Nie żyje wicestarosta Tadeusz Skatuła. Tragedia podczas Olimpiady Niepełnosprawnych
6 czerwca wicestarosta Tadeusz Skatuła otworzył Powiatową Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych. Chwilę później wicestarosta stracił przytomność. Prowadzona reanimacja niestety się nie powiodła. We wrześniu skończyłby 73 lata.
Nie żyje wicestarosta Tadeusz Skatuła. Tragedia podczas Olimpiady Niepełnosprawnych
6 czerwca wicestarosta Tadeusz Skatuła otworzył XIX Powiatową Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych. Niedługo później w pomieszczeniu Zespołu Szkół Technicznych wicestarosta zasłabł. Według wstępnych informacji stracił przytomność. Przez ponad godzinę prowadzono jego reanimację, jednak nie udało się go uratować.
- Jest mi niezmiernie miło w imieniu władz powiatu wodzisławskiego powitać naszych wspaniałych sportowców wraz z opiekunami, szanownych gości, widzów i nieocenionych wolontariuszy, którzy dzisiaj uczestniczą w naszej Powiatowej Olimpiadzie Niepełnosprawnych. Cieszę się niezmiernie, że ta impreza wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń rekreacyjno-sportowych, ponieważ z roku na rok przybywa coraz więcej chętnych. Na dzisiejszej olimpiadzie jest ponad 320 uczestników, nie licząc tak zgromadzonej widowni i kibiców - mówił Tadeusz Skatuła na otwarcie olimpiady. - Tu na tym niewielkim boisku, od 19 lat powstaje prawdziwa przestrzeń przyjaźni, tolerancji i zrozumienia pomiędzy ludźmi. Sport jest najlepszym środkiem przywrócenia kontaktu osób niepełnosprawnych ze światem zewnętrznym i ułatwienia integracji ze społecznością. Potwierdzenie tego znajdujemy w uśmiechach i zadowoleniu na twarzach uczestników (…) Nie będąc w pełni sprawnym, ale za to zawziętym, sumiennym, zdeterminowanym i konsekwentnym, można wygrywać na największych światowych imprezach sportowych. (…) Życzę, abyście nie tracili sił w pokonywaniu swoich barier - przekonywał.
Otwarcie olimpiady relacjonowaliśmy na Facebooku, przemówienie wicestarosty od 22:30:
Tadeusz Skatuła – urodził się w Bluszczowie (gm. Gorzyce), gdzie mieszkał z żoną. Był absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach na wydziale górniczym. Ukończył dwa fakultety, otrzymując tytuł mgr inż. górnika i inż. elektryka. Przez ponad trzydzieści lat związany był zawodowo z górnictwem, gdzie przeszedł wszystkie szczeble awansu zawodowego od pracy w kopalni „Moszczenica” aż po funkcję pierwszego zastępcy dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku. Był radnym Powiatu Wodzisławskiego od 2002 r. W latach 2010-2016 pełnił funkcję starosty wodzisławskiego, a wcześniej (2006-2010) – wicestarosty. Do 2016 r. był członkiem władz Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Był prezesem, a później obecnie honorowym prezesem KS „Przyszłość” Rogów.
Za działalność samorządową został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – drugim (po Orderze Orła Białego) najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi (za całokształt działalności) oraz tytułem Samorządowca-Spółdzielcy przyznanym przez Krajową Radę Spółdzielczą. Jest laureatem tytułów: „Gorzyckiej Perły”, „Człowieka o złotym sercu” oraz wielu odznaczeń państwowych, branżowych i resortowych, m.in. za działalność sportową, na rzecz bezpieczeństwa i obronności kraju oraz górniczych.
Zmarłego wicestarostę wspomnieli także pracownicy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim - Żegnamy Cię Szefie i dziękujemy… Nigdy nie zapomnimy Ciebie i zasad, którymi kierowałeś się w życiu, a które zawsze starałeś się nam przekazać… - napisali.
Ludzie
Były radny powiatu wodzisławskiego, wicestarosta i starosta wodzisławski.