Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kasacja, złomowanie pojazdów, czyli jak legalnie pozbyć się starego lub powypadkowego samochodu?

Każdy samochód pewnego dnia w końcu odmówi posłuszeństwa. Jednym zdarza się to wcześniej, innym później, w zależności od tego, jak właściciel dbał o swój pojazd i czy wszystkie sprawy serwisowe były załatwiane na czas. Samochód może też nie nadawać się do użytkowania, jeśli uczestniczył w dość poważnym wypadku. Nie każdy powypadkowy pojazd może nadawać się do naprawy, dlatego jednym z logicznych wyjść jest pozbycie się go. Jak tego dokonać legalnie? Gdzie zezłomować pojazd, aby wszystko odbyło się w zgodzie z prawem? Kiedy możliwe jest złomowanie pojazdu i jakie dokumenty są wtedy niezbędne? Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje dotyczące złomowania starych i powypadkowych pojazdów!

Kasacja, złomowanie pojazdów, czyli jak legalnie pozbyć się starego lub powypadkowego samochodu?
  1. Złomowanie auta — kiedy jest możliwe?
  2. Gdzie zezłomować auto? Rozpocznij od znalezienia zaufanej stacji demontażu pojazdów
  3. Które dokumenty potrzebne są, by złomowanie samochodu doszło do skutku?
  4. Co warto wiedzieć o złomowaniu samochodu?
  5. Ile można zarobić na zezłomowaniu samochodu?

Złomowanie auta — kiedy jest możliwe?

Zastanawiasz się, kiedy stacja demontażu pojazdów może zgodzić się na złomowanie samochodu? Najczęstsze przyczyny, dla których właściciele decydują się na kasację to:

  • brak przeglądu technicznego,
  • zły stan techniczny samochodu, który nie pozwala na uczestnictwo w ruchu drogowym,
  • poważne uszkodzenia w wyniku kolizji lub wypadku,
  • dogłębne uszkodzenie przez pożar lub powódź,
  • zbyt wysokie ceny napraw, które znacznie przewyższają wartość konkretnego pojazdu.

W przypadku starszych samochodów, które mogą sprowadzać niebezpieczeństwo na uczestników ruchu drogowego, ubezpieczenie OC z reguły jest znacznie droższe. Nic więc dziwnego, że bardziej opłaca się zezłomować samochód i zakupić nowy, aniżeli ryzykować, że stanie się coś złego! Decydując się więc na złomowanie, warto zadać sobie pytanie jak zezłomować auto (czytaj na https://najtaniejuagenta.pl/) oraz gdzie to zrobić!

Gdzie zezłomować auto? Rozpocznij od znalezienia zaufanej stacji demontażu pojazdów

Wiele osób nie wie, nie zdaje sobie sprawy z tego, że złomowanie samochodu powinno odbyć się legalnie, na odpowiedniej stacji demontażu. Miejsce to musi posiadać specjalistyczne uprawnienia do kasacji. Tylko wtedy właściciel samochodu może otrzymać dokument potwierdzający zezłomowanie pojazdu. Dlaczego jest to tak istotne? Będzie on potrzebny do wyrejestrowania samochodu w wydziale komunikacji. 

Firmy zajmujące się złomowaniem samochodów posiadają zgodę od marszałka województwa, która daje gwarancję, że działają one w pełni legalnie. 

Które dokumenty potrzebne są, by złomowanie samochodu doszło do skutku?

Zanim zdecydujesz się na złomowanie, koniecznie sprawdź listę dokumentów, które są potrzebne do tego. Oto one:

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • dowód osobisty,
  • karta pojazdu,
  • umowa kupna i sprzedaży,
  • upoważnienie do złomowania, jeśli zamiast właściciela na stację podjeżdża inna osoba bądź wynajęta firma,
  • jeśli na stację demontażu pojazdów samochód odprowadza ktoś inny, właściciel pojazdu musi wypisać mu upoważnienie na złomowanie.

Zezłomowanie samochodu to nie wszystko. Po zakończonym procesie musisz upewnić się, że pracownik stacji przekazał Ci wszystkie potrzebne dokumenty, które pozwolą Ci na bezproblemowe wyrejestrowanie auta. Chodzi głównie o zaświadczenie od stacji o przyjęciu auta na złom oraz o unieważnienie dowodu rejestracyjnego. Do właściciela pojazdu powinna wrócić również nieważna karta pojazdu i tablice rejestracyjne. 

Następnym krokiem jest wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji. Po przyjęciu pojazdu na złom jest na to 30 dni. Dokumenty, które należy przedłożyć w urzędzie to:

  • dokument tożsamości,
  • wniosek o wyrejestrowanie samochodu,
  • karta pojazdu,
  • tablice rejestracyjne,
  • zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu otrzymane od stacji demontażu,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • dowód wniesienia opłaty.

Bardzo istotne jest również to, by poinformować ubezpieczyciela o zezłomowaniu samochodu. Jeśli stało się to przed upływem okresu ubezpieczenia, można śmiało wnioskować o zwrot składki za ten okres, w którym samochód nie będzie już użytkowany.

Co warto wiedzieć o złomowaniu samochodu?

Złomowanie auta może dotyczyć pojazdu kompletnego, ale też niekompletnego. Brakujące kilogramy w samochodzie będą naliczone w formie opłaty dla klienta. Ważne jest to, by złomowany samochód miał 90% swojej masy, która uwzględniona została w dowodzie rejestracyjnym.

Jeśli właściciel samochodu nie posiada karty pojazdu bądź dowodu osobistego, samochód może zezłomować, bazując na dokumencie otrzymanym z wydziału komunikacji. 

Jeśli samochód posiada kilku właścicieli, wszyscy muszą wyrazić zgodę na jego złomowanie. W przypadku śmierci jednego z właścicieli samochód nada się do złomowania, jeśli żyjący właściciel uzyska go w ramach spadku.

Kiedy naprawa samochodu powypadkowego jest nieopłacalna, o czym można przeczytać na stronie https://najtaniejuagenta.pl/naprawa-samochodu-z-ac-koniecznie-sprawdz-owu/, znacznie lepiej jest zdecydować się na złomowanie, aniżeli bezsensowe utrzymywanie.

Ile można zarobić na zezłomowaniu samochodu?

To, ile właściciel otrzyma za złomowany pojazd, zależne jest zwykle od tego, ile waży samochód oraz jaka jest cena za 1 kg stali. 

Materiał zewnętrzny