Nie ma Dni Rybnika, ale jest... 200-lecie kultu św. Antoniego. Prezydent Piotr Kuczera zachęca do świętowania
- Zgodnie z zapowiedziami, z uwagi na obejmujące wiele dziedzin życia społecznego oszczędności, w tym roku nie będzie Dni Rybnika rozumianych jako cykl wydarzeń z koncertami gwiazd. Nie oznacza to jednak, że w połowie czerwca nie będziemy świętować - informuje rybnicki magistrat.
Sympozjum o kulcie św. Antoniego w Rybniku (piątek)
16 czerwca o 10.00 w sali koncertowej rybnickiej szkoły muzycznej (ul. Powstańców Śląskich) rozpocznie się sympozjum "200 lat żywego kultu św. Antoniego w Rybniku 1823 - 2023". Wstęp na to wydarzenie jest wolny, jednak obowiązują zapisy (rybnik.antoni@katowicka.pl lub 607 162 073). Sympozjum zakończy się około 13.30.
Bieg Antoniczka i wyjątkowy koncert (sobota)
17 czerwca o 11.00 przy rybnickiej bazylice rozpocznie się Bieg Antoniczka (zapisy przez formularz i w kancelarii parafialnej).
O 20.00 rozpocznie się uroczysty koncert "Symfonia miejska. Antoni – światło zagubionych. Rybniccy artyści swojemu miastu". wystąpią: NOE – Nocna Orkiestra Eksperymentalna, Chwila Nieuwagi, Chór Autograph, Miejska Orkiestra Dęta Rybnik, Orkiestra symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku oraz soliści: Martyna Czech, Dominika Kierpiec-Kontny, Piotr Tłustochowicz, Kuba Blokesz.
Koncert będzie stanowił hołd dla św. Antoniego poprzez piękną muzykę, wydarzenie ma na celu uczczenie bogatej historii miasta i ukazanie roli patrona, św. Antoniego, także jako źródła inspiracji. Symfonia miejska to projekt, który powstał dzięki współpracy utalentowanych rybnickich artystów. Publiczność będzie miała okazję przenieść się w świat dźwięków, emocji i historii.
Suma odpustowa i biesiada
18 czerwca o 11.00 rozpocznie się suma odpustowa, po której odbędzie się procesja z figurą św. Antoniego. Na 15.00 zaplanowano początek Biesiady u Antoniczka, która potrwa do 21.00.
Patron w centrum wydarzeń
- Dni Rybnika były organizowane zawsze w okolicach święta patrona miasta – świętego Antoniego. Tak będzie i w tym roku, z tą różnicą, że to właśnie patron miasta będzie w centrum wydarzeń i ich sercem. Będziemy świętować 200-lecie kultu św. Antoniego, pokazując radość z faktu przynależności do wspólnoty, nad którą czuwa wyjątkowy patron – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Święty Antoni jest patronem Rybnika od 13 czerwca 2007 roku, jednak rybniczanie od dawna otaczali czcią osobę tego świętego, którego traktowali jako obronę oraz opiekuna miasta i jego mieszkańców. - W 1823 zbudowano kaplicę, w której umieszczono pochodzącą z XVII wieku figurkę świętego patrona - dodaje prezydent Piotr Kuczera.
Młot na heretyków, którego ucałowało Dzieciątko Jezus
Święty Antoni Padewski (Fernando Martins de Bulhões) żył na przełomie XII i XIII wieku. Urodził sięw Lizbonie, zmarł w Arcelii k. Padwy. Pochodził z zamożnej rodziny. Początkowo należał do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna, jednakże później został franciszkaninem. Wtedy też przyjął imię Antoni. Stał się słynnym kazjodziejom, który gromadził tłumy. Zwano go "młotem na heretyków". Zmarł w wieku 36 lat. Kanonizowano go niespełna rok po śmierci.
Według tradycji, pewnej nocy Dzieciątko Jezus nawiedziało Antoniego, ucałowało go i zapewniło o miłości Boga. Dlatego też święty jest przedstawiany z małym Jezusem na ręku (na podst. wikipedii).
Ludzie
Prezydent Rybnika