Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Toalety publiczne – kontenery sanitarne vs. tradycyjne toalety. Porównanie kosztów i korzyści

Polska cały czas pozostaje w tyle, jeśli chodzi o dostępność publicznych toalet, choć wiele samorządów i instytucji, a nawet prywatnych inwestorów pracuje nad poprawą tej sytuacji. Problemy często pojawiają się jednak już na etapie decyzji. Sprawdź porównanie dwóch najpopularniejszych rozwiązań w tej dziedzinie – kontenerów sanitarnych i tradycyjnych toalet.

Toalety publiczne – kontenery sanitarne vs. tradycyjne toalety. Porównanie kosztów i korzyści

Kontenery vs. tradycyjne toalety – możliwości

Zacznijmy od sprawdzenia, czy tradycyjne toalety i kontenery sanitarne dają takie same możliwości. Jeśli chodzi o względy praktyczne, są one bardzo zbliżone. Budowa tradycyjnych toalet nie stwarza w zasadzie żadnych ograniczeń co do ich wielkości, designu czy wyposażenia. W przypadku kontenerów jest podobnie. Dostępna przestrzeń jest to prawda ograniczona wymiarami kontenera, ale istnieje również możliwość produkcji niestandardowych kontenerów lub ich dowolnego łączenia.

Kontenery i tradycyjne toalety mogą zapewniać dokładnie taki sam komfort użytkowania. Kontener, podobnie jak tradycyjny budynek, może być podłączony do zasilania i sieci wodno-kanalizacyjnej. Nowoczesne obiekty tego typu standardowo są również wyposażone w energooszczędne oświetlenie i ogrzewanie, a ich ściany są izolowane. Istnieje ponadto możliwość zamontowania wentylacji, klimatyzacji oraz podgrzewaczy wody. Dzięki temu mogą się sprawdzać idealnie niezależnie od warunków pogodowych. Dodatkowym atutem jest możliwość wyposażenia kontenera w zbiorniki na wodę i fekalia. Zapewnia to możliwość jego komfortowego użytkowania nawet w miejscu, które nie pozwala na wykonanie przyłącza do sieci wodno-kanalizacyjnej.

Kontener sanitarny czy tradycyjna toaleta – ograniczenia

Z jakimi ograniczeniami wiążą się porównywane rozwiązania? Jedyne ograniczenia kontenerów sanitarnych, jakie można zauważyć, dotyczą ich przestrzeni. Jak jednak wspomniano wyżej, nie jest to problem nie do przeskoczenia dzięki elastyczności w produkcji i łączeniu kontenerów.

Tradycyjne toalety można uznać za bardziej ograniczające. Po pierwsze, ich budowa jest znacznie bardziej skomplikowana, a cały proces zwykle jest długotrwały. Wymaga zgłoszenia w urzędzie lub uzyskania pozwolenia na budowę oraz przejścia przez szereg formalności. Tradycyjne toalety nie są też mobilne, a ich rozbudowa czy modernizacja zawsze wiążą się z poważnymi, długotrwałymi pracami. Wymagają również ciągłego utrzymania, co może oznaczać, że ich budowa jest bezzasadna w miejscach użytkowanych sezonowo. Kontener sanitarny jako obiekt mobilny może być natomiast postawiony w dowolnym miejscu bez pozwolenia na budowę. Jego przeniesienie również nie stanowi żadnego problemu. Dzięki temu nadaje się świetnie do wykorzystania sezonowego. Warto jednak wiedzieć, że kontener nie może stać w tym samym miejscu dłużej niż 180 dni bez pozwolenia na budowę. Wystarczy jednak po upływie tego okresu przenieść go w inne miejsce na działce.

Tradycyjne toalety i kontenery sanitarne – koszty

Jednym z najważniejszych czynników różniących tradycyjne toalety i kontenery sanitarne są koszty. Budowa obiektu trwale związanego z gruntem jest znacznie droższa niż produkcja i postawienie kontenera sanitarnego. Tymczasem trwałość obiektów jest podobna – kontenery bazują bowiem na ramowych konstrukcjach stalowych, które zapewniają im solidność i minimalizują ryzyko uszkodzenia przy przenoszeniu z miejsca na miejsce.

Dodatkowym atutem kontenerów sanitarnych jest możliwość ich wynajęcia – zapewnia ją np. firma G-CON. Jest to niezwykle elastyczne rozwiązanie, które pozwala optymalizować koszty, szczególnie przy sezonowym lub tymczasowym wykorzystaniu toalet.

Kontener sanitarny czy tradycyjna toaleta?

Tradycyjne toalety z całą pewnością mają swoje atuty, ale nie da się zaprzeczyć, że w przestrzeniach publicznych coraz częściej są wypierane przez trwałe i wszechstronne kontenery. Toalety w kontenerach zapewniają taki sam komfort użytkowania, a jednocześnie są tańsze i łatwiejsze w budowie oraz utrzymaniu. Ich mobilność również może być dużym atutem, podobnie jak elastyczność w zakresie designu czy wyposażenia.

 

 

Materiał zewnętrzny