Nie było kawałeczka kompromisu. Najnowocześniejsze przedszkole w Raciborzu zaczęło działać w Markowicach [LIVE]
Powstawało 8,5 miesiąca, zbudował je Borbud, kosztowało podatników Raciborza 3 mln zł (reszta z rządowego dofinansowania). Prezydent Polowy z wiceministrem Jabłońskim i senator Gawędą 1 września otworzyli oficjalnie nowy obiekt. Dyrektor placówki w dzielnicy Markowice - Jolanta Cyran powiedziała, że wszystko zaczęło się od marzenia i ta przestrzeń była bardzo potrzebna.
Uroczyste otwarcie poprowadziła Joanna Stanisz-Cebula z prezydenckiego biura. Przedstawiła swego szefa Dariusza Polowego jako inicjatora wydarzenia.
Jako szczególnych gości przedstawiono wiceministra i kandydata na posła z PiS - Pawła Jabłońskiego i senator Ewę Gawędę. Obecni byli również naczelnik miejskiej edukacji Krzysztof Żychski, wiceprezydenci Dominik Konieczny i Dawid Wacławczyk oraz proboszcz parafii św. Jadwigi ks. Józef Ibrom. - Najbardziej witam wszystkie dzieci w ich pięknym, nowym przedszkolu - podkreśliła prowadząca.
Gdyby nie pandemia…
Dariusz Polowy swoją przemowę zaczął nie od tradycyjnego „szanowni państwo”, ale od „drogie dzieci”. - Wszyscy, którzy tu dziś przyszli, są tu po to żeby celebrować spełnienie marzenia dzielnicy Markowice. W 2019 roku zaczęliśmy proces, który udało się dziś zwieńczyć. Wtedy kupiono działkę pod przedszkole. Gdyby nie pandemia, byłoby ono oddane 2 lata wcześniej. Udało się zdiagnozować realne potrzeby tej dzielnicy, na które odpowiadamy tym budynkiem. Wpierw był akt notarialny, następnie projekt, pozwolenie na budowę. To był grudzień 2022 i w 9 miesięcy zakończyła się budowa, wydano pozwolenie na użytkowanie. Od 1 września opieka nad dziećmi jest tu możliwa - mówił do licznie zgromadzonych w nowym obiekcie.
WIDEO: TRANSMISJA NA ŻYWO Z OTWARCIA PRZEDSZKOLA W MARKOWICACH
Wyjątkowi ludzie edukacji
Prezydent nazwał go najlepszym, co można było dać dzielnicy. - W każdym miejscu są najlepsze technologie i najlepsze rozwiązania. Gmina zapłaciła ponad 3 mln zł, a pozostałą część pokryły środki z Rządowego Funduszu Inwestycji, co pokazuje to, aby dobrze współpracować z poziomem rządowym, sięgać po każdy możliwy projekt i do każdej złotówki miejskiej dołożyć przynajmniej jedną z innego źródła. Dziękuję panu Pawłowi Jabłońskiemu, bo to jego realne wsparcie, przy zaangażowaniu pani senator umożliwiło pozyskanie tych środków. Jestem niezmiernie dumny, że mogę tutaj być. Brawo panie naczelniku, brawo pracownicy wydziału edukacji. To wyjątkowi ludzie. Wykonawcy też należą się brawa. Tu nie było kawałeczka kompromisu, toczyła się walka o to, co najlepsze - podkreślił prezydent Polowy.
Wręczył przy tej okazji nagrody pieniężne dla naczelnika Żychskiego oraz praconic wydziału - Moniki Rim-Niestrój i Katarzyny Komor.
Komfortowo i przyjaźnie
Szef miejskiej oświaty Krzysztof Żychski podał, że termin wykonania inwestycji był bardzo krótki, prace trwały 8,5 miesiąca.
Powstało 5. sal dydaktycznych, sala gimnastyczna, sala integracji sensorycznej, pokoje logopedy, psychologa i pielęgniarki. - Jest komfortowo i przyjaźnie - podkreślał Żychski. Dodał, że zastosowano tu ogrzewanie podłogowe i klimatyzację, są tarasy i plac zabaw. Działa instalacja fotowoltaiczna o mocy 45 KW, wywiercono 20 otworów pod gruntowe pompy ciepła.
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński przekazał, że podziela wielką radość obecnych i to miejsce pokazuje, że jeśli się chce, to się da. Ceni tę pracę wykonaną z wielką determinacją, chwali dobry zespół ludzi i dobrze przygotowany wniosek. - Prezydent Polowy w Warszawie zabiegał o te pieniądze i cieszę się, że mogłem mu w tym pomóc, a to nie jest koniec dobrych wieści dla Raciborza - zapewnił członek rządu Zjednoczonej Prawicy.
Senator Ewa Gawęda dziękowała Polowemu i Jabłońskiemu za współpracę, której efekt można oglądać. - Dziękuję panu ministrowi za wsparcie dla mojego okręgu - oznajmiła.
Kolejne marzenie dotyczy szkoły
Ksiądz Ibrom poświęcił nowy obiekt, modląc się by Chrystus wszedł pod dach przedszkola. Poświęcił krzyż, który zawiśnie w przedszkolu. - Wielkie Bóg zapłać księdzu za ten akt - podsumowała Joanna Stanisz-Cebula.
Ostatnia przemawiała dyrektor Jolanta Cyran, która pokieruje tym obiektem. Zabrała głos w imieniu dzieci, pracowników i rodziców. - Chcę wszystkim podziękować, bo choć wszystko zaczyna się od przedszkola, to także zaczyna się od marzeń, które zostały doprowadzone do tego momentu. Potrzebowaliśmy tej przestrzeni, dzięki której mamy szansę na dobry start i fantastyczny rozwój. Dziękuję panu prezydentowi, który miał plan i wcielił go w życie. Wydział edukacji zadbał o innowacje, o szczegóły, wszystko tu jest przemyślane, dla dobra dzieci - stwierdziła dyrektor. Przekazała, że w Markowicach mają jeszcze jedno marzenie: remont szkoły. - Mam nadzieję, że prezydent ma już plan - podsumowała.
- Podobnie jak w przypadku nowego żłobka na Ostrogu, Miasto Racibórz postawiło sobie za cel stworzenie przedszkola spełniającego najwyższe standardy i generującego oszczędności w długoterminowym użytkowaniu. W tym duchu, zastosowano sprawdzone technologie, takie jak gruntowe pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne wraz z magazynami energii. Dzięki nim, przewidywane koszty zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej, będą znacząco niższe niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Co więcej, zastosowanie tzw. zielonych technologii ma minimalny wpływ na środowisko naturalne i jakość powietrza, doskonale harmonizując z ideami Raciborskiego Klastra Energii - przekazała mediom po uroczystości Joanna Stanisz-Cebula.
Zdjęcia i wideo mad, tekst ma.w
Informacja Urzędu Miasta Racibórz:
Budowa nowego przedszkola w Markowicach przebiegła bardzo sprawnie. Cały obiekt, wraz zagospodarowaniem terenu, powstał w zaledwie 9 miesięcy. Celem było, aby przedszkole zostało oddane do użycia już we wrześniu 2023 roku i dzięki temu realnie i szybko zaspokoiło potrzeby rodziców i dzieci. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 9,6 mln złotych, z czego aż 6,3 mln złotych pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Uroczystość z okazji otwarcia przedszkola miała miejsce 1 września, symbolizując wyjątkowy początek roku szkolnego dla najmłodszych mieszkańców. Gospodarzem wydarzenia był prezydent Dariusz Polowy, a uczestniczyli w nim znakomici goście m.in. minister Paweł Jabłoński, senator Ewa Gawęda oraz przedstawiciele miejskich placówek oświatowych i kulturalnych. Jednak prawdziwymi bohaterami tego dnia byli mali raciborzanie, którzy z radością wkroczyli do nowego przedszkola wraz ze swoimi rodzicami.
Prezydent Dariusz Polowy w swoim przemówieniu nie krył dumy z osiągnięcia tego ważnego celu. Wskazał na wysoką jakość oraz ekspresowe tempo realizacji projektu, które w pełni odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Raciborza w zakresie edukacji przedszkolnej. "Bardzo się cieszę, że dziś możemy otworzyć to piękne przedszkole w dzielnicy Markowice. To realna odpowiedź na prawdziwe potrzeby naszych mieszkańców. To nie tylko budynek, to przestrzeń, w której nasze dzieci będą się uczyć i rozwijać swoje zdolności." – podkreślił prezydent, dziękując naczelnikowi Wydziału Edukacji Krzysztofowi Żychskiemu i jego zespołowi za ogromne zaangażowanie w ten projekt.
Podobnie jak w przypadku nowego żłobka na Ostrogu, Miasto Racibórz postawiło sobie za cel stworzenie przedszkola spełniającego najwyższe standardy i generującego oszczędności w długoterminowym użytkowaniu. W tym duchu, zastosowano sprawdzone technologie, takie jak gruntowe pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne wraz z magazynami energii. Dzięki nim, przewidywane koszty zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej, będą znacząco niższe niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Co więcej, zastosowanie tzw. zielonych technologii ma minimalny wpływ na środowisko naturalne i jakość powietrza, doskonale harmonizując z ideami Raciborskiego Klastra Energii.
Uroczystość otwarcia przedszkola była wyjątkowym momentem, łączącym radość dzieci i ich rodziców, z dumą z osiągnięcia ważnego celu dla społeczności. Dzięki takim inwestycjom miasto Racibórz wyrasta na lidera w dziedzinie nowoczesnej edukacji, stanowiąc inspirację dla innych społeczności.
Ludzie
Radny, były prezydent Raciborza
Była senator.
Poseł na Sejm RP
Nikt nie podziękował Pani Sabinie, dotychczasowej dyrektor przedszkola. Gdyby nie ona, jej upór i miłość do dzieci nie byłoby tego przedszkola dziś. Nagrody dostają ludzie którzy o tej pracy nie mają pojęcia, a gdzie nagrody dla nauczycieli przedszkoli, dla Pani Sabiny która przez tyle lat wkładała tam całe swoje serce. Za jej kadencji przedszkole było na najwyższym poziomie, jak będzie teraz nie wiadomo. Szkoda ze na koniec nikt jej nie docenił, nie powiedział dziękuję...
Dobrze, że powstał żłobek, ale dzięki temu Racibórz nie będzie "wielki". Brak zgody prezydenta z radnymi, wieczne kłótnie i podchody obniżają jakość działań samorządu. Okoliczne miasta i bez lizania 4 liter rządzącym inwestują więcej niż w Raciborzu. Prezydent Polowy jest jeden, radnych ponad 20. Trudno wszystko zwalić na radnych, proporcje mówią za siebie, kto nie potrafi w kompromisy.
Tak właśnie powinno miasto się rozwijać. Tak szybko powinno powstać lodowisko, tak szybko powinni działać radni opozycji, dla dobra ludzi którzy w Raciborzu mieszkają.
I co? Opozycja bije pianę, a Polowy buduje.
Dziękuję Pani Sabinie, poprzedniej Pani dyrektor która była min. inicjatorem tej inwestycji.