Złota Odznaka Honorowa dla Muzeum w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA]
23 czerwca w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim odbyła się uroczystość, podczas której wręczona została Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Na uroczystości obecny był między innymi Grzegorz Wolnik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, który wręczył honorowe odznaczenie.
- To moment bardzo wyjątkowy i uroczysty, ponieważ województwo Śląskie jako region kłania się państwu nisko i przekazuje wam najwyższe odznaczenie jakim może uhonorować tych, którzy najbardziej zasłużyli się dla naszego regionu - powiedział Grzegorz Wolnik. - Są różnego rodzaju odznaczenia: państwowe, resortowe, ale jest jedna tylko Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego i to Muzeum na to w pełni zasłużyło. Myślę, że jest to taka instytucja, bez której Wodzisław Śląski nie byłby tak znamienitym miejscem jakim jest. Powiem tak całkiem od serca, że czuję się tu jak u siebie. Dziękuję za stworzenie takiego miejsca, w którym każdy może poczuć się fantastycznie. To miejsce bardzo przyjazne - dodał.
- Wykonaliśmy kawał dobrej roboty, bo byliśmy na wykopaliskach, poznawaliśmy dzieje do granic możliwości, byliśmy w wielu archiwach, robimy bardzo dobrą robotę jeśli chodzi o edukację. Staramy się przybliżyć wam przeszłość. Cokolwiek jest możliwe, robimy to, dla was i za to wszystkim dziękuję. Dziś jest nasze święto - powiedział Sławomir Kulpa.
Nie zabrakło też krótkiego wykładu na temat historii Muzeum oraz przedstawienia tego, czym zajmuje się instytucja na co dzień i czego dokonano na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Noc w Muzeum
Warto wspomnieć, że 23 czerwca odbyła się także Noc w Muzeum. Bramy Pałacu Dietrichsteinów otworzyły się dla zwiedzających o 16.00. Rozpoczęto od wernisażu wyjątkowej wystawy stworzonej z okazji 40-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia, która powstała dzięki pracownikom Wodzisławskiego Centrum Kultury.
- Wystawa jest opowieścią o początkach zespołu, jego drodze do sukcesu, koncertach i ludziach, którzy go tworzyli. Dziś zespół to niemal setka młodych osób z Wodzisławia Śląskiego i okolic, którzy spotykają się i ćwiczą w Wodzisławskim Centrum Kultury - powiedziała Katarzyna Rokowska - Szyroki, dyrektor WCK.
Następnie odbył się wykład dyrektora Muzeum Sławomira Kulpy pt. „Zapach Wiednia, powiew Moraw – Pałac Dietrichsteinów w świetle najnowszych badań” i nocne zwiedzanie Muzeum wraz z grami i zabawami dla dzieci i dorosłych. Rodziny albo grupy przyjaciół mogły spróbować swoich sił w detektywistycznej grze terenowej, która zaprowadziła uczestników do najgłębszych zakamarków Pałacu.