe. Jest dokładnie odwrotnie.
Tężnie projektowano jako fabryki soli konsumpcyjnej a gałązki tarniny mają za zadanie zwiększyć powierzchnię parowania wody z solanki oraz utrudnić powstawanie aerozolu, który byłby porywany przez wiatr, co powodowałoby utratę cennej solanki i straty produkcyjne. Taka konstrukcja tworzy ścianę skutecznie broniącą przed utrata solanki. Solanka spływając po gałązkach w procesie koalescencji kropelki łączą się ze sobą, co skutecznie przeciwdziała wytwarzaniu aerozolu. Z solanki paruje tylko woda zatężając solankę do roztworu nasyconego."