Całkowity koszt pożyczki - od czego zależy?
Pożyczka to pewna alternatywa dla tradycyjnych kredytów gotówkowych. Odznacza się tym, że pożyczkobiorca może przeznaczyć całą zaciągniętą kwotę na dowolny cel. Ponadto z reguły wiąże się z mniejszą ilością formalności oraz krótkim czasem uzyskania środków. Czy idylla może trwać wiecznie? O jakich kosztach warto wiedzieć przed zaciągnięciem pożyczki?
Co składa się na całkowity koszt pożyczki?
Pożyczony kapitał a oddawana pożyczkodawcy kwota to zazwyczaj dwie różne rzeczy, szczególnie gdy zaciągamy ją w instytucji bankowej. Całkowity koszt pożyczki jest właśnie tą względną wartością, która wybiega poza wysokość pożyczonej sumy. Wbrew ogólnemu przekonaniu nie składa się na niego tylko oprocentowanie, chociaż odgrywa ono znaczącą rolę. Tym samym znajomość tych niejako ukrytych opłat może ułatwić wybór tej jednej korzystnej oferty spośród pozostałych.
Na całkowity koszt pożyczki w składają się zatem odsetki oraz opłaty dodatkowe. Te pierwsze wynikają bezpośrednio z wysokości oprocentowania. Obecnie mamy dostęp do rozmaitych platform, które pozwalają na przeanalizowanie tego zagadnienia. Jednym z często wybieranych rozwiązań jest kalkulator odsetek pożyczki. Bez problemu sprawdzimy zatem jaki koszt odsetkowy wygeneruje pożyczka o danej wysokości oraz stopie. Ponadto wskaże, jak rozkładają się one w poszczególnych miesiącach.
Innym zagadnieniem są opłaty dodatkowe, które mogą się wydawać jako nieistotny element całkowitego kosztu, jednak nie raz możemy się zaskoczyć. Wśród nich pojawiają się takie opłaty jak:
- ubezpieczenie pożyczki;
- prowizja za udzielenie pożyczki;
- opłata przygotowawcza;
- opłaty administracyjne;
- koszt ustanowienia ubezpieczenia.
Warto pamiętać, że pożyczkodawca ma prawo zastosować dowolną liczbę opłat. Spotkamy się także z ofertami, gdzie owych opłat nie będzie. Z tego powodu określa się je pożyczkami za darmo, czyli z zerowym oprocentowaniem i brakiem wyżej wymienionych opłat. Takie sytuacje dotyczą zazwyczaj klientów zakładających swoje pierwsze konto w danej instytucji bankowej.
Pożyczka - jaką ofertę wybrać?
Wybór korzystnej pożyczki nie jest prosty ze względu na dużą liczbę ofert proponowanych przez rozmaite instytucje. Warto zatem zastanowić się, gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, gdyż nie zawsze mamy czas, aby udać się do każdego banku i dopytywać o warunki uzyskania pożyczki. Tutaj niezwykle pomocne okazują się dostępne w internecie rankingi oraz kalkulatory. W ten sposób szybko określimy, jakie odsetki oraz ogólne opłaty będą wiązały się z kwotą, którą chcielibyśmy pożyczyć. W ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu i sprawnie wybierzemy tylko te oferty to zgłębienia, które wydadzą nam się korzystne.
W następny kroku możemy skontaktować się z pośrednikiem kredytowym lub udać się bezpośrednio do banku, aby dowiedzieć się więcej o proponowanej umowie. Tym samym zaoszczędzimy czas, który poświęcilibyśmy na doszukiwanie się informacji samodzielnie oraz dowiemy się więcej o warunkach stawianych przez poszczególne instytucje bankowe.
Tekst sponsorowany