III Ogólnopolski Festiwal Teatralny OFF-ka - program 22 września
Zobaczcie co będzie się działo w piątek, 22 września podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego OFF-ka.
Program 22 września (piątek):
godz. 16.30 Zmysły - wędrowny kabaret liryczny A3 Teatr, reż. Dariusz Skibiński, parada teatralna ulicami Raciborza (start: rynek raciborski, finał: brama RCK RDK)
Wszechobecne Baby! Kuszące, flirtujące, pociągające, szalejące, wrzeszczące, śpiewające i rozśmieszające – zagadkowo, z przymrużeniem oka, zza trzepotu rzęs uwodzą publiczność „Zmysłowym” surrealistycznym kabaretem lirycznym.
Śpiewające Uszy, Stepujące Gałki Oczne, czy Nosem z Gilem i machiną Ust Korali, Dłoń żonglująca słoniem – są barwną, absurdalną i żywą tkanką miejskich działań. Absurd sytuacji idzie pod rękę z Komizmem, a wszystko w barwnej formie wszystkich Zmysłów – stepujących Gałek Ocznych, Wrzeszczących Uszu, Nosa i Pomocnej Dłoni i Mistrza Ceremonii.
Spektakl jest zdecydowanie zabawny, bawi widza w każdym wieku. Zwabia zwykłego przechodnia, zaś widzą wciąga w interakcje, tańce, wspólne śpiewy i niespodzianki. Śpiewamy standardy międzynarodowe, w językach świata – nie boimy się barier językowych.
Niezwykłe przedmioty wraz z aktorami przemieszczają się w ciągu dnia ulicami miasta, przystają w parkach, by bawić kabaretowymi zapowiedziami, wokalnymi popisami solo, niespodziankami wyciąganymi z Nosa. Nie boimy się światła dnia.
godz. 18.00 Metamorphosis transitus - spektakl polsko-norweski A3 Teatr, reż. Dariusz Skibiński - sala widowiskowa RCK RDK
Spektakl w reżyserii Dariusza Skibińskiego z udziałem aktorów: Grażyna Tabor i Henning Farner oraz muzyką Jacka Hałasa powstał w ramach projektu „Następny krok – sztuka bliżej natury” finansowanego w ramach programu „Kultura” Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” z funduszy EOG.
Spektakl opowiada o podróży, a ściślej o niechcianej podróży, pełnej niepokoju, wspomnień, refleksji i rozterek. Nie pada w nim ani jedno słowo, a jednak gra znakomitych aktorów jak też specjalnie skomponowana do spektaklu, przejmująca muzyka, zachęcają widzów do aktywnego współuczestniczenia w owej artystycznej podróży.
Bilety w cenie 20 zł
fot. Przemysłw Wojsław
19.30 - Orfeusz i Eurydyka - Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT - sala widowiskowa RCK DK "Strzecha"
Poemat „Orfeusz i Eurydyka”, który Czesław Miłosz stworzył po śmierci swojej drugiej żony Carol stał się inspiracją dla powstania monodramu pod tym samym tytułem.
Spektakl jest wypowiedzią trzech twórców: Janusza Stolarskiego (reżyser i aktor), Tomasza Jarosza (videomaker) i Patryka Lichoty (kompozytor i muzyk). Każdy z nich próbuje rozwikłać tajemnice, odpowiedzieć na pytania, które odnalazł w poemacie Miłosza.
Tajemnica odsuwania się każdego „dzisiaj” we „wczoraj”, znikania każdego „jest” zastępowanego przez „było”, brzeg, na którym stoimy, patrząc, jak prąd unosi znane nam widoki, ale również nas samych łudzących się, że stoimy na brzegu .
Okruch diabelskiego zwierciadła w sercu artysty? Koncentracja na sobie, poczucie, że wszelkie doznania, także związki z innymi, są jedynie pożywką dla twórczości… .
Tajemnicze „TO” tkwiące w każdym z nas – TO może być porównane do nieruchomej twarzy kogoś,/ kto pojął, że został opuszczony na zawsze./ Albo do słów lekarza o nie dającym się odwrócić wyroku./ Ponieważ TO oznacza natknięcie się na kamienny mur,/ i zrozumienie, że ten mur nie ustąpi żadnym naszym błaganiom .
Wizje artystów tworzących spektakl wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Posługując się językiem właściwym poezji – językiem metafory, niedopowiedzenia, myślowego skrótu, twórcy chcą pobudzić wyobraźnię widzów i sprowokować ich do stawiania własnych pytań i dawania własnych odpowiedzi.
Tekst poematu „Orfeusz i Eurydyka”: Czesław Miłosz
Reżyseria i wykonanie: Janusz Stolarski
Projekcje Video: Tomek Jarosz
Muzyka: Patryk Lichota
Współpraca: Renata Stolarska
Koprodukcja: Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT, Fundacja Teatru Ósmego Dnia, Teatr Ósmego Dnia
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach projektu: Rok Czesława Miłosza 2011.
Premiera: wrzesień 2011, Wilno.
Bilety w cenie 20 zł
fot. Andrzej Majos
godz. 21.00 Heart break hotel, monodram Dariusza Skibińskiego A3 Teatr - sala widowiskowa RCK RDK
„…Elvisa poznałem osobiście, choć ze słuchu, dość dawno… Życie Elvisa wyglądało zresztą tak, jakby nic nie rozumiał z tego co do niego pisałem. Albo nieżyczliwi mu ludzie przekręcali moje własne słowa, pozbawiając mnie własności myśli. To się często zdarza w życiu sławnych ludzi – niedocenianie rad od ludzi mniej znanych. Ja zresztą także nie słucham rad ludzi ode mnie mniej znanych. Pozdrawiam Państwa do czasu mojego występu. Bratt Elvis…” nota reżyserska Zbigniew Szumski
Przedstawienie jest opowieścią z pogranicza, a wiadomo, że wszyscy mityczni bohaterowie – wojownicy pochodzili właśnie z pogranicza. Widzieli i wiedzieli coś innego niż ludzie z centrum. Nie bali się odmienności. Motyw mitycznej wędrówki jest motorem spektaklu. Jest w nim wstydliwość, która odnosi się do pojęć nienowoczesnych, takich jak patriotyzm, małe przewiny (niewielkie wojny i wielkie rewolucje), religia i rodzina, np. przypadkowe wniebowstąpienie niedoszłego Elvisa Presleya.
W skrócie? – Monodram, multimedia i mistrzowska aktorsko-litearcka wędrówka po bezdrożach pragnień. Są jak włos w ustach – marzenia szalone, niespełnione, rozbite o życie.
Bilety w cenie 20 zł
fot. Piotr Chlipalski
Bilety do nabycia w kasach RCK oraz na www.biletyna.pl.
Karnet na cały festiwal 100 zł do kupienia w kasach RCK RDK oraz na www.biletyna.pl
Honorowane raciborskie karty: "Rodzina+" i "Senior 60+".
Festiwal może być realizowany dzięki finansowaniu przez Miasto Racibórz
źródło: RCK