Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marcin Połomski: Partycypacja społeczna to dialog i przejrzystość działań [WYWIAD]

Z burmistrzem Marcinem Połomskim rozmawiamy o korzyściach, jakie partycypacja społeczna w ramach współpracy z Norwegami przyniesie mieszkańcom miasta Rydułtowy.

Marcin Połomski: Partycypacja społeczna to dialog i przejrzystość działań [WYWIAD]
Burmistrz Rydułtów Marcin Połomski zapewnia, że dzięki partycypacji społecznej mieszkańcy jeszcze bardziej będą mogli zaangażować się w życie miasta.

Marcin Połomski: Partycypacja społeczna to dialog i przejrzystość działań [WYWIAD]

Szymon Kamczyk. - Z punktu widzenia mieszkańca, dlaczego obszar partycypacji społecznej jest tak ważny?

Marcin Połomski. - Z punktu widzenia mieszkańca, obszar partycypacji społecznej jest ważny z kilku powodów:

Demokracja: Partycypacja społeczna zachęca do demokratycznego podejmowania decyzji, co zapewnia, że mieszkańcy mają wpływ na kierunek rozwoju ich społeczności oraz na decyzje dotyczące ich życia codziennego.

Wspólnota: Włączenie mieszkańców do procesu podejmowania decyzji i rozwoju społeczności tworzy poczucie wspólnoty. Ludzie wtedy czują się zaangażowani i odpowiedzialni za swoją społeczność, co przyciąga osoby, które chcą być częścią takiego środowiska.

Rozwój: Partycypacja społeczna sprzyja innowacjom i rozwojowi, ponieważ mieszkańcy przyczyniają się do kreatywnych pomysłów oraz decyzji w procesie tworzenia polityk i projektów.

Rozwiązywanie problemów: Przy uczestnictwie mieszkańców w procesie podejmowania decyzji, społeczność staje się bardziej efektywna w rozwiązaniu trudności i realizowaniu wyzwań, dotykających często lokalną społeczność.

Transparencja: Partycypacja społeczna promuje przejrzystość i otwartość w podejmowaniu decyzji oraz w zarządzaniu zasobami publicznymi. Mieszkańcy mają wtedy pełną świadomość procesów, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i respektowania decyzji podejmowanych przez władze.

- Jakie korzyści może przynieść partycypacja społeczna dla Rydułtów?

- Nowy obszar współpracy, jakim jest partycypacja społeczna, jest niezwykle ważny dla mieszkańców Rydułtów z wielu powodów. Dzięki partycypacji społecznej mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w procesie podejmowania decyzji dotyczących Rydułtów. Mogą wyrażać swoje opinie, zgłaszać propozycje i wskazywać na obszary, które wymagają poprawy. Partycypacja społeczna umożliwia nam, jako władzom lokalnym, lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Dzięki otwartemu dialogowi, konsultacjom społecznym i udziałowi w procesach decyzyjnych, mamy możliwość bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami i dowiedzenia się, jakie są ich priorytety i jakie problemy należy rozwiązać. Partycypacja społeczna stymuluje uczestnictwo i zaangażowanie mieszkańców w życie publiczne. Daje im szansę aktywnego udziału w sprawach dotyczących ich wspólnoty lokalnej, co może prowadzić do większego poczucia własności, więzi społecznych i odpowiedzialności za Rydułtowy. Wspólna praca nad rozwiązywaniem problemów i realizacją celów miasta sprzyja budowaniu partnerstwa i wzajemnego wsparcia. Partycypacja społeczna jest kluczowym elementem lokalnej demokracji. Podsumowując, partycypacja społeczna jest ważna dla mieszkańców Rydułtów, ponieważ daje im możliwość wpływu na decyzje dotyczące miasta, zwiększa uczestnictwo i zaangażowanie społeczne, buduje zaufanie i współpracę, oraz wzmacnia lokalną demokrację. To sprzyja lepszemu funkcjonowaniu miasta, zaspokajaniu rzeczywistych potrzeb społeczności i tworzeniu bardziej zrównoważonej i angażującej przestrzeni dla wszystkich mieszkańców.

- Ważnym elementem partycypacji społecznej są organizacje pozarządowe i ich współpraca. Czy w Rydułtowach stowarzyszenia współpracują, czy raczej są dla siebie konkurencją?

- Organizacje pozarządowe na terenie miasta Rydułtowy współpracują ze sobą i nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Stowarzyszenia bardzo często ubogacały swoją ofertą wydarzenia kulturalne, zarówno finansowane ze środków norweskich jak również te wcześniejsze. Co ważne spektrum działalności naszych rydułtowskich NGO-ów jest tak szerokie, że oni sami chętnie się uzupełniają. Mamy sportowców różnych dyscyplin, seniorów, grupy aktywizujące młodzież, grupy kulinarne, amatorów gier planszowych, grupę zrzeszającą osoby niepełnosprawne i wszystko odbywa się zgodnie z zasadą „zgoda buduje”. Najlepszym dowodem moich słów jest panel dyskusyjny konferencji z udziałem norweskiego partnera pt. „Rydułtowy to my. Twoje zdanie ma moc”. Na scenie, przedstawicielka jednej z najdłużej działających organizacji w mieście zaproponowała pomoc i chęć współpracy i pomocy naszym najmłodszym stowarzyszeniowym działaczom. Jasne dla wszystkich jest to, że organizacje celem pozyskania środków z miasta na swoją działalność muszą wystartować z ofertą w konkursie, bo do tego zobowiązują nas przepisy. Jednak wszystko odbywa się na zasadach fair play, a sama realizacja zadań to moim zdaniem pełna równowaga, jedność i zgoda.

- Jak układa się współpraca z Norwegami i co jeszcze przed wami w projekcie?

Polsko-norweska współpraca w ramach projektu do tej pory przebiega bardzo dobrze. Obie strony mocno angażują się we wspólną wymianę doświadczeń we wszystkich obszarach, w tym również w obszarze partycypacji społecznej. W ramach współpracy w trzecim sektorze, Polska i Norwegia będą wspólnie współpracować nad rozwiązaniami pozwalającymi m.in na zwiększenie zaangażowania obywateli w procesy decyzyjne, promowanie demokratycznego dialogu i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Korzyści wynikające z tej współpracy są liczne. Przede wszystkim, dzięki wymianie doświadczeń i wspólnym projektom, Polska i Norwegia mogą uczyć się od siebie i wzbogacać swoje praktyki w zakresie partycypacji. Obie strony mają okazję poznać różne modele metody i narzędzia współpracy z mieszkańcami, co może przyczynić się do lepszej skuteczności i efektywności działań na rzecz społeczeństwa. Norwegia z pewnością może zasugerować nam swoje pomysły, jak i Rydułtowy mogą zainspirować ich swoimi rozwiązaniami. To właśnie dzięki różnicom możemy uczyć się od siebie. Wreszcie, polsko-norweska współpraca w obszarze partycypacji społecznej przyczynia się do budowania więzi między Polską a Norwegią, a wzmacnianie relacji między obydwoma krajami sprzyja dalszej współpracy w innych dziedzinach, co może prowadzić do jeszcze większych korzyści dla obu stron.


Materiał powstał w ramach projektu „W cieniu Szarloty - jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 realizowany jest w ramach programu „Rozwój Lokalny”. 

Zobacz także:

MIESZKAŃCY MAJĄ GŁOS - KONFERENCJA POLSKO-NORWESKA W RYDUŁTOWACH

Ludzie

Marcin Połomski

Burmistrz Miasta Rydułtowy

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Sid (46.134. * .46) 16.06.2023 14:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A nie lepiej powiedzieć uczestniczyć lub brać udział?

~efylsendefyl (91.214. * .18) 16.06.2023 11:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czyli obecnie władza nie wie czego potrzeba ludziom. Używanie słów "partycypować" a następnie mówić o lepszym zrozumieniu świadczy o oderwaniu od rzeczywistości władz.