Alimenty dla byłego małżonka – sprawdź, co musisz wiedzieć decydując się na rozwód
Rozwód to wydarzenie, z którym wiąże się szereg formalności. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jedną z jego konsekwencji prawnych jest pojawienie się obowiązku alimentacyjnego wobec byłego małżonka. Wysokość alimentów oraz czas, przez jaki należy je płacić, uzależniony jest głównie od sposobu zakończenia związku małżeńskiego, o czym nieco więcej przeczytasz w niniejszym wpisie. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy i czytaj dalej!
Alimenty dla małżonka, a rozwód bez orzekania o winie. Poznaj zależność prawną
Decyzja o rozwodzie nie jest łatwa, tym bardziej że niesie za sobą sporo spraw koniecznych do wyjaśnienia. Jedną z nich są alimenty na rzecz byłego małżonka. Na samym wstępie wyjaśnijmy, dlaczego i komu przysługują. Powszechnie wiadomo, że wraz z zawarciem związku małżeńskiego dochodzi do zawiązania wspólności majątkowej. Oznacza ona, że wszystko, co małżonkowie zdobywają, jest uznawane za ich wspólny dobytek i razem dbają o spełnianie podstawowych potrzeb. Przy rozwodzie wspólność majątkowa zostaje zerwana, w czego konsekwencji może się okazać, że sytuacja finansowa jednego z partnerów ulegnie pogorszeniu. To właśnie na jego rzecz będą płacone alimenty. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, wysokość oraz czas, przez jaki świadczony jest obowiązek alimentacyjny, zależy od rodzaju rozwodu: z orzekaniem o winie, czy bez orzekania. Wiele par ze względu na szybkość decyduje się na drugi sposób. W związku z tym alimenty płacone są przez okres pięciu lat. W niektórych przypadkach czas może ulec wydłużeniu, jednak decyzja to musi być bardzo dobrze uzasadniona.
Dożywotnie alimenty dla byłej żony? Przed Tobą kilka ważnych informacji
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. Na małżonka, który przyczynił się do zerwania więzi małżeńskiej, zostaje nałożony obowiązek alimentacyjny bez wskazania terminu jego zakończenia. Ustaje on w sytuacji, gdy partner pobierający alimenty zawrze związek małżeński z inną osobą. Ostatnią kwestią, jakiej nie możemy pozostawić bez komentarza, jest wysokość alimentów. Musisz mieć świadomość, że jest to kwestia indywidualna. Sąd bierze pod uwagę zarobki obu małżonków, a także wydatki na podstawowe i niezbędne potrzeby. Zastanawiasz się, czy była żona może żądać podwyższenia wysokości alimentów? Takie sytuacje się zdarzają, jednak dobra wiadomość jest taka, że nie musisz się na to zgadzać. W tego typu postępowaniach niezbędna okazuje się specjalistyczna pomoc prawna, jaką znajdziesz na stronie https://www.rozwodznia.pl/. Doświadczony adwokat przeanalizuje całą sytuację, a następnie na podstawie obowiązujących przepisów prawnych wskaże możliwe rozwiązania. Pamiętaj, że tutaj działanie na własną rękę bez odpowiedniego przygotowania może przynieść odwrotny efekt od oczekiwanego. Nie ryzykuj i skorzystaj z pomocy, jaką oferuje Kancelaria Adwokacka Chojka. W zespole znajdziesz adwokatów, dla których sprawy rozwodowe i o alimenty nie stanowią tajemnic. Sprawdź koniecznie!
Materiał zewnętrzny