Nauki św. Hildegardy promowane w Wodzisławiu Śląskim
Już 17 września w Kościele przypada wspomnienie św. Hildegardy z Bingen, wyniesionej na ołtarze i ogłoszonej Doktorem Kościoła w 2012 roku przez papieża Benedykta XVI. W Wodzisławiu Śląskim działa Centrum św. Hildegardy „Ku Zdrowiu”, które tak jak Święta, zajmuje się całym przekrojem zagadnień służących harmonii ciała i ducha.
Nauki św. Hildegardy promowane w Wodzisławiu Śląskim
Święta Hildegarda to postać, która zapisała się w historii jako kompozytorka muzyki liturgicznej, zielarka, uzdrowicielka, przyrodniczka,poetka i mistyczka. Nie bała się „eksperymentować” i „prowadzić badania”, podróżować, głosząc publicznie kazania, co w średniowieczu było przecież domeną duchownych płci męskiej. Hildegarda żyła w latach 1098-1179 (zmarła 17 września). Była pierwszą kobietą, która samodzielnie założyła klasztor żeński. Wszystko, co robiła: wyniki prac, przemyślenia, przekazy Stwórcy – dokładnie zapisywała od 1141 roku, zgodnie z przesłaniem objawień, których doznawała od dzieciństwa. Dziś ze schedy św. Hildegardy korzysta wiele dziedzin, m.in. teologia, medycyna i dietetyka.
Połączenie ducha i ciała
Także w Wodzisławiu Śląskim nauki św. Hildegardy są z powodzeniem wdrażane w życie. Centrum św. Hildegardy „Ku Zdrowiu” powstało z inicjatywy Agnieszki Wilk, która z zawodu jest neurologopedą i mistrzem naturopatii.
- Dawno temu chciałam studiować medycynę, ale kiedy moja przyjaciółka opowiedziała mi o zajęciach w prosektorium, uznałam, że nie podołam temu zadaniu. Wtedy zdecydowałam o wyborze kierunku psychologii i pedagogiki. Pierwszym ważnym dla mnie przedmiotem była logopedia, która okazała się moim późniejszym zawodem, i prawdziwą pasją – wspomina Agnieszka Wilk, która zainteresowała się naukami św. Hildegardy po śmierci mamy w 2016 roku. - Zaczęłam pogłębiać wiedzę związaną z psychosomatyką. Tak zaczęła się moja przygoda z medycyną komplementarną. Wzięłam udział w wielu konferencjach, warsztatach i postach wg św. Hildegardy, a później wszystko potoczyło się bardzo szybko. Ukończyłam stosowne studium w Warszawie. Od października przede mną Studium św. Hildegardy Akademicki Kurs Teologiczny, którego organizatorem jest Polskie Centrum św. Hildegardy oraz Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Poznałam osobiście najważniejszych specjalistów zajmujących się spuścizną św. Hildegardy w Polsce i Europie, a także środowisko osób kultywujących jej nauki – mówi Agnieszka Wilk, która obecnie mocno promuje nauki Mniszki z Bingen, jej styl życia, dietę i dążenie do wiedzy.
A żeby poczuć ducha miejsc, w których żyła i działała św. Hildegarda oraz dopełnić potrzeby uświęcenia stworzonej dla Centrum ikony jej wizerunku, współorganizuje w przyszłym miesiącu pielgrzymkę do Bingen, Eibingen i Rupertsberg’u.
Konferencja i wieczerza
Centrum „Ku Zdrowiu”organizuje m.in. konferencje, spotkania i tzw. „wieczerze hildegardowe”. Wszystko to ma na celu promowanie żywienia w oparciu o nauki Świętej, ziołolecznictwa i wielu innych dziedzin. Już w najbliższy weekend będzie można zaczerpnąć sporą dawkę wiedzy na temat Świętej Hildegardy oraz jej nauk. Pierwszym wydarzeniem będzie konferencja, organizowana 16 września w ramach Festiwalu Fide et Amore. X Konferencja naukowa wokół św. Hildegardy z Bingen odbędzie się w sali konferencyjnej Parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej. Chęć udziału w konferencji należy zgłosić mailowo na adres ecce.homo@onet.pl.
W niedzielę 17 września natomiast na mszy o godz. 16.00 w Turzy Śląskiej będzie mieć miejsce poświęcenie obrazu św. Hildegardy, zaś o godz. 18.00 w hotelu „Jordaszka” rozpocznie się „hildegardowa wieczerza”. - Podczas Wieczerzy zdegustujemy wyjątkowe hildegardowe potrawy oraz wysłuchamy wykładu zielarza, fitoterapeuty, praktyka naturopatii Jana Wojcierowskiego na temat: ,,Borelioza-zapobieganie, diagnostyka, leczenie klasyczne oraz możliwe terapie alternatywne" – zapowiada Agnieszka Wilk. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia uzyskać można pod numerem tel. 734 16 99 56.