Kursy online – nowa forma podnoszenia kwalifikacji czy strata czasu?
Świat zmienia się każdego dnia; świadczą o tym także liczne przemiany na rynku pracy, który jest coraz bardziej wymagający. Aby przysłowiowo nie wypaść z obiegu, powinniśmy uczyć się przez całe życie. Według wielu, nieocenioną pomocą w celu zdobywania nowych umiejętności są właśnie kursy online z certyfikatem, który stanowi potwierdzenie naszych kompetencji w danej dziedzinie. Bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie odnośnie wiarygodności i ważności odbytego przez nich kursu online w oczach potencjalnego pracodawcy. Czy kursy online się liczą? Oczywiście. Szkolenia online mają swoje wady i zalety, zupełnie tak samo jak każda inna forma podnoszenia kwalifikacji. W zależności od własnych preferencji, umiejętności oraz dyspozycyjności, kursy online mogą stać się doskonałym sposobem na szlifowanie swoich dotychczasowych umiejętności.
Główne rodzaje wirtualnych kursów i ich charakterystyka
Współczesne kursy internetowe występują w różnej formule. Ich organizatorzy do wyboru mają dziś mnóstwo opcji technologicznych, pozwalających tworzyć im ciekawe wykłady bogate w materiały i prezentacje, które są w stanie przykuć uwagę odbiorców na dłużej. Zasadniczo na rynku znajdziemy dwa rodzaje kursów:
- kursy online na żywo → najbardziej zbliżone formą do tradycyjnych szkoleń realizowanych w salach wykładowych czy szkoleniowych; uczestnicy wraz z prowadzącymi zajęcia spotykają się wirtualnie w z góry ustalonych terminach po to, by poznawać kolejne porcje materiałów wchodzących w skład zapowiedzi szkoleniowych; spotkanie odbywa się w formie online, poprzez liczne programy do wideokonferencji; jedną z największych zalet tego typu kursów jest wysoka interaktywność, a także możliwość zadawania pytań wraz z realizacją ćwiczeń grupowych; każdy uczestnik może poczuć się w pełni zaopiekowany, uzyskując pomoc i wyjaśnienia w przypadku natrafienia na trudniejsze elementy materiału;
- wcześnie przygotowane kursy online → kategoria ta obejmuje wszelkiego rodzaju kursy internetowe w postaci szeroko pojętego e-learningu, multimedialnych kursów w postaci prezentacji, a także wcześniej nagranych wykładów; materiał szkoleniowy jest dostępny w bardzo różnej formie, jednak cechą wspólną takich kursów jest brak kontaktu z prowadzącym i innymi uczestnikami, a także możliwość ich realizacji w dowolnie obranej przez siebie porze.
Na co zwrócić uwagę, kupując kurs online?
W sieci wręcz roi się od propozycji kursów online wystosowywanych zarówno przez spore firmy, jak i osoby prywatne. Aby nie zakupić kota w worku, najpierw sprawdź kim są osoby prowadzące kurs online – czy to autorytety w swojej dziedzinie? A może topowi reprezentanci branży? Warto pamiętać, że kurs online może dziś skonstruować każdy. Dokładnie więc przyjrzyj się, kto stoi za kursem, który wydaje ci się interesujący. Szczegółowy opis jest równie potrzebny; dzięki niemu możesz dokładnie dowiedzieć się, czego konkretnie się nauczysz i jakie umiejętności posiądziesz. Przykładem ciekawych i sprawdzonych kursów są szkolenia prowadzone przez niepubliczną placówkę oświatową CREATOR, gwarantującą wysoki poziom kształcenia oraz certyfikat MEN, który potwierdza zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych. Na swojej stronie internetowej, https://creatorkursy.pl/, osoby zainteresowane zgłębieniem tajników projektowania wnętrz mogą odnaleźć wiele propozycji poszerzenia swoich kompetencji. Warto zawczasu sprawdzać wiarygodność kursów – zaoszczędzi się nie tylko swój czas, lecz również pieniądze.
Materiał zewnętrzny