Śląskie bez granic - Międzynarodowe Dni Folklorystyczne [ZAPOWIEDŹ]
1 września 2023 Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na egzotyczne spotkanie z tradycją i kulturą gości z Chorwacji, Bułgarii, Turcji, Egiptu, Zimbabwe, Ekwadoru i Wysp Zielonego Przylądka. Koncert festiwalowy odbędzie się w ramach Międzynarodowych Dni Folklorystycznych ŚLĄSKIE BEZ GRANIC – Festiwal SILESIA 2023.
„Śląskie bez granic - Międzynarodowe Dni Folklorystyczne - Festiwal SILESIA 2023” KONCERT FESTIWALOWY w Raciborskim Centrum Kultury
1 września (piątek) godz. 18.00, sala widowiskowa RCK RDK, ul. Chopina 21
Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/event/view/id/347096
Więcej informacji na stronie wydarzenia pod linkiem: https://tiny.pl/c97x1
Organizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny festiwal folklorystyczny jest nowatorskim pomysłem kreatywnego podejścia do kultury narodowej i ludowej. W ramach Festiwalu zapraszane są zespoły amatorskie z różnych stron świata, prezentujące zróżnicowany folklor rodzimy ale spojony pewnymi cechami wspólnymi, swoistymi dla każdorazowej edycji festiwalu. Pośrednio zadaniem festiwalu jest dotarcie do młodego pokolenia (zarówno do uczestników jaki i do widzów – odbiorców ) aby namówić ich do aktywnego uczestnictwa w przekazywaniu i odbiorze tradycji muzycznej i tanecznej oraz rodzimych obyczajów i zwyczajów. Znajdując cechy wspólne ale również różnice kulturowe zachęcamy widzów i uczestników do korzystania z dorobku własnego dziedzictwa kulturowego. Przenikające się wzajemnie wpływy różnych kultur stanowią ciekawy materiał wykorzystywany przez choreografów, kompozytorów i pedagogów na co dzień pracujących z zespołami folklorystycznymi.
Partnerem Festiwalu jest CIOFF – Polska Sekcja Stowarzyszenie Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej.
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Festiwal jest ważnym wydarzeniem kulturalnym województwa, a jego założenia wpisują się w strategie Województwa Śląskiego oraz rozwoju turystyki na terenach wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem turystyki kulturowej opartej na niematerialnym dziedzictwie spuścizny ludowej.
Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Województwa Śląskiego.
W koncercie wystąpią:
Matia Gubec - Chorwacja
Towarzystwo Kulturowo-Artystyczne „Matija Gubec” powstało w 1979 roku w Gornje Stubicy w Chorwacji. Pielęgnuje oryginalny folklor regionu stubickiego (pieśni, tańce, zwyczaje i stroje). Zespół liczy około 150 aktywnych członków w różnym wieku.
Na repertuaru zespołu składają się tańce i pieśni z niemal wszystkich regionów etnograficznych Chorwacji (Zagorje ,Prigorje ,Medjimurje, Posavina Slavonia ,Dalmacija). Za swoją działalność otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Brał udział w wielu imprezach i festiwalach w kraju i za granicą m.in. we Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Holandii, Słowenii, w Niemczech i Albanii.
Hemus - Bułgaria
Zespół taneczny „Hemus” z miasta Vratsa powstał w 1967 roku. Przez lata swojego istnienia zespół stał się integralną częścią kalendarza kulturalnego miasta Vratsa. W repertuarze zespołu znajdują się tańce ze wszystkich etnograficznych regionów Bułgarii. Folklor i sztuka ludowa w różnych regionach Bułgarii mają swoje własne cechy charakterystyczne. Dziś oryginalne i autentyczne pieśni i tańce ludowe można zobaczyć i usłyszeć na wielkich festiwalach folklorystycznych i festiwalach ludowych w różnych częściach Bułgarii. Przeszłość historyczna i pochodzenie ludności, położenie geograficzne i cechy naturalne, sposób życia i środki do życia ludzi odcisnęły swoje piętno na pieśniach, tańcach, opowieściach i strojach. Bułgarzy są słusznie dumni ze swojego folkloru. Z naszym folklorem związane są pieśni śpiewane na wiejskich festynach, dożynkach, zebraniach, weselach i innych.
Kaukaski Zespół Tańca i Muzyki Ludowej „Nart” - Turcja
Zespół prowadzi swoją działalność w ramach Stowarzyszenia Kultury Kaukaskiej Sakarya, które powstało w 1966 roku. Zespół posiada repertuar muzyki tanecznej i obrzędowości ludów północno-kaukaskich w Anatolii. Do połowy XIX wieku Czerkiesi zamieszkiwali północno- zachodnią część Kaukazu, wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Morza Czarnego, na południe od rzeki Kubań. W połowie XIX wieku padli ofiarą czystek etnicznych ze strony Imperium Rosyjskiego, po serii powstań zostali usunięci ze swoich terenów. Około 500 tysięcy Czerkiesów zostało przetransportowanych do Turcji
Kythara - Egipt
Kythara została założona w 1988 roku, jest jedną z największych organizacji zajmujących sięprofesjonalną edukacja kulturalną w Egipcie. Swoją siedzibę ma w Kairze. W swoich programach wprowadza w różnorodność kulturalną lokalnych społeczności w Egipcie zachowując jednocześnie bliskie związki z baletem, muzyką i folklorem. Głównym celem działalności Kythary jest edukacja artystyczna odbywająca się na wielu poziomach zaawansowania i skierowana do różnych grup wiekowych.
Uzambezi - Zimbabwe
Zambezi Arts to czołowy multidyscyplinarny zespół artystyczny Zimbabwe z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w pieśniach, tańcach, grze na bębnach oraz opowiadaniu afrykańskich historii. Zespół tworzą artyści głęboko zakorzenieni w swojej lokalnej tradycji, dla których prezentacja afrykańskiego folkloru jest przygodą życia.
Zespół tańca i muzyki andyjskiej „Inti Wayra” - Ekwador
Zespół prezentuje różnorodny folklor wszystkich prowincji Ekwadoru. W swoim repertuarze ma pieśni i tańce andyjskich Indian, naturalnych mieszkańców pogranicza Peru i Ekwadoru. W swojej prezentacji scenicznej zabiera widzów do prekolumbijskiej Ameryki a także pokazuje obrzędy i folklor hiszpańskich kolonizatorów. Zespół charakteryzuje się niezwykłą barwnością kostiumów oraz bardzo melodyjną muzyką, która stanowi o wyjątkowości widowiska.
Bawtuquinhas & Tafunaba - Wyspy Zielonego Przylądka
Bawtuquinhas & Tafunaba zabierze nas do czterech zakątków świata, oferując tradycyjne występy, które odzwierciedlają muzyczne doświadczenia Afryki Zachodniej, Europy, Północnej Brazylii i USA. Zespół odbywa intymną podróż, grając na swoich bębnach, aby zjednoczyć wszystkich ludzi, zgodnie z modlitwami tradycji Afryki Zachodniej, w tym potężnych rytmów „djembe”, bębnów zmieszanych z „timbalami”.To długa podróż przez Atlantyk i wymiana różnych kultur Afryki; podobnie jak muzyka, kuchnia, tańce i zwyczaje, które były wykonywane na ulicach i w dzielnicach niewolniczych Starego Miasta. Działalność zespołu ma na celu promowanie i rozpowszechnianie korzeni kulturowych, obchodów i uroczystości Republiki Zielonego Przylądka, aby odkrywać wpływy afrykańskich mieszkańców wysp, którzy zostali sprowadzeni na Karaiby i do Ameryki podczas lat handlu niewolnikami.
źródło: RCK