Budowlanka-Gastronomik ma swój sztandar. Ufundowali go rodzice. “Symbol wartości, które są fundamentem szkoły”
Gospodarzem powiatowej inauguracji roku szkolnego 2023/24 było 4 września CKZiU nr 1 w Raciborzu. Wydarzenie odbyło się w nowej auli placówki, którą w dwa lata wyremontowali uczniowie i nauczyciele. - Jesteśmy w historycznym momencie, kształcimy ponad tysiąc osób - podkreślił dyrektor centrum Jacek Kąsek.
Materiał wideo:
Nowy sztandar szkolny ufundowała rada rodziców. Od jego przekazania zaczęła się uroczystość. O sztandarze mówiono jako o symbolu najwyższych wartości, honoru, tradycji i szacunku dla człowieka, a także symbolu wspólnych dążeń uczniów, rodziców i nauczycieli. - To znak tożsamości i jedności, łączący dawne i przyszłe pokolenia uczniów, podkreślający chlubne tradycje szkoły, które są zobowiązaniem - mówiła Małgorzata Tietz szefowa rady rodziców, która przekazała sztandar na ręce dyrektora CKZiU - Jacka Kąska. Ten cieszył się z cennego daru dla całej społeczności szkoły. Mówił, że to symbol wartości, które są fundamentem pracy wychowawczej szkoły.
WIDEO: TRANSMISJA POWIATOWEJ INAUGURACJI ROKU SZKOLNEGO 2023/34
Sztandar przejął poczet sztandarowy uczniów. - Będziemy go szanować, nie splamimy jego honoru - obiecała młodzież.
Historyczny moment
Jacek Kąsek w swojej przemowie podał, że nową aulę budowano dwa lata i jest ona dziełem uczniów oraz pracowników szkoły, z niewielkim udziałem firm zewnętrznych. Zaznaczył, że 4 września 2023 roku jest jednym z ważniejszych dni w historii szkoły, bo ta zyskała swój sztandar.
Poprzednia inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się w Budowlance-Gastronomiku w 2019 roku.
WIDEO: STAROSTA RACIBORSKI INAUGURUJE NOWY ROK SZKOLNY
Aktualnie to druga pod względem liczebności uczniów szkoła w powiecie - po Mechaniku. Zanotowała rekordowe nabory, ma 13 nowych oddziałów - 7 w technikum, 6 w szkole branżowej. Kształci ponad 1000 uczniów w 38. oddziałach, w 20. zawodach.
W ósmym roku działalności CKZiU nr 1 placówka jest po transformacji dziejowej jak oznajmił Kąsek - są tu nowe pracownie do nauki wszystkich zawodów.
Budynek, w którym odbyła się inauguracja, datowany jest na 1908 rok. - Już 115 lat służy miastu. Na początku była tu szkoła powszechna. W 1945 roku został poważnie uszkodzony, ale później odbudowany. Właśnie mija 60 lat prowadzenia zajęć edukacyjnych w tym obiekcie, a za 2 lata obchodzić będziemy 80-lecie istnienia kompleksu dwóch szkół przy Wileńskiej.
WIDEO: GABRIELA LENARTOWICZ PRZEMAWIA NA ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Majstrowanie w systemie oświatowym
Dyrektor złożył okolicznościowe życzenia, aby nauczyciele swój dzień pracy nie traktowali jako obowiązku, ale pracę dla dobra uczniów i szkolnictwa zawodowego. Uczniom życzył roku pełnego sukcesów. - Korzystajcie z naszego doświadczenia - apelował do nich. Zwrócił się także do kolegów dyrektorów placówek powiatowych. - Wiem, że codziennie myślicie o swojej szkole, a wasza determinacja i zaangażowanie budzą szacunek. Przeżyliśmy w tej karierze wielu ministrów, kuratorów, starostów i zawsze dziwimy się odgórnemu majstrowaniu w systemie oświatowym, bo to nie ułatwia nam pracy. Gościmy dziś tych, co mają udział w stanowieniu prawa. Tym państwu życzę dobrych decyzji, bo takie będą Rzeczpospolite jak jej młodzieży wychowanie - podsumował szef Budowlanki-Gastronomika.
WIDEO: POSEŁ ADAM GAWĘDA O NOWEJ DRODZE ŻYCIOWEJ W NOWYM ROKU SZKOLNYM
Podczas inauguracji ślubowanie złożyli także nauczyciele. W sierpniu zdali egzamin na stopień nauczyciela mianowanego:
- Pan Daniel Litwin – nauczyciel Centrum Kształcenie Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu,
- Pani Linda Dedek – nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik" w Raciborzu,
- Pani Karolina Lewosz – nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu,
- Pani Joanna wójcik – nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu,
- Pani Aleksandra Barwiak – nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu,
- Pani Anna Mierzejewska – nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu,
- Pani Izabela Gambalczyk – nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu,
- Pani Ewelina Baron – nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu,
- Pani Aleksandra Rudyszyn-Grech – nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu,
- Pani Michalina Pytel – nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu,
- Pani Marta Kądzioła – nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu,
- Pani Agnieszka Pawlik – nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu,
- Pani Paulina Środula – nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu
Ludzie
Starosta Raciborski
To są czasy i to jest samorząd. Sztandar fundują rodzice, sale remontują uczniowie, firmy zewnętrzne a na spotkaniu politycy i radni, zarząd. Czy nie powinny takie spotkania być w starostwie organizowane a nie w szkole? Szkoła jest dla uczniów i nauczycieli. Może warto zaprosić rodziców i uczniów co fundowali i remontowali ?
W jaki sposób całkiem nowy sztandar łączy z dawnymi pokoleniami?
Znów ktoś namłócił całą furę frazesów...