Kaszka na twarzy – jak się jej pozbyć?
Kaszka na twarzy to problem, z jakim boryka się wiele osób w różnym wieku. Czasami dotyka nawet tych, którzy przykładają dużą wagę do pielęgnacji, każdego dnia starannie przechodzą przez kolejne jej kroki, korzystając przy tym z całej masy różnych produktów. Skąd zatem bierze się kaszka na twarzy i jak się jej pozbyć? Co na kaszkę na twarzy najlepiej się sprawdzi? Podpowiadamy!
Kaszka na twarzy – czym jest?
Pojęciem kaszka na twarzy określa się drobne, podskórne grudki w kolorze ciała, występujące na twarzy w większych skupiskach. Te znajdujące się tuż pod skórą grudki to najczęściej nic innego jak zaskórniki zamknięte, choć kaszka na twarzy może mieć też postać alergiczną. Wspomniane zmiany dotyczą zwłaszcza cery mieszanej, tłustej i trądzikowej, zdecydowanie rzadziej innych typów skóry.
Gdzie pojawia się kaszka na twarzy?
Kaszka na ogół pojawia się na czole lub brodzie, niekiedy także na policzkach, pod oczami lub na skroniach. Czasem zdarza się, że niewielkie grudki tworzą się na innych partiach ciała takich jak ramiona, plecy, klatka piersiowa czy szyja.
Charakterystyczne dla kaszki grudki pod palcami mogą być zarówno miękkie, jak i twarde, przy czym zwykle dają się łatwo przesunąć pod lekkim naciskiem. Choć raczej nie powodują dolegliwości bólowych, to często towarzyszy im zaczerwienienie i swędzenie.
Jakie są przyczyny powstawania kaszki na twarzy?
Wśród możliwych przyczyn tworzenia się kaszki na twarzy wymienia się m.in.:
- zablokowanie ujść gruczołów wytwarzających łój i nagromadzenie sebum,
- nieprawidłowa produkcja i rogowacenie komórek skóry,
- zablokowanie ujść mieszków włosowych,
- zaburzenia gospodarki hormonalnej,
- zatkanie porów skóry przez nieodpowiednie kosmetyki,
- uszkodzenia skóry (rany, blizny, urazy etc.),
- nadmierne opalanie i ekspozycja na promieniowanie UV.
Jak pozbyć się kaszki na twarzy?
Chcąc pozbyć się nieestetycznych podskórnych grudek z twarzy, trzeba przede wszystkim przyłożyć się do codziennej pielęgnacji, przeprowadzając ją w odpowiedni sposób. Poniżej pokrótce omawiamy kroki, które powinno się podjąć, aby pomóc skórze w redukcji tych zmian.
Oczyszczanie twarzy
Każdego dnia rano i wieczorem pielęgnację zacznij od demakijażu przy pomocy płynu micelarnego lub olejku. Następnie dokładnie oczyść twarz delikatnym żelem lub pianką do mycia twarzy. Dobierz odpowiednie produkty dla Twojego typu skóry. Unikaj stosowania agresywnych środków myjących lub mydła, które mogą podrażniać skórę.
Resztki sebum, brudu i zanieczyszczeń, które mogą pozostać na skórze po umyciu twarzy, pomoże usunąć tonik. Naturalne wegańskie toniki do pielęgnacji twarzy znajdziesz na https://manunatu.pl/naturalne-toniki-do-twarzy.
Nawilżanie twarzy
Po umyciu i dokładnym oczyszczeniu twarzy zastosuj lekki, nietłusty krem nawilżający dostosowany do potrzeb Twojej skóry. Dobrze nawilżona skóra jest bardziej zdolna do utrzymania równowagi i zapobiegania nadmiernej produkcji sebum.
Poznaj wegańskie kremy do twarzy, stworzone wyłącznie na bazie składników pochodzenia naturalnego od warszawskiej manufaktury Manu Natu, dostępne na https://manunatu.pl/naturalne-kremy-do-twarzy. Sprawdzą się zwłaszcza dla cery suchej i wrażliwej, podrażnionej, trądzikowej, dojrzałej i z pierwszymi oznakami starzenia. Wypróbuj też naturalne serum do twarzy (do kupienia tutaj: https://manunatu.pl/naturalne-serum-do-twarzy), które dostarcza skórze składników aktywnych, wspomagających jej odbudowę i poprawiających jakość.
Higiena
Upewnij się, że używasz czystych ręczników, aby uniknąć potencjalnych źródeł zanieczyszczeń na skórze. Najlepiej wycieraj twarz po myciu papierowym ręcznikiem.
Unikaj też dzielenia się z innymi swoimi kosmetykami do pielęgnacji i nie korzystaj z cudzych. Jeśli jakiś produkt wymaga nabrania go bezpośrednio palcami, zawsze dbaj o to, by przed nałożeniem dłonie były czyste.
Złuszczanie
Raz lub dwa razy w tygodniu zastosuj delikatny peeling enzymatyczny albo mechaniczny (w zależności od rodzaju cery). Pomaga to usunąć martwe komórki skóry i zapobiega zatykaniu porów. Unikaj agresywnego złuszczania, które natomiast może zbytnio podrażnić skórę.
Niewyciskanie
W żadnym wypadku nie próbuj wyciskać podskórnych grudek na twarzy. To może prowadzić do zakażeń, blizn lub stanów zapalnych. Jeśli zmiany skórne sprawiają Ci kłopoty i nie jesteś w stanie samodzielnie się z nimi uporać, skonsultuj się z dermatologiem, który może zaproponować specjalistyczne podejście do ich usunięcia.
Materiał zewnętrzny