Żeby otrzymać odszkodowanie za błąd medyczny, musisz go udowodnić. Zobacz jak to zrobić
Nie ma co ukrywać. Rozprawy sądowe o błędy medyczne należą do najtrudniejszych nie tylko dla poszkodowanych Pacjentów, ale także dla samego sądu czy prawnika, który wziął na siebie ciężar walki o godne odszkodowanie za zaniechanie lekarza specjalisty. Skomplikowanie tematu sprawia, że do uzyskania rekompensaty pieniężnej za wyrządzoną krzywdę niezbędne będzie zebranie masy skutecznych dowodów. To właśnie z tego powodu samodzielne ubieganie się o odszkodowanie za błąd medyczny nie będzie najlepszym pomysłem. Potrzebujesz rzetelnego wsparcia, już na kilku pierwszych etapach. Zastanawiasz się, jak udowodnić lekarzowi lub placówce medycznej błąd w wykonywaniu ich zawodu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule!
Skorzystaj z pomocy doświadczonych ekspertów, aby skutecznie udowodnić błąd lekarza
Już na samym początku warto podkreślić, że to zawsze na Pacjencie będzie spoczywał obowiązek zgłoszenia sprawy, zebrania materiału dowodowego i udowodnienia lekarzowi lub placówce błąd w trakcie przeprowadzonego leczenia. Niezwykle istotny będzie tu rodzaj zaniechania i okoliczności, w jakich specjaliści popełnili podejrzewany przez Ciebie błąd. Do najcięższych przypadków należą zaniedbania w trakcie prowadzenia ciąży bądź w trakcie akcji porodowej. Nie oznacza to jednak, że za niedopatrzenie lekarza w przypadku wykonywania innej procedury medycznej nie możesz ubiegać się o odszkodowanie. Jest ono możliwe do wywalczenia wyłącznie na drodze sądowej, gdzie musisz udowodnić brak swojej winy i rażące błędy w sztuce lekarskiej po stronie specjalistów. Żeby mieć stuprocentową pewność przeprowadzanych działań, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy ekspertów w tej dziedzinie. Na stronie prawapacjenta.org znajdziesz rzetelne wsparcie, świadczone przez Ośrodek Pomocy Poszkodowanym, który na swoim koncie ma wiele wygranych spraw o odszkodowania za błędy medyczne. Część z nich odbiła się głośnym echem w mediach. Darmowa porada oferowana przez wykwalifikowanych prawników z pewnością nakreśli Ci skuteczną ścieżkę walki o swoje prawa.
Jakie materiały musisz skompletować, żeby móc udowodnić błąd medyczny?
Aby materiał dowodowy w walce o odszkodowanie za błąd medyczny był kompletny, powinien znaleźć się w nim absolutnie każdy szczegół dotyczący Twojego leczenia, wizyt u specjalistów czy kosztów poniesionych z tytułu realizowania zaleceń lekarzy bądź naprawiania ich niedopatrzeń. Co istotne, warto w pierwszej kolejności zweryfikować, czy po stronie Pacjenta nie doszło nawet do małego niedopatrzenia. Wystarczy jedna niezrealizowana recepta bądź jedna opóźniona wizyta u specjalisty, aby sprawa sądowa o odszkodowanie medyczne mogła zmienić całkowicie swój kurs. Skrupulatne wywiązywanie się z zaleceń lekarzy stanowi więc absolutną podstawę, jeżeli mówimy o udowadnianiu zaniechań medycznych. Jeżeli masz pewność, że na tym polu nie doszło do błędu z Twojej winy, przejdź do zbierania wszystkich wyników badań, analiz czy notatek od lekarza. Dobrą praktyką będzie przedstawienie przed sądem potwierdzenia odbycia każdej wizyty. Jeśli jest taka możliwość – zapłać kartą a nie gotówką. Poproś przy wyjściu o paragon czy zabezpiecz dowody w postaci zrzutów ekranów z wizyt umawianych drogą online. W przypadku pogłębiania się problemu i konsultacji leczenia u innych specjalistów, koniecznie dołącz do dokumentacji ich opinie oraz potwierdź każdy dodatkowy koszt poniesiony z tego tytułu. Podczas rozpraw, nawet te pozornie najdrobniejsze niuanse wpływają na końcową decyzję sądu i na samą wysokość odszkodowania!
Materiał zewnętrzny