Jak odpowiednio zabezpieczyć pracownika magazynowego?
Priorytetem każdego przedsiębiorstwa logistycznego jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego wyposażenia, w celu zminimalizowania ryzyka odniesienia przez niego urazów. Praca w magazynie polega głównie na organizowaniu przestrzeni hali – pracownik może być odpowiedzialny za rozładunek towaru lub obsługę sprzętu magazynowego (na przykład wózków widłowych). Do innych obowiązków zalicza się kontrola jakości składowanych produktów i sporządzenie odpowiedniej dokumentacji. Podczas wykonywania poszczególnych zadań, pracownik może doznać wielu urazów. Magazyn to miejsce, gdzie stale się coś dzieje; nieprzestrzeganie zasad BHP lub bycie nieodpowiednio wyposażonym może okazać się dla pracownika czymś wyjątkowo zgubnym. Postanowiliśmy przybliżyć najczęstsze zagrożenia występujące w magazynie oraz pokazać, że nie zawsze niebezpieczeństwo widoczne jest na pierwszy rzut oka.
Pracowniku, uważaj na...czyli potencjalnie niebezpieczne sytuacje i ich konsekwencje
Pracownicy magazynu każdego dnia mają styczność z paczkami oraz przedmiotami, które niejednokrotnie ważą naprawdę sporo. Muszą oni przetransportować przesyłki do konkretnego miejsca, jednocześnie dbając o to, by towar w żaden sposób nie został uszkodzony. Tego rodzaju wysiłek fizyczny angażuje do pracy naprawdę różne grupy mięśni, co stanowi pewien stopie zagrożenia dla ich zdrowia. Do tego dołączyć jeszcze wszelkie prace na wysokości i...wysokie ryzyko wystąpienia obrażeń murowane. Do najczęstszych zagrożeń dotyczących na magazynie są urazy oraz stłuczenia spowodowane poślizgnięciami i potknięciami na nierównych powierzchniach, upadki z wysokości, potrącenia przez wózki widłowe czy uderzenia spowodowane spadającymi przedmiotami. Praca na magazynie to również wystawienie się na wysoki poziom hałasu, który bardzo często powoduje uszczerbek narządu słuchu. Na poziom bezpieczeństwa w magazynie wpływają aspekty takie jak:
- nieprawidłowe działanie maszyn i sprzętów do poruszania się po magazynie;
- przeprowadzenie i jakość szkoleń operatorów;
- zmiany w konfiguracjach systemu składowania;
- uszkodzenia elementów systemu odpowiedzialnego za składowanie;
- niewystarczające oświetlenie.
To jednak nie wszystko. Za wypadek przy pracy może odpowiadać również stan posadzki magazynowej.
Jakie wymagania powinna spełniać posadzka w magazynie wysokiego składowania?
Od nowoczesnych magazynów wysokiego składowania wymaga się bezpieczeństwa oraz funkcjonalności. Hala powinna być zaprojektowana w taki sposób, by przepływ materiału oraz operacje logistyczne wykonywano efektywnie, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników. W przypadku oceny posadzki bardzo ważna jest dokładność jej wykonania. Podłoga powinna być odpowiednio płaska oraz wypoziomowana, a przy tym pozbawiona jakichkolwiek uszczerbków czy dziur. Nawet niewielkie nierówności mogą skutkować znacznym odchyleniem się masztu wózka widłowego do pionu, co grozi kolizją w przypadku regałów z bardzo wąską ścieżką transportową. Efekt? Katastrofa murowana. Aby zapobiec tego rodzaju niebezpieczeństwo, formy takie jak VAWNIK S.C oferują przedsiębiorcom renowację posadzek betonowych oraz ich polerowanie. Skorzystanie z tego rodzaju usługi poprawia bezpieczeństwo w hali magazynowej, usprawniając procesy zachodzące na magazynie. Zadowoleni i zdrowi pracownicy pracują efektywniej, zaś przychody firmy rosną. Środowisko pracy ma ogromne znaczenie dla wyników przedsiębiorstwa – w interesie pracodawcy jest sprawienie, by było ono przyjazne każdemu pracownikowi, który przekracza próg hali.
Materiał zewnętrzny